moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dublet na czterysta

Były jednymi z faworytek i nie zawiodły. Reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego rozbiły bank w biegu na 400 m podczas rozgrywanych w Monachium mistrzostw Europy w lekkoatletyce. Srebro zdobyła szer. Natalia Kaczmarek, a brąz – st. szer. Anna Kiełbasińska. Są to dla nich pierwsze indywidualne medale na imprezie takiej rangi.

Ten bieg miał być najważniejszym, z punktu widzenia polskiego kibica, akcentem trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. W finale na 400 m kobiet mieliśmy trzy reprezentantki Polski i jednocześnie Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Wszystkie trzy z szansami na medal, bo to od lat nasza koronna konkurencja.

Najpoważniejszą kandydatką do krążka była szer. Natalia Kaczmarek. 24-latka podczas niedawnego Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie ustanowiła drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Jako pierwsza Polka od czasów Ireny Szewińskiej złamała barierę 50 sekund (49,75 s) na 400 m i do Monachium przyjechała z drugim tegorocznym najlepszym wynikiem w Europie. Czwartym rezultatem na Starym Kontynencie legitymowała się zaś st. szer. Anna Kiełbasińska. A przecież w stawce finalistek była jeszcze szer. Iga Baumgart-Witan, z 20. wynikiem na listach europejskich, ale świetną formą w Monachium, którą zasygnalizowała zarówno w eliminacjach, jak i półfinale.

Finałowy bieg od początku bardzo mocno rozpoczęła szer. Natalia Kaczmarek, udowadniając, że jest w wielkiej formie. Na kolejnych odcinkach utrzymywała medalową pozycję i na metę wpadła jako druga, po raz drugi w karierze kończąc bieg z czasem poniżej 50 sekund (49,94 s.).

– Przed startem pomyślałam, że srebro wezmę w ciemno – powiedziała tuż po biegu na antenie TVP srebrna medalistka i dodała: – Wiedziałam, że będzie bardzo ciężko, że rywalki są bardzo dobre, myślałam o medalu, ale wiedziałam, że wszystko może się zdarzyć. Dałam z siebie wszystko, bardzo mocno zaczęłam, ale to była walka o wszystko. Albo wszystko, albo nic. Udało się wszystko – przyznała szer. Kaczmarek, dla której jest to pierwszy indywidualny medal na imprezie takiej rangi.

Również pierwszy indywidualny medal mistrzostw Europy wywalczyła w Monachium st. szer. Anna Kiełbasińska. Zawodniczka pobiegła w finale znakomicie. Nieco spokojniejszy początek i niesamowita walka na finiszu przyniosły jej brąz z czasem 50,29 s. To pierwszy przypadek w historii tej konkurencji, gdy na podium mistrzostw Europy stanęły jednocześnie dwie Polki. – Ten bieg nie potoczył się tak, jak powinien dla mnie. Zaczęłam wolniej, Natalia szybciej. Popisałam się jednak końcówką, bo po wyjściu z wirażu byłam dopiero piąta. Cały czas mówiłam jednak sobie: „dasz radę, dasz radę”, no i się udało – powiedziała przed kamerami TVP st. szer. Anna Kiełbasińska. – Chciałam, aby ten moment był wyjątkowy, bo być może się już więcej nie zdarzy. Czasu jest coraz mniej, a ja jestem coraz starsza – dodała 32-letnia sprinterka.

Złoto wywalczyła w Monachium Holenderka Femke Bol, wynikiem 49,44 s poprawiając własny rekord Holandii. Szer. Iga Baumgart-Witan zajęła ósme miejsce, kończąc bieg w czasie 51,28 s. Do finału nie udało się awansować szer. Justynie Święty-Ersetic, która broniła tytułu mistrzyni Europy, wywalczonego cztery lata temu w Berlinie. Zarówno ona, jak i jej koleżanki jednak wystartują jeszcze w sztafecie 4 × 400 m, gdzie również liczymy na medalową zdobycz żołnierzy-sportowców.

Do tej pory reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli podczas multidyscyplinarnych Mistrzostw Europejskich w Monachium sześć medali. Oprócz wspomnianych biegaczek dwa – złoty w maratonie indywidualnie i brązowy w drużynie – zdobyła st. mar. Aleksandra Lisowska. Na najwyższym stopniu podium stanęła również szer. Aleksandra Mirosław, wygrywając rywalizację we wspinaczce sportowej na czas. Po srebro w kolarstwie torowym w konkurencji keirin sięgnęła zaś szer. Urszula Łoś.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS / Polska Press / East News, CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Od cyberkursu po mundurówkę
Miecz w ręku NATO
Antydronowa DIANA w Polsce
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Groźny incydent w Libanie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Rosomaki na lądzie i morzu
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Pasja i fart
Adaptacja i realizm
Pirania zdała egzamin
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Wypadek w PKW UNIFIL
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Twarde na poligonie
„Kryzys” na AWL-u
Wielkie serce K9
Fińska armia luzuje rygory
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Psiakrew, harmata!
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Marynarz w koreańskim tyglu
NATO i USA o Iranie
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Debata o bezpieczeństwie
Bądź bezpieczny w sieci
Logistyczna rewolucja w Opolu
Chunmoo trafią do Gostynina
Pierwsze loty
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Początek wielkiej historii
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Armia na kryzys
Ochrona w gotowości
Zbrodnia i kłamstwo
Zasiąść za sterami Apache’a
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Wojsko testuje systemy antydronowe
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Syndrom Karbali
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Zbrodnia bez kary
Moja Karbala

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO