moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń, mimo niewyobrażalnej straty, nie odebrał siły Rzeczypospolitej i polskiemu narodowi – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzonego w 76. rocznicę tego mordu. Wiosną 1940 roku na rozkaz władz ZSRR rozstrzelano prawie 22 tysiące Polaków, w tym 14 400 jeńców – oficerów wojska i służb mundurowych.

Dziś w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków rozstrzelanych przez NKWD. Główne obchody miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się zmiana warty honorowej i Apel Pamięci. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin katyńskich. – Przypominamy dziś mękę i chwałę, śmierć i wielkość ofiar katyńskiej zbrodni ludobójstwa, którzy padli zabici strzałem w potylicę i zostali pochowani w dołach śmierci – mówił podczas obchodów Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Szef MON podkreślał, że zbrodnia katyńska była częścią wspólnego planu likwidacji narodu polskiego opracowanego przez hitlerowców i Sowietów.

Walka o prawdę

Minister obrony podziękował wszystkim, którzy walczyli o ujawnienie prawdy o Katyniu, zwłaszcza rodzinom zamordowanych. – Pamiętamy szczególnie o tych, którzy zabiegali o prawdę mimo komunistycznych prześladowań. To ich wysiłek sprawił, że prawda w końcu została ujawniona – mówił Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony dodał, że do dziś nie wszystkie dokumenty dotyczące zbrodni zostały przekazane Polsce przez rosyjskie władze. – Czekamy też, aż ta zbrodnia ludobójstwa będzie nazwana ludobójstwem i zostanie ukarana – podkreślał minister.

Podobnie wypowiadał się Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Przypomniał też, że decyzja o zamordowaniu Polaków w Katyniu miała pozbawić Polskę elity narodu. – Potem przez lata próbowano zadeptać pamięć o zbrodni i ukryć prawdę o niej. Mimo to Polacy nie zapomnieli o pomordowanych oficerach i funkcjonariuszach – dodał szef MSWiA.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wojskowa defilada.

Dęby Pamięci

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej odbyły się także w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zasadził Dąb Pamięci. – Będzie on kolejnym symbolem nie tylko pamięci o pomordowanych, ale także jednym z symboli siły naszego narodu – mówił prezydent Andrzej Duda. Pod drzewem rozsypano ziemię przywiezioną przez uczestników XV Warszawskiej Pielgrzymki Młodzieży Szkolnej do Katynia.

Film: prezydent.pl

Idea uczczenia ofiar poprzez zasadzenie imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w 2007 roku wśród uczniów szkoły podstawowej z Radzymina. Pierwsze 30 drzew, w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, posadzono 13 kwietnia 2008 roku na tamtejszym Cmentarzu Poległych. Prezydent przypomniał też, że pierwotnie Dąb Pamięci w ogrodzie pałacu miał zasadzić 12 kwietnia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który patronował tej akcji. Dotąd w całym kraju zasadzono 4566 drzew z planowanych 21 857, każde z nich ma upamiętniać jedną z zamordowanych osób.

W środę rano w intencji ofiar zbrodni przed Muzeum Katyńskim na warszawskiej Cytadeli odprawiono polową mszę, której przewodniczył ks. Józef Guzdek, biskup polowy WP. Obecni na niej szefowie MON złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach upamiętniających nazwiska poległych.

Mord ujawniony

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony w 2008 roku, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich oficerów. W 1990 roku sowieckie władze przyznały oficjalnie, że mord na Polakach był jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. Przekazano wówczas polskiej stronie pierwsze dokumenty dotyczące tej zbrodni.

Wiosną 1940 roku z rozkazu najwyższych władz ZSRR rozstrzelano ponad 14 400 oficerów wojska, policji i innych służb mundurowych przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD zamordowało także 7305 polskich cywili zatrzymanych po sowieckiej agresji na Polskę w kijowskich i mińskich więzieniach. Groby tych ostatnich nie zostały dotąd znalezione.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, Jarosław Wiśniewski, Michał Niwicz, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
I zdobyliśmy!
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Po przeprawie ruszyli do walki
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Grand Quadriga ‘24”
Zmiany w dodatkach stażowych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO