moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawiszacy świętują

Zawiszacy to ludzie z pasją, wysokiej klasy profesjonaliści – chwali swych podwładnych płk Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Dziś ta jedna z największych brygad naszej armii obchodzi w Giżycku swoje święto. Żołnierze przygotowali z tej okazji największy w historii Wojska Polskiego pokaz walki wręcz.


Pokaz walki wręcz będzie atrakcją dzisiejszych obchodów 22-lecia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. W centrum mazurskiego miasta, leżącego między jeziorami Kisajno i Niegocin, swoje umiejętności zaprezentuje dzisiaj aż 240 zawiszaków, w tym 14 kobiet. Podczas 10-minutowego, dynamicznego występu żołnierze pokażą m.in. uderzenia pięścią, kolanem i łokciem, chwyty obronne, np. przed uderzeniami nożem i siekierą oraz szantażem bronią krótką. 25 zawodników weźmie także udział w krótkiej, pokazowej walce sparingowej w rękawicach bokserskich. – Chcemy udowodnić, że każdy może opanować techniki walki wręcz. W naszej brygadzie tym sportem pasjonują się setki żołnierzy – mówi kpt. Tomasz Dembiński, zawodnik i trener. To duża część spośród trzytysięcznej armii zawiszaków.

Walki wręcz poprzedzi wiele innych wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów jubileuszu Brygady im. Zawiszy Czarnego. Główne uroczystości rozpoczną się dziś przed południem. Na godzinę 11 wojsko zaprasza na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżycku, gdzie odbędzie się uroczysty apel. Podczas zbiórki żołnierze otrzymają wyróżnienia i medale resortowe. Wręczone zostaną także odznaki honorowe 15 Brygady oraz tytuły Przyjaciela Zawiszaków dla cywili, którzy wspierają giżycką jednostkę.

Oficjalną część uroczystości zamknie defilada pododdziałów, sprzętu i szwadronu kawalerii. Do godziny 15 w centrum miasta będzie można obejrzeć wyposażenie i uzbrojenie, którymi dysponuje brygada.


Swoje 22. urodziny zawiszacy świętują już od środy. Rozegrali mecz piłkarski z miejscowymi samorządowcami – żołnierze wygrali go 6:2. W Giżycku wystąpili także Kabaret pod Wyrwigroszem, orkiestra wojskowa oraz podopieczni klubów garnizonowych.

Zawsze gotowi

Mottem 15 BZ są łacińskie słowa Semper Paratus, które znaczą „zawsze gotowy”. – My zawiszacy, współcześni rycerze, jesteśmy zawsze gotowi. Gotowi do walki i niesienia pomocy – podkreśla płk Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Hasło to odwołuje się także do zawołania „Gotowi – Zawsze”, którego używają zawodnicy uprawiający walkę wręcz. A to właśnie w tej dyscyplinie sportowej żołnierze z Mazur osiągają największe sukcesy. W brygadzie służy ponad 80 instruktorów krav magi. – Naszym największym tegorocznym sukcesem jest zajęcie pierwszego miejsca drużynowo i indywidualnie w mistrzostwach Wojska Polskiego walki w bliskim kontakcie we Wrocławiu – mówi kpt. Edyta Kowalska, rzecznik prasowy 15 Brygady. – Nasi żołnierze wywalczyli w różnych kategoriach trzy złote medale, pięć srebrnych i jeden brązowy. Nie mieli równych sobie – zaznacza.

Mistrzowski sposób

„Piętnastka” to jedna z największych brygad naszej armii – tworzy ją ponad 3 tysiące żołnierzy. Służą w jednostkach rozlokowanych na terenie Giżycka i Orzysza. Są to kompania rozpoznawcza, dywizjony przeciwlotniczy i artylerii samobieżnej oraz bataliony zmechanizowane 1 i 2, dowodzenia, logistyczny, czołgów. Ponadto 15 Brygadzie jest podporządkowany także 15 Mazurski Batalion Saperów.

