moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hołd dla poległych na misjach

21 grudnia 2011 roku to najtragiczniejsza data w historii polskich misji wojskowych. Tego dnia w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej. Dziś, w rocznicę tego wydarzenia, wspominamy wszystkich, którzy ze służby poza granicami kraju nie wrócili. W uroczystych obchodach dnia pamięci o poległych na misjach wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

Uroczyste obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbyły się w środę w Centrum Weterana. Do uczestników wydarzenia zwrócił się w liście prezydent Andrzej Duda. „Niemal 70-letnia historia zaangażowania Polski w działania poza granicami państwa pełna jest chwalebnych czynów naszych żołnierzy. Przez ten czas prawie 120 tys. przedstawicieli Polski zapisało piękną kartę historii” – przypomniał zwierzchnik sił zbrojnych. Zaznaczył także, że uczestnictwo w działaniach poza granicami państwa to często sprawdzian gotowości, jednak żołnierska służba jest ważna dla całego kraju. „Zaangażowanie Wojska Polskiego w operacje międzynarodowe, poczucie solidarności z sojusznikami jest również inwestycją w nasze bezpieczeństwo i gwarancją, że w sytuacji zagrożenia dla naszej ojczyzny możemy liczyć na wsparcie partnerów” – napisał Duda.

Prezydent zwrócił jednak uwagę, że wszystko to ma swoją cenę, służba wojskowych w zapalnych regionach świata bowiem często wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia i życia. „Śmierć żołnierza to wielka strata dla armii, narodu i państwa, ale przede wszystkim to ogromna tragedia dla jego najbliższych. Łączę się w bólu z rodzinami poległych – podkreślił. – Składam hołd wszystkim, którzy nie powrócili z misji” – zakończył Andrzej Duda.

Podczas uroczystości głos zabrał także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy wykonują swoją misję i służbę. Szczególnie zaś o tych, którzy stracili życie, służąc poza granicami naszego kraju – mówił w Centrum Weterana wicepremier. Przypomniał, że do tej pory na międzynarodowych misjach służyło ponad 100 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy i cywilów. – To wymierny wkład Polski w umacnianie bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył.

Szef MON-u mówił też o tym, jak ważne jest sojusznicze wsparcie. Dlatego teraz, kiedy Ukraina walczy z rosyjską inwazją, w Polsce stacjonują żołnierze m.in. US Army. – To żołnierze NATO, którzy przebywają w naszym kraju, aby ćwiczyć z naszym wojskiem i odstraszać agresora. Chodzi o to, aby pokazać, że Polska i państwa sojusznicze są gotowe stawić czoła ewentualnej inwazji – powiedział. – Przez tę obecność i ćwiczenia pokazujemy, że agresorowi nie opłaca się napadać na Polskę – podkreślił.

Wicepremier wskazał, że obowiązkiem państwa jest nie tylko pamięć o tych, którzy oddali swoje życie na służbie, lecz także wsparcie ich najbliższych. – Stąd Centrum Weterana, stąd ustawa o weteranach – mówił. – To dowód na to, że obejmujemy opieką wszystkich tych, którzy tego potrzebują – dodał. Podczas uroczystości minister obrony wręczył także medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” rodzinom poległych żołnierzy.

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, które zorganizowało obchody, przypomniała, że Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa nie bez przyczyny przypada 21 grudnia. Tego dnia 2011 roku doszło bowiem do największej tragedii w historii polskich misji. W Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, szer. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. – Pamięć o poległych jest naszym obowiązkiem – podkreślała oficer.

Tuż przed dzisiejszą uroczystością w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w intencji poległych, a wczoraj wieczorem w Centrum Weterana – uroczysty capstrzyk.

Polscy żołnierze uczestniczą w zagranicznych operacjach wojskowych od 1953 roku. Od tego czasu w działania poza granicami państwa było zaangażowanych łącznie 120 tys. osób. 121 z nich nie wróciło do domu. To właśnie na ich cześć w 2015 roku został ustanowiony Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zadania szefa SKW
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
Ratownicy na medal
By Polska była bezpieczna
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Cień atomowej zagłady
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Honor weteranom misji!
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WAM wraca po latach
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO