Lekkoatleci CWZS-u w natarciu!

Aż 24 medale wywalczyli żołnierze reprezentujący Centralny Wojskowy Zespół Sportowy na 67. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce. Na najwyższym stopniu podium stanęli 11 razy. Dwa tytuły mistrzowskie zdobył w Toruniu st. szer. Michał Rozmys, a szer. Adrianna Sułek i szer. Natalia Kaczmarek w drodze po złoto pobiły rekord Polski.

Spośród wszystkich zawodników CWZS dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanął w Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu tylko st. szer. Michał Rozmys. Lekkoatleta specjalizujący się w bieganiu na średnich dystansach po raz trzeci z rzędu wywalczył tytuł mistrzowski w biegu na 3000 m i po raz drugi z rzędu w biegu na 1500 m. Na dystansie 3000 m wyprzedził o 4,72 s Filipa Raka z Akademickiego Związku Sportowego Klubu Uczelnianego Politechniki Opolskiej, a na 1500 m o 1,12 s Filipa Ostrowskiego z Rudzkiego Klubu Sportowego Łódź.

Na 67. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce, które w miniony weekend odbyły się w Toruniu, zawodnicy pobili dwa rekordy Polski w kategorii seniorów. Oba rekordy poprawiły reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Pierwszego dnia mistrzostw szer. Adrianna Sułek zdobyła złoto w lekkoatletycznym pięcioboju i jednocześnie ustanowiła rekord kraju. Pięcioboistka zgromadziła 4860 punktów i o dziewięć oczek poprawiła swój najlepszy ubiegłoroczny rezultat. Zawodniczka w dwóch konkurencjach pobiła rekord życiowy: w biegu na 60 m przez płotki (8,33 s) i w skoku w dal (656 cm). W dal miała najlepszy w historii wynik uzyskany przez polską wieloboistkę pod dachem i zarazem dziesiąty w historii kobiecego polskiego skoku w dal w hali. W skoku wzwyż pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 189 cm, kulę pchnęła na odległość 13,06 m, a 800 m przebiegła w 2 min 10,70 s. Rezultat osiągnięty przez Sułek, która drugi raz z rzędu została halową mistrzynią kraju, jest najlepszym wynikiem w tym sezonie w Europie. Dla kibiców to świetna wiadomość przed rozpoczynającymi się 4 marca w Stambule mistrzostwami Starego Kontynentu.

Natomiast drugiego dnia zawodów rekord kraju seniorów, po raz drugi w tym sezonie, w biegu na 400 m ustanowiła szer. Natalia Kaczmarek. Warto dodać, że wcześniej, 15 lutego, reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na mityngu we francuskim Lievin wynikiem 50,90 s poprawiła o 0,14 s rekord Polski, który należał do jej koleżanki z CWZS-u – st. szer. Justyny Święty-Ersetic. Kilka dni później w Toruniu Kaczmarek przebiegła 400 m w 50,83 s. Mistrzyni i rekordzistka kraju kontrolowała bieg od startu do mety i pewnie sięgnęła po trzeci w karierze medal halowych mistrzostw kraju w rywalizacji indywidualnej. W 2020 i 2022 roku była trzecia. Tym razem zdobyła pierwsze złoto, a dwa kolejne miejsca na podium wywalczyły jej koleżanki z CWZS-u. Srebrny medal zdobyła st. szer. spec. Anna Kiełbasińska (z czasem 51,33 s), a brązowy st. szer. Justyna Święty-Ersetic (51,91 s).

Zaszczytu wręczania medali najlepszym zawodniczkom w biegu na 400 m dostąpił st. kpr. Kamil Masztak, trener-koordynator lekkoatletycznej reprezentacji Wojska Polskiego. – To był piękny moment. Całe podium zajęły reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Naprawdę dziewczyny dały mi powód do dumy – przyznał były lekkoatleta i bobsleista. Szkoleniowiec podkreślił również, że poza jednym zawodnikiem, który zmaga się z kontuzją (st. szer. spec. Jakub Szyszkowski), wszyscy reprezentanci CWZS-u wrócili z mistrzostw z medalem. Troje z nich nawet z dwoma. St. szer. Michał Rozmys, mistrz w biegu na 1500 i 3000 m, szer. Adrianna Laskowska (wywalczyła złoto w trójskoku i brąz w skoku w dal) oraz szer. Natalia Kaczmarek, która zdobyła również srebro w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Wraz z nią w klubowej sztafecie Podlasia Białystok pobiegli: szer. Marlena Granaszewska, Maksymilian Klepacki i Paweł Miezianko.

Oprócz st. szer. Michała Rozmysa, szer. Adrianny Sułek, szer. Natalii Kaczmarek i szer. Adrianny Laskowskiej złote medale w Toruniu wywalczyli jeszcze: szer. Katarzyna Zdziebło (w chodzie na 3000 m), szer. Klaudia Kardasz i st. szer. Konrad Bukowiecki (w pchnięciu kulą) oraz szer. Kajetan Duszyński (w biegu na 400 m), szer. Mateusz Borkowski (w biegu na 800 m) i kpr. Adrian Świderski (w trójskoku). Warto podkreślić, że st. szer. Konrad Bukowiecki zapewnił sobie złoto rezultatem 21 m 55 cm, uzyskanym w pierwszej próbie. W tym sezonie w Europie dalej pchnęło kulę tylko dwóch zawodników. Z kolei kpr. Adrian Świderski o swój jedenasty tytuł mistrzowski walczył do ostatniej kolejki skoków. Dopiero w szóstej serii skoczył 15 m 88 cm i o 19 cm wyprzedził prowadzącego od pierwszej kolejki Jakuba Brackiego z Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Aleksandrowie Łódzkim.

Tytuły wicemistrzowskie, poza srebrną sztafetą mieszaną i st. szer. spec. Anną Kiełbasińską, wywalczyli dla CWZS-u: szer. Angelika Sarna (bieg na 800 m), st. szer. Sofia Ennaoui (bieg na 1500 m), szer. Magdalena Bokun (skok w dal), szer. Damian Czykier (bieg na 60 m przez płotki), st. mar. Patryk Dobek (bieg na 800 m), st. kpr. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce) i szer. Paweł Wiesiołek (siedmiobój). Natomiast brązowe medale, oprócz wspomnianych st. szer. Justyny Święty-Ersetic (trzeciej w biegu na 400 m) i szer. Adrianny Laskowskiej (trzeciej w skoku w dal), zdobyli: kpr. Marika Popowicz-Drapała (bieg na 200 m) i szer. Karolina Kołeczek (bieg na 60 m przez płotki). Co ciekawe, kpr. Marika Popowicz-Drapała wywalczyła w Toruniu swój 56 medal mistrzostw Polski!

W sumie reprezentanci CWZS-u zdobyli w toruńskiej Hali Sportowo-Widowiskowej 11 złotych medali, dziewięć srebrnych i cztery brązowe. Znacznie poprawili więc swoje osiągnięcia sprzed roku, kiedy to wracali z zawodów z dziewięcioma złotymi krążkami, pięcioma srebrnymi i dwoma brązowymi.