– Jesteśmy jedną z największych jednostek w północno-wschodniej Polsce i jedną z największych w naszej armii. Nieprzerwanie szkolimy się na poligonach, bierzemy udział w krajowych i zagranicznych ćwiczeniach – podkreśla płk Gromadziński. Dowódca 15 Giżyckiej Brygady dodaje, że na specyfikę jej pododdziałów wpływa ich usytuowanie. – Szkolimy się w terenie pokrytym lasami i jeziorami, a to oddziałuje na styl dowodzenia i wymusza większą samodzielność dowódców niższego szczebla – tłumaczy.

15 BZ jest przygotowana do prowadzania działań bojowych, stabilizacyjnych i kryzysowych. W wyposażeniu jednostek znajduje się ponad 800 sztuk sprzętu wojskowego, m.in.: bojowe wozy piechoty, pojazdy rozpoznawcze BRDM, czołgi T-72, przeciwlotnicze armaty ZU-23-2K, samobieżne haubice 2S-1 Goździk, moździerze M-120 i LM-60, przeciwpancerne pociski kierowane Spike, granatniki automatyczne i samodzielne przenośne zestawy przeciwlotnicze GROM oraz najnowsza broń strzelecka – karabiny wyborowe TRG Sako, Tor i Alex. Zgodnie z planami modernizacyjnymi, do 2018 roku jeden z batalionów 15 BZ ma być wyposażony w transportery Rosomak.


Dowódca zawiszaków podkreśla, że żołnierze są świetnie wyszkoleni i nie odstają umiejętnościami od swoich kolegów z innych jednostek w kraju i za granicą. – W ubiegłym roku mieliśmy okazję sprawdzić się m.in. podczas ćwiczeń „Saber Strike ’15”, organizowanych przez dowództwo wojsk lądowych armii USA, oraz szkoleń z cyklu „Pancer Detachment”. Nasi żołnierze współpracowali z jednostkami wyposażonymi m.in. w czołgi Leclerc i Leopard – wylicza płk Gromadziński. – Może nie mamy najnowszego sprzętu, ale i to, czym dysponujemy, potrafimy wykorzystać w mistrzowski sposób – zaznacza.

Żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej w 2016 roku brali udział m.in. w manewrach „Anakonda ’16”, wyjechali także na Litwę na ćwiczenia „Hunter”. Obecnie przygotowują się do szkoleń batalionowych, a w listopadzie odbędą ćwiczenia na szczeblu brygady „Tumak’16”. – Będzie to sprawdzian zdolności bojowych brygady – mówi kpt. Edyta Kowalska.

15 Brygada Zmechanizowana powstała w 1994 roku na bazie stacjonującego w Giżycku 2 Pułku Zmechanizowanego. Rok później, w lipcu przyjęła nazwę „Giżycka”. Swoje święto obchodzi 15 lipca – w rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Patronem brygady jest bowiem rycerz Zawisza Czarny, uczestnik tej wielkiej batalii z 1410 roku, o którym krąży legenda, iż w krytycznym momencie walk uratował królewski sztandar.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek, 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1468649940
Może by dokupić tych T-72 i BWP -1 ?
7E-4F-BB-94
~Błękitne pięści
1468605720
Budowaliśmy razem z chłopakami z 15 Brygady przeszkody na bieg Tygrysa w na poligonie w Orzyszu. Szacunek dla Zawiszaków!
14-4C-FA-0F

GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
 
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Flyer, zdobywca przestworzy
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
NATO przechodzi do działania
Śmierć gorsza niż wszystkie
The Power of Infrastructure
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kajakami po medale
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Nowa dostawa Homarów-K
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
GROM’s DNA
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Wypadek Rosomaka
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Strażnicy polskiego nieba
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
K2. Azjatycka pantera
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Inwestycja w żołnierzy
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Pionierski dron
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wyższe stawki dla niezawodowych
Planowano zamach na Zełenskiego
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Policjanci w koszarach WOT
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Rakiety dla polskich FA-50
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Specjalsi pod nowym dowództwem
Podróż w ciemność
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Świat F-35
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Święto sportów walki w Warendorfie
Podejrzane manewry na Bałtyku
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Ratownik w akcji
Ewakuacja Polaków z Izraela
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO