moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowe manewry podhalańczyków

Pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przez dwa i pół miesiąca będą się rotacyjnie szkolić na poligonie w Nowej Dębie. Manewry rozpoczął 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, który trenuje działania w terenie lesistym i niskich temperaturach, strzelanie, procedury wzywania ognia artyleryjskiego i ewakuacji medycznej.

Ćwiczenia, rozpoczynające się każdego roku w styczniu, są dla podhalańczyków ważne, bowiem zimowe warunki pozwalają sprawdzić gotowość wojsk do działania w trudnym terenie. – 90% czasu poświęcamy na działalność służbową, podobnie jak inne jednostki zmechanizowane w kraju, ale mamy swoją górską symbolikę i ona zobowiązuje. Dlatego robimy, co możemy, by jak najlepiej przygotować się do działania w wymagającym terenie – podkreśla płk Jarosław Mokrzycki, pełniący obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Tegoroczne zimowe ćwiczenia rozpoczęły się na poligonie w Nowej Dębie 16 stycznia i potrwają do 31 marca. W tym czasie pododdziały brygady będą trenowały rotacyjnie. Jako pierwsi na poligon przyjechali żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich (5 BSP), którzy pozostaną tu niemal cztery tygodnie. Oprócz szkolenia ogniowego, przejdą w tym czasie szereg zintegrowanych oraz taktycznych zajęć, ze szczególnym naciskiem na prowadzenie działań zimą w terenie lesistym. – Chcemy, by żołnierze przećwiczyli długotrwałe działanie w niskich temperaturach i warunkach ograniczonej widoczności. Dlatego pracujemy głównie nad ich odpornością psychofizyczną – zaznacza ppłk Marcin Dusza, dowódca batalionu. – Każdy pododdział ma swoje zadania taktyczne. Kierujemy nimi ze stanowiska dowodzenia, dzięki czemu zgrywamy poszczególne elementy zgrupowania – dodaje.

W dzień i w nocy żołnierze kompanii zmechanizowanych doskonalą strzelanie sytuacyjne i kierowanie ogniem. Kompania wsparcia realizuje z kolei zadania w ramach procedury Call for Fire (CFF – wezwanie ognia artyleryjskiego). – Oprócz tego duży nacisk kładziemy na realizację procedury ewakuacji medycznej MEDEVAC w terenie lesistym i warunkach zimowych – podkreśla dowodzący 5 BSP.

Tylko w te ćwiczenia zaangażowanych jest m.in. 30 bojowych wozów piechoty, pięć czołgów T-72, sześć moździerzy M-98, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, dwa wozy dowodzenia i trzy wozy zabezpieczenia technicznego.

Na poligonie ćwiczą też żołnierze przeniesieni do rezerwy oraz służący w Narodowych Siłach Rezerwowych. W sumie w Nowej Dębie przebywa obecnie około 350 wojskowych.

Podczas kilkutygodniowych manewrów dowódcy zwracają także uwagę na przemieszczanie się i przyjmowanie przez żołnierzy postaw strzeleckich na nartach, a także – niełatwe w warunkach zimowych – maskowanie z wykorzystaniem środków podręcznych. – To wszystko może nam kiedyś ułatwić prowadzenie działań – czy to w terenie górzystym, czy lesisto-jeziornym, w zimie i przy niskich temperaturach – podkreśla ppłk Marcin Dusza. – Nasi żołnierze wykonują swoje zadania na terenie kraju, ale również wyjeżdżają na misje. Tam wykonują zadania w różnych środowiskach, a trudne warunki to wyzwanie – dodaje płk Jarosław Mokrzycki.

Po żołnierzach z 5 BSP w Nowej Dębie zamelduje się 21 Batalion Dowodzenia, a następnie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich i 21 Batalion Logistyczny. Pozostała część pododdziałów będzie się szkoliła, przyjeżdżając na poligon na chwilę, na konkretne ćwiczenie, np. strzeleckie. – Chodzi o to, by w pełni wykorzystać dostępność poligonowych obiektów – tłumaczy kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Manewry poligonowe zakończy zgrupowanie pododdziałów plutonów zmechanizowanych i pancernych. – Wtedy żołnierze wezmą udział w zawodach użyteczno-bojowych, które wyłonią reprezentantów naszej brygady na turniej organizowany na szczeblu wojsk lądowych – kończy kpt. Radzik.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich bierze udział w szkoleniach wojskowych w całej Europie. W Polsce podhalańczycy korzystają m.in. z poligonów w Żaganiu, Drawsku, Wicku Morskim, Trzciańcu i Nowej Dębie. Na tym ostatnim odbywa się jesienią główne wewnętrzne ćwiczenie podhalańczyków o kryptonimie „Lampart”.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: sekcja wychowawcza 5 bsp

dodaj komentarz

komentarze

~Hamer
1484821980
WSPANIAŁY kamuflaż zlewający się z otoczeniem i praktycznie niezauważalny oczywiście dla ślepca...!!!
86-2F-76-73

Musimy stawiać czoła zagrożeniom
 
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
FA-50 dla Polski
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wojny wygrywają logistycy
Finlandia w NATO
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Przysięga dobrowolsów
Wojsko poza schematem
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Razem gotowi na wszystko
B9 stawia na solidarność
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Śladem profesjonalistów
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Do końca walczył z tyranią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Litwini kupią zestawy Grom
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Piekielny ogień dla polskiej armii
WOT i „Anakonda”
Sukces eksportowy Meska
Więcej miejsc na studiach w LAW
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Polska potrzebna od zaraz
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Koniec XI zmiany PKW Orlik
„Anakonda” inna niż wszystkie
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
D-Day, czyli aliancki sukces
Nowy regulamin dla żołnierzy
Amunicja dla artylerzystów
Gotowi na dyżur w SON
Polska wśród światowych liderów
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Słowa jak pociski
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Nowy wymiar wojska
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Obrady Grupy Północnej w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO