moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spadochroniarze z nowymi zadaniami

Patrolują polsko-słowacką granicę na odcinku 400 km, szyją maseczki ochronne i wykonują przyłbice dla placówek medycznych z Małopolski, pobierają także materiały do badań w kierunku koronawirusa. Tak w walkę z epidemią angażuje się 6 Brygada Powietrznodesantowa. Dziś w działania związane z sytuacją kryzysową zaangażowanych jest w Polsce ponad 9 tysięcy wojskowych.

– W sumie w walkę z epidemią koronawirusa zaangażowanych jest kilkuset spadochroniarzy. Ponad 200 żołnierzy wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej, patrolując przygraniczny teren na odcinku 400 kilometrów. Wykonują zadania na granicy ze Słowacją i Czechami – mówi kpt. Marta Markieta z dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Porucznik Tomasz Lubkiewicz z 16 Batalionu Powietrznodesantowego od trzech tygodni koordynuje współpracę spadochroniarzy z pogranicznikami. Wyjaśnia, że żołnierze trzymają całodobowe dyżury na kilkunastu posterunkach, m.in. w Nowym Sączu, Białce Tatrzańskiej, Zakopanem i Wysowej-Zdroju oraz wykonują piesze patrole i w pojazdach. – Pilnujemy, aby nikt nie przekraczał granicy w miejscach niedozwolonych, a tym samym, by nikt nie unikał kontroli sanitarnej – wyjaśnia por. Lubkiewicz. – Zawsze jesteśmy wsparciem dla Straży Granicznej, dlatego działamy w mieszanych zespołach, które tworzą żołnierze i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG. Trzymamy dyżury w trudnym, górskim terenie. To wymagające zadanie, ale dajemy radę – podkreśla. Podczas ich służby doszło już kilkukrotnie do próby przekroczenia granicy w miejscach niedozwolonych. – Ludzie na początku byli niedoinformowani i nie wiedzieli, że nie wolno im swobodnie poruszać się pomiędzy Polską a Słowacją. Teraz już takich problemów nie ma – podkreśla spadochroniarz.

Żołnierze zaznaczają, że podczas służby spotykają się z niezwykłą życzliwością mieszkańców. W Nowym Sączu, gdzie teraz czasowo stacjonują spadochroniarze, władze miasta udostępniły im salę gimnastyczną z siłownią, by po dyżurach mogli odpocząć i zadbać o kondycję. Jedna z lokalnych restauracji przekazała żołnierzom ok. 250 bezpłatnych posiłków. – Zdarza się nawet, że ludzie biją nam brawo i dziękują za służbę. To niesamowicie budujące i podnosi morale żołnierzy. To miłe, że ktoś docenia twoją pracę – zaznacza por. Lubkiewicz.

Ale służba na granicach to nie wszystko. Żołnierze „Szóstej” przeszli szkolenia prowadzone przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie i teraz wspólnie z pracownikami Sanepidu pobierają wymazy od osób, które mogły zachorować na COVID-19. Wojskowi medycy transportują także pobrane próbki do badań w WSSE.

– Kilka dni temu oficer 6 Brygady Powietrznodesantowej, która jest biologiem molekularnym i doktorem nauk medycznych, została skierowana do nowych zadań. Będzie zajmować się diagnozowaniem wirusowych zakażeń wywołujących COVID-19 w nowym mobilnym laboratorium kontenerowym Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ – mówi kpt. Markieta. – Pomagamy jak możemy, bo wiemy, że to dla wspólnego dobra – dodaje.

Od wielu dni pomaga także Zespół Zabezpieczenia Medycznego 6 Batalionu Logistycznego 6 BPD. „Z uwagi na potrzeby, jakie występują w placówkach medycznych naszego regionu, z własnej inicjatywy, z własnych środków i w wolnym czasie ratownicy 6 Brygady wykonali 800 przyłbic ochronnych” – informują służby prasowe 6 BPD. Przyłbice otrzymali m.in. lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie oraz szpitali w Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej i Bochni. Spadochroniarze przyłbice przekazali także Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Myślenicach i stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Żołnierze i pracownicy cywilni warsztatu spadochronowego z 6 Batalionu Logistycznego od 20 marca uszyli już 4000 maseczek ochronnych. Trafiły one do żołnierzy służących na granicach i pełniących służbę w garnizonach.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest dziś ponad 9 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska oraz ponad 1200 jednostek sprzętu. W gotowości są także wojska chemiczne, które zajmują się dezynfekcją m.in. szpitali.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Sebastian Brzezina, st. kpr. Mariusz Bieniek/ 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1586679360
Jaki jest sens wysyłania do służby na granicy żołnierzy niemal w pełnym rynsztunku bojowym, wyposażonych "od stóp do głów"? Nie wystarczy karabinek, beret (czapka zimowa) i niewielki plecak na np. drugie śniadanie, coś do picia, itp.?
01-1A-33-96

Na straży nieba
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Orzeł dla bohaterów
Gry wojenne w szkoleniu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zmiany w dodatkach stażowych
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO