moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiad na bieszczadzkich szlakach

Budowali bazy patrolowe, zakładali posterunki obserwacyjne, trenowali techniki maskowania i skrytego poruszania się w terenie, przeprawiali się też na drugi brzeg rzeki. Tego m.in. uczyli się zwiadowcy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Bieszczadach. Razem z podhalańczykami szkolili się także żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

W Bieszczadach szkoliła się kompania rozpoznawcza z 21 Batalionu Dowodzenia (pododdział 21 Brygady Strzelców Podhalańskich). – W naszych szeregach mamy sporo nowych żołnierzy, dlatego zorganizowaliśmy szkolenie z podstawowych technik zwiadu – mówi kpt. Tycjan Wagner, dowódca kompanii. – Przećwiczyliśmy więc podstawowe zagadnienia z terenoznawstwa, taktyki i survivalu – dodaje oficer. Z kompanią rozpoznawczą działali również ochotnicy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Żołnierze DZSW są obecnie w trakcie szkolenia specjalistycznego.

REKLAMA

Podhalańczycy trenowali w rejonie nadleśnictwa Bircza. – Zaczęliśmy od odpowiedniego przygotowania. Kursanci musieli zabrać odpowiedni ekwipunek, tak by bezpiecznie działać w terenie przez trzy dni i spędzić pod chmurką dwie noce – mówi dowódca zwiadowców z 21 bdow. Wyjaśnia też, że każdy z uczestników ćwiczeń cały czas dźwigał potrzebne wyposażenie ze sobą. W ważących średnio 30 kg plecakach podhalańczycy mieli m.in. zapasowy mundur i buty, liny, karimatę, śpiwór, prowiant, wodę oraz inny sprzęt niezbędny do bytowania i prowadzenia obserwacji. – Oczywiście każdy miał także broń, amunicję, hełm i kamizelkę. Do tego niezbędna była nam termo- i noktowizja oraz radary rozpoznawcze – wylicza kpt. Wagner.

– Wojskowi poznawali lub przypominali sobie podstawy taktyki rozpoznania. – Najważniejszym zadaniem zwiadowców jest przede wszystkim pozyskiwanie informacji o siłach przeciwnika, jego uzbrojeniu i terenie, na którym działa. By dobrze wykonywać to zadanie, trzeba znać zasady prowadzenia obserwacji – mówi jeden podoficerów. – Ta podstawowa reguła dotyczy skrytego działania – dodaje.

Żołnierze uczyli się, jak prawidłowo przygotować stanowisko obserwacyjne i bazy patrolowe. – Dobry zwiadowca musi działać skrycie. Uczestnicy zajęć musieli więc tak wybierać miejsca do obserwacji, by sami widzieli jak najwięcej, ale dla przeciwnika pozostawali niewidoczni – opisuje dowódca kompanii. Zwiadowcy trenowali obserwację w dzień i w nocy. – Sprawdzaliśmy ich umiejętności, gdy już byli bardzo zmęczeni, pomiędzy 1.00 a 4.00 w nocy, bo wtedy najtrudniej się skoncentrować. Ocenialiśmy ich spostrzegawczość, dokładność i skupienie – relacjonuje kpt. Wagner. Kursanci ćwiczyli także maskowanie. Dopasowywali ubiór do warunków pogodowych i terenowych, a do maskowania wykorzystywali m.in. gałęzie i liście.

To jednak nie wszystko. Podhalańczycy uczyli się również zasad skrytego przemieszczania. Poruszali się po górskich bezdrożach, z dala od szlaków komunikacyjnych i dróg. – W trakcie szkolenia zwracaliśmy uwagę na techniki patrolowania, wzajemne ubezpieczanie się. Musimy kształtować odpowiednie nawyki. Chodzi o to, by żołnierze czuli się odpowiedzialni za bezpieczeństwo całej drużyny – mówi jeden z instruktorów. Wojskowi ćwiczyli też techniki linowe, m.in. przeprawiając się na drugi brzeg rzeki, doskonalili także techniki survivalowe. Noce spędzili w przygotowanych przez siebie prowizorycznych schronieniach.

Szkolenia zwiadowców w Bieszczadach będą kontynuowane. Żołnierze będą trenowali m.in. skryte poruszanie się i przenikanie na terenie kontrolowanym przez przeciwnika.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Tomasz Gołkowski

dodaj komentarz

komentarze


Dodatek już nie za klasę
 
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Instruktor z cienia
Przetarcie przed manewrami
Patrioty znów będą ćwiczyć
Styczniowy poligon terytorialsów
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Bohaterowie spod Węgrowa
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Sojusznicza rotacja
Leopardy 2 dla Ukrainy?
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sonda dla cywilów!
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Sposób na drony
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Armia przetestuje Piraty
Odry dostarczone
Łączność dla czołgów
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Cekaemy i trumny
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
System Patriot na warszawskim Bemowie
Cegiełka na morzu
Orlik w natowskiej misji
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Proces na pokaz
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Zachód o wsparciu dla Kijowa
HIMARS-y dla Polski
Air Policing piątej generacji
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Terenowe motocykle II RP
Reforma systemu RPW
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Rozmowy (nie)kontrolowane
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Sobota z żołnierzami
Patrioty w stolicy
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Bożeny wspierają saperów
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Abramsy jadą do Ukrainy!
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Śladem profesjonalistów
Za nami jest tylko śmierć
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Armia Czerwona niesie śmierć
Ukraina czeka na czołgi
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO