moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rajd przez fabrykę

Walka w pofabrycznych zabudowaniach, jazda konna, zajęcia na strzelnicy – to program szkolenia, które żołnierze 151 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny przeprowadzili wspólnie z US Army. To już kolejne takie przedsięwzięcie. – Ćwiczymy współdziałanie i wymieniamy się doświadczeniami – tłumaczy ppłk Krzysztof Słowik, dowódca batalionu.

Celem był budynek opuszczonej przetwórni. – Żołnierze musieli do niego podejść, przeprowadzić rozpoznanie i bezpiecznie dostać się do wnętrza – wyjaśnia chor. Jacek Klimanek ze 151 Batalionu Lekkiej Piechoty, który odpowiadał za organizację tej części szkolenia. W przestronnej hali fabrycznej czekał na nich tor przeszkód, na którym instruktorzy rozmieścili prawie dziesięć różnej wielkości celów. – Żołnierze pokonywali go parami. Korzystali z karabinków MSBS Grot, wyposażonych w specjalne zestawy konwersyjne. Strzelały one barwiącą amunicją, dzięki czemu mogliśmy ocenić, na ile skuteczny był prowadzony przez żołnierzy ogień – wspomina podoficer. Tor przeszkód pokonywali zarówno instruktorzy WOT-u, jak też amerykańscy żołnierze z batalionu wsparcia Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, na co dzień stacjonujący w Skwierzynie. – Efekt okazał się niezły. Widać było, że Amerykanie już wcześniej szkolili się w podobny sposób – przyznaje chor. Klimanek.

Na tym jednak nie koniec. W programie zgrupowania była też jazda konna. – W batalionie praktykujemy ją od roku. Nie mamy co prawda swoich koni ani wydzielonej sekcji, ale służą u nas żołnierze, którzy potrafią jeździć, a my chcemy wykorzystać ich umiejętności – tłumaczy ppłk Krzysztof Słowik, dowódca skwierzyńskiego batalionu, który podporządkowany jest 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. – Tego rodzaju przedsięwzięcia wpisują się w koncepcję, która w przyszłości ma być stałym elementem szkolenia w wojskach obrony terytorialnej – dodaje.

REKLAMA

Skwierzyńscy terytorialsi na co dzień współpracują więc z miejscowym gospodarstwem, które udostępnia im konie. – Podczas ostatnich zajęć nasi żołnierze ćwiczyli podstawy jeździectwa. Oporządzali konie, zakładali siodła, przygotowywali się do zadania, a następnie odbyli standardową jazdę – opowiada chor. Klimanek. Dodaje, że w przyszłości żołnierze z umiejętnościami jeździeckimi mogliby wchodzić w skład nieetatowych grup zajmujących się rozpoznaniem. – Prowadzenie działań konno daje tu wiele możliwości. Zwierzę porusza się cicho, można nim wjechać w trudno dostępne miejsca – wylicza podoficer. – W regionie, gdzie działa nasz batalion konie mogą się okazać szczególnie przydatne, bo jest u nas dużo lasów i jezior. Tak więc chcielibyśmy doskonalić umiejętności jeździeckie naszych żołnierzy. W przyszłości zamierzamy na przykład zorganizować szkolenie poświęcone pokonywaniu konno przeszkody wodnej – zapowiada. Polsko-amerykańskie szkolenie zakończyło się treningiem na strzelnicy garnizonowej w Skwierzynie.

– Nasz batalion współpracuje z Amerykanami od dawna. Na współpracy zależy nam z wielu powodów. W Skwierzynie współdzielimy koszary. Warto, by żołnierze lepiej się poznali, wymienili doświadczenia. Mocno stawiamy też na interoperacyjność, czyli umiejętność współpracy pomiędzy żołnierzami różnych specjalizacji, którzy w dodatku pochodzą z różnych państw. To przecież jedna z fundamentalnych zasad NATO – podkreśla ppłk Słowik. Batalionem dowodzi od połowy listopada. Objęcie przez niego obowiązków zbiegło się z rotacją stacjonujących w mieście wojsk USA. – Odbyliśmy rozmowy, kreśląc ramy współpracy. Amerykanie zadeklarowali, że chcą realizować z nami treningi strzeleckie, a jako logistycy są nam gotowi pomóc w obsłudze sprzętu, oczywiście w granicach naszych przepisów. Nas najbardziej chyba interesuje jednak medycyna pola walki. Amerykanie mają profesjonalne wyposażenie przeznaczone do takich działań, a w swoich szeregach – sanitariuszy i lekarzy. Chcielibyśmy, aby podzielili się doświadczeniem z naszymi żołnierzami – zaznacza ppłk Słowik.

151 Batalion Lekkiej Piechoty w Skwierzynie powstał w 2019 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
 
Śladem profesjonalistów
Cegiełka na morzu
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Polskie Patrioty mają już pociski
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Młot na dyktatora
Pod okiem rangersów
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Wojna w świecie popkultury
NATO podsumowało 2022 rok
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Nowatorskie manewry Marszałka
VIS na misję
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
NATO patrzy na wschód
To dobra ustawa dla wojska
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Śmierć niegodna oficera
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Uparty Francuz od żuawów śmierci
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Po wojnie będę szczęśliwy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
O pomocy dla Ukrainy
Garnizon US Army na stałe
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Karą mogła być tylko śmierć
Snowboardowy duet na medal
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Air Policing piątej generacji
Biały Dom o polskich MiG-ach
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Rajd przez fabrykę
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Celne oko strzelców CWZS-u
Geografia odstraszania
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO