moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Utworzenie katalogu grobów osób walczących o suwerenną Polskę oraz możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wyremontowanie i utrzymanie tych mogił – to główne założenia ustawy, która weszła w życie od nowego roku. Do kogo zwrócić się z prośbą o wpisanie miejsca pochówku do bazy i co musi zawierać podanie o dofinansowanie kosztów opieki nad grobem bohatera?

Ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski podpisał, w ostatnim dniu starego roku, prezydent Andrzej Duda. Przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku. – Ustawa tworzy system opieki nad grobami tych, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość Polski bądź sprawowali kierownictwo polityczne nad tą zbrojną walką – mówił podczas prac parlamentarnych Paweł Szrot, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich po datę śmierci ostatniego żołnierza drugiej konspiracji. 

W jaki sposób państwo roztoczy opiekę nad mogiłami bohaterów? Przede wszystkim powstanie ogólnokrajowa ewidencja miejsc pochówku osób uczestniczących w walkach (ale nie chodzi o groby wojenne). Za utworzenie bazy odpowiada Instytut Pamięci Narodowej. Dlatego właśnie do tej instytucji trzeba składać wnioski o wpisanie danej mogiły do rejestru. Mogą to zrobić m.in.: osoby fizyczne, fundacje, stowarzyszenia, kościoły czy przedstawiciele administracji publicznej. Jeśli grób znajduje się poza granicami Polski – wpis do rejestru może nastąpić na wniosek konsula RP lub z urzędu. IPN będzie musiał najpierw zweryfikować m.in. czy dana osoba rzeczywiście uczestniczyła w walkach o niepodległość.

– Drugim instrumentem tworzącym system opieki jest wsparcie finansowe, które będzie można przyznawać zarówno osobom fizycznym opiekującym się grobami, jak i organizacjom społecznym – mówił podczas debaty w Senacie przedstawiciel rządu. Dotacje – wypłacane z budżetu IPN-u – będą wynosić 80 procent kosztów, jakie pochłonie wykonanie deklarowanego projektu (remontu, budowy czy utrzymania). Jednak w przypadku świadczeń przyznawanych osobom fizycznym, wsparcie będzie wynosiło 100 procent. Każdy wniosek o przyznanie wsparcia finansowego musi być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.

Na realizację zadań zapisanych w ustawie IPN każdego roku (do 2028) otrzyma maksymalnie 5 mln 275 mln zł. Z tej kwoty, 1 mln 300 tys. zł ma pokryć koszty administracyjne (związane m.in. z utworzeniem i prowadzeniem katalogu).

W ustawie nie znalazł się postulat Związku Powstańców Warszawskich, którzy chcieli, by przepisy wprost zakazywały likwidacji grobów weteranów. Dawni żołnierze AK wskazywali, że coraz częściej dochodzi do takich sytuacji ze względu na nieuiszczenie tzw. opłaty cmentarnej (ze względu np. na to, że nie żyją już bliscy bohatera). Jednak zdaniem przedstawicieli rządu było to zbędne, ponieważ ustawa w wystarczający sposób chroni groby bohaterów. Po pierwsze – jak wyjaśniał wiceminister Szrot – wypłacane dotacje mają być przyznawane nie tylko na renowację mogił, ale także na opłacenie ich dzierżawy. Przekonywał także, że wpisanie danego grobu do ewidencji IPN-u będzie automatycznie oznaczało, że nie może on zostać zlikwidowany.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
 
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Piekielny ogień dla polskiej armii
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Litwini kupią zestawy Grom
„Nasze granice w Monte Cassino”
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Maszerowali, lecz nie ginęli
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Do końca walczył z tyranią
Polska wśród światowych liderów
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
B9 stawia na solidarność
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Amunicja dla artylerzystów
Włosi na straży polskiego nieba
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Nowy wymiar wojska
Pół wieku w zespole
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
WOT i „Anakonda”
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Anakonda na Bałtyku
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Gotowi na dyżur w SON
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Topaz dla Bułgarii
Najsprawniejsi wieloboiści
Więcej miejsc na studiach w LAW
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Polska potrzebna od zaraz
Wojsko poza schematem
Przysięga dobrowolsów
Słowa jak pociski
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Finlandia w NATO
Śladem profesjonalistów
Nowy regulamin dla żołnierzy
Razem gotowi na wszystko
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO