moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

IPN wznawia poszukiwania ofiar na Powązkach

Najprawdopodobniej wiosną na warszawskich Powązkach rozpocznie się proces przenoszenia grobów z lat 80., pod którymi mogą znajdować się szczątki osób zamordowanych przez bezpiekę. IPN podejrzewa, że znajdzie prochy 80-90 ofiar. To ostatni etap ekshumacji na tzw. Łączce. W tym roku IPN będzie też kontynuował prace na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.


Rozmowy z rodzinami osób pochowanych w latach 80. w kwaterze Ł i ŁII na Wojskowych Powązkach prowadzą pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. – Dotyczą one przeniesienia 194 tak zwanych wierzchnich grobów. To konieczne, aby Instytut Pamięci Narodowej mógł przeprowadzić ostatni etap prac ekshumacyjnych – mówi prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie.

Wstrzymane prace

W kwaterze „Ł” – tak zwanej Łączce – potajemnie chowano ofiary terroru komunistycznego, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych w latach 1944-1956 w więzieniu na Mokotowie.

Miejsc ich pochówku IPN poszukuje od lipca 2012 roku. Dotąd udało się wydobyć szczątki ponad 200 osób, z których 41 zidentyfikowano, m.in. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” czy mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

Szczątki 35 bohaterów we wrześniu 2015 roku spoczęły w Panteonie-Mauzoleum, który stanął na terenie kwatery. Pozostałych pochowano w grobach rodzinnych. Niestety, prowadzone przez IPN prace ekshumacyjne na Łączce zostały wstrzymane w 2014 roku. Problemem okazały się groby z lat 80. wzniesione nad uprzednio pogrzebanymi ofiarami terroru. „Uważam za rzecz olbrzymiej wagi, by prace ekshumacyjne zostały dokończone, a wszyscy odnalezieni, zidentyfikowani i godnie pochowani” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas odsłonięcia panteonu. Wśród poszukiwanych jest nadal gen. August Fieldorf „Nil” i płk Witold Pilecki.

Aby przenieść groby z lat 80., parlament musiał zmienić kilka ustaw: o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o grobach i cmentarzach wojennych oraz o Instytucie Pamięci Narodowej. Nowelizacje uchwalono w maju ubiegłego roku.

Prawna furtka

Po wejściu w życie zmian, prezes IPN wystąpił do wojewody z wnioskiem o przeniesienie z kwatery Ł i ŁII w inne miejsca 194 grobów, w których pochowane są 343 osoby.

Nowe przepisy przewidują, że decyzje o ekshumacjach i przeniesieniu grobów wydaje wojewoda po negocjacjach z rodzinami pochowanych. Decyzja nie jest jednak uzależniona od ich zgody, a rokowania służą głównie ustaleniu kwestii technicznych, np. miejsca przenosin grobu. Rozmowy z rodzinami właśnie dobiegają końca. 186 grobów zostanie przeniesionych na inne miejsce na Powązkach, pozostałe – na inne cmentarze.

Pod koniec marca Mazowiecki Urząd Wojewódzki ogłosił przetarg na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych dotyczących grobów z lat 80. Dokładny termin nie jest jeszcze znany, ale urzędnicy zapewniają, że prace mają się rozpocząć jeszcze wiosną tego roku. Specjaliści z Instytutu są gotowi rozpocząć działania poszukiwawcze i archeologiczne, gdy tylko zakończy się przenoszenie grobów. – Pod współczesnymi pochówkami, na głębokości 2,20 - 2,50 metra spodziewamy się odnaleźć szczątki 80-90 osób – mówi Gołębiewicz. Dodaje, że z powodu wzniesienia nad nimi innych grobów, szczątki mogą być przemieszczone, a ich identyfikacja – trudniejsza.

Prace ekshumacyjne na Łączce mogą potrwać kilka tygodni. Po ich zakończeniu prochy ofiar mają spocząć w Panteonie Narodowym.

Bródnowskie mogiły

Kolejnym miejscem, gdzie w tym roku będą kontynuowane prace IPN, jest Cmentarz Bródnowski w Warszawie. Badacze poszukują tam ofiar komunizmu straconych i zmarłych w latach 40. w praskim więzieniu przy ul. Namysłowskiej.

W lipcu 2015 roku zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka prowadził poszukiwania na terenie kwatery 45N przy murze od ul. Rzeszowskiej. Odnaleziono wówczas szczątki sześciu osób dorosłych i dziecka. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość por. Zygmunta Kęski „Świta”, żołnierza Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zidentyfikowano także prochy Aleksandra Gąski, współpracownika Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

– Spodziewamy się odnaleźć jeszcze szczątki około 27 osób straconych w więzieniu na Pradze – mówi naczelnik warszawskiego pionu śledczego IPN. Żeby kontynuować prace, trzeba będzie jednak zdemontować na pewien czas pomnik ku czci ofiar represji komunistycznych, który zajmuje część kwatery.

Najprawdopodobniej drugi etap poszukiwań pracownicy Instytutu rozpoczną na przełomie kwietnia i maja. – Musimy jeszcze prace uzgodnić z konserwatorem i uzyskać stosowne zezwolenia – dodaje prokurator.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Daniela Bartkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
I zdobyliśmy!
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
W obronie wschodniej flanki NATO
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO