moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terroryzm – problem pokoleniowy

Kim są współcześni terroryści wywodzący się z Europy? Co sprawiło, że wychowani w cywilizacji zachodniej, obrócili się przeciwko niej i jej wartościom? Co takiego „zrobiła” im nasza cywilizacja, że zostali mordercami własnego społeczeństwa? – zastanawia się Naval, były operator GROM-u, autor książki „Przetrwać Belize”.

Spory polityczne i skupianie się na teoretycznym rozwiązaniu problemu terroryzmu, moim zdaniem, przyćmiewają sedno sprawy. Skąd się wzięli bandyci, którzy chcą walczyć na śmierć i życie z systemem, któremu – mogłoby się wydawać – zawdzięczają wszystko, co mają, czyli niby wolne i dostatnie życie w Europie Zachodniej.

Powtarzając spłycone hasło, że terrorystami są emigranci, mylnie oceniamy ludzi, którzy pozbawieni perspektyw na godne życie czy też prześladowani za poglądy w ojczystym kraju, emigrują dziś do Europy. Statystyki mówią jednak, że to nie obecni emigranci są odpowiedzialni za strach, jaki pada na Europejczyków.

W krajach Europy mieszka dziś trzecie, czwarte, a nawet starsze pokolenie emigrantów. Ludzi, którzy – będąc Francuzami, Belgami itd. – mają inny kolor skóry, wyznają inną religię, czy, prozaicznie, gotują inne od naszych potrawy. Pytanie, które ich nurtuje, brzmi tak: kim jesteśmy i czy jesteśmy u siebie? Gdy czyta się o dzielnicach francuskich miast, do których czasem nawet policja nie ma wstępu, trzeba zadać pytanie, czy mieszkańcy tych dzielnic mają wstęp do pozostałej części kraju na równi z autochtonami?

Nie tak dawno oglądałem w telewizji dokument, w którym młody ciemnoskóry Brytyjczyk mówił o swoim pochodzeniu: – Przecież moi pradziadkowie nie przyjechali do Anglii z własnej woli, przywieziono ich tu na siłę, byli tanią siłą roboczą. Pytał ironicznie: kim ja jestem? Anglikiem? Anglikiem, który ma problem z dostaniem się do dobrej szkoły. Nie wszędzie jestem mile widziany jako pracownik. Dlaczego policjant bez powodu i tylko mnie legitymuje na środku ruchliwej ulicy.

Nasz kontynent stał się wielokulturowy nie za sprawą dzisiejszej emigracji. To stało się dawno temu. Dzieci i wnukowie tamtych emigrantów już na starcie są pozbawieni złudzeń, że są równoprawnymi obywatelami danego kraju. Za to w bandyckim środowisku znajdują poczucie przynależności. Dalej spirala nakręca się sama: z czasem z bandyty staje się terrorystą, marzy o wyjeździe do Państwa Islamskiego, by walczyć. Z czym? Ze zgryzotą, że było się pozbawionym startu w kraju, który wydawał się ojczyzną.

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

dodaj komentarz

komentarze


Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Dyrygent w mundurze
Ekstremalnie ważny cel
Premier wojenny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pucharowy medal na desce
To nie mogło się udać, ale…
Amerykański szogun
Good Morning, Orka!
Medyczny impas
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Medale na lodzie i śniegu
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Nowy europejski czołg
Jak zbudować armię przyszłości
O bezpieczeństwie u prezydenta
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
W cieniu dumy floty
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Góral z ORP „Gryf”
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Maj polskich żywych torped
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
PKW „Noteć” – koniec misji
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Waiting for the F-35
Warto iść swoją drogą
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Piątka z czwartego wozu
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Partnerstwo Polski i Litwy
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Hołd dla gen. Skrzypczaka
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Experience It Yourself
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Człowiek, który sprzedał ciszę
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Co nowego w przepisach?
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
USA: chcemy Grenlandii
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Więcej mocy dla Orki
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Polskie „Delty” prawie w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO