moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Japoński, podwodny i nowoczesny – poznajcie okręt Taigei

Budżet obronny Japonii sukcesywnie się zwiększa od ośmiu lat. W przyszłym roku budżetowym, który w Japonii rozpoczyna się 1 kwietnia, ma osiągnąć wartość 55 mld USD, co będzie oznaczać ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem bieżącym. Premier Yoshihide Suga nie schodzi z drogi wyznaczonej przez poprzedniego szefa rządu, Shinzo Abe, i chce wzmacniać Japońskie Siły Samoobrony, tak by mogły one lepiej stawiać czoła wyzwaniom i zagrożeniom stwarzanym przez Chińską Republikę Ludową oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. Jednym z nowo wprowadzanych do służby systemów uzbrojenia będą okręty podwodne typu Taigei.

W projekcie budżetu znalazły się środki m.in. na zakup kolejnych F-35A/B (Japonia ostatecznie zdecydowała się na zakup 105 maszyn w wersji A i kolejnych 42 w wersji B), modernizację pokładu niszczyciela śmigłowcowego Izumo, tak by mogły z niego operować wspomniane myśliwce, oraz na zakup dodatkowych pocisków PAC-3 MSE. Ponadto mają zostać pozyskane dodatkowe samoloty zwalczania okrętów podwodnych, a ok. 670 mln USD pochłonie program rozwoju nowego myśliwca. Morskie Siły Samoobrony zamierzają kupić kolejne dwie fregaty, a także pierwszy z serii okrętów podwodnych typu Taigei.

Zgodnie z wytycznymi narodowego planu obrony z 2010 roku Japonia zdecydowała się na zwiększenie liczby posiadanych okrętów podwodnych z 16 do 22 jednostek. Planowane na marzec 2022 roku wprowadzenie do służby zwodowanego właśnie Taigei pozwoli ten plan zrealizować. Dziś Morskie Siły Samoobrony dysponują 20 okrętami podwodnymi (9 z nich należy do typu Oyashio, 11 do typu Soryu), w przyszłym roku do linii trafi ostatnia z serii jednostek tego drugiego typu. Dodatkowo dwa najstarsze okręty typu Oyashio wykorzystywane są jako jednostki szkolne (najstarsze, czyli wcielone do służby w latach 1998 i 1999, przebudowane na szkolne w latach 2015 i 2017). Soryu są pierwszymi japońskimi okrętami podwodnymi wyposażonymi w niezależny od powietrza napęd (AIP), na dziesięciu jednostkach są to silniki Stirlinga, ostatnie dwa wyposażone są w nowatorski system akumulatorów litowo-jonowych.

 

W taki sam system będą wyposażone jednostki typu Taigei. Planowana jest budowa serii siedmiu tych okrętów, z czego cztery zostały już zakontraktowane (trzy znajdują się w budowie). Przy wyporności standardowej w wynurzeniu ok. 3 tys. ton będą one mieć 84 m długości i 9,1 m szerokości. Załogę będzie stanowić ok. 70 osób, uzbrojenie zaś sześć wyrzutni torpedowych kal. 533 mm, zdolnych do odpalania zarówno torped, jak i pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Okręty te będą również wyposażone w wyrzutnie celów pozornych, służących do mylenia wystrzelonych w ich kierunku torped.


Okret podwodny typu Taigei.

Na pierwszy rzut oka Taigei (tylko o ok. 100 ton cięższe) przypominają jednostki typu Soryu, różnią się jednak pod względem wyposażenia. Zmodyfikowany został system sonarowy oraz okrętowy system walki, do ich produkcji użyto zaś nowych materiałów, charakteryzujących się większą zdolnością do absorpcji szumów, co czyni okręt cichszym. Do napędu użyto nowych baterii litowo-jonowych, które Japończycy uznali za bardziej wydajne od silników Stirlinga. Taigei wejdzie do służby w 2022 roku, kolejne dwa okręty trafią do wyposażenia w latach 2023–2024, harmonogram wcielania następnych jednostek nie jest jeszcze znany. Będą one zastępowały typ Oyashio, czyli okręty wprowadzone do służby między rokiem 2000 a 2008.

Japonia ma dziś jedną z najnowocześniejszych i największych marynarek wojennych świata (choć formalnie są to wciąż Morskie Siły Samoobrony), ale potrzebuje też nowoczesnych okrętów podwodnych. Aktywność jednostek chińskich, również na spornych wodach archipelagu Senkaku/Diaoyu, jest coraz większa. Chiny dysponują dziś czterema strategicznymi i sześcioma uderzeniowymi (kolejne trzy w rezerwie) atomowymi okrętami podwodnymi, a także czterdziestoma ośmioma okrętami konwencjonalnymi (plus jedną jednostką służącą do testów pocisków balistycznych). W bieżącej dekadzie do służby trafią również okręty atomowe nowego typu. Także sąsiednia Republika Korei zamierza zbudować kolejne okręty podwodne, przy czym powracają pomysły budowy okrętów z napędem jądrowym. Państwa Dalekiego Wschodu konsekwentnie dążą do tego, by zostać mocarstwami morskimi.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Psiakrew, harmata!
Weterani i bokser „Master”
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Prawda o zbrodni katyńskiej
Hiszpański palimpsest
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO