moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy periodyk Centralnej Biblioteki Wojskowej

Historii Ukrainy i stosunków polsko-ukraińskich został poświęcony pierwszy numer serii wydawniczej „Studia i materiały Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Periodyk będzie się zajmował tematyką wojskową – pisze Tomasz Stańczyk, dziennikarz zajmujący się tematyką historyczną.

„Żyjemy w granicach wytyczonych w wyniku ostatniego światowego konfliktu zbrojnego, żywe są rany zadane milionom ludzi także po jego zakończeniu. Ciągle jeszcze mamy do czynienia z próbami wykrzywiania obrazu wojennej rzeczywistości, nierzadko tendencyjnego przekłamywania prawdy historycznej. Dobrze się stało, że podjęto działania zmierzające do ukazania tych problemów piórem badaczy ze środowiska bibliotekarskiego, przeważnie ludzi młodych, lecz z wielką pasją naukowo-historyczną” – napisał Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w MON, we wprowadzeniu do publikacji.

Artykuły w „Studiach i materiałach” dotyczą historii wojskowości, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Ich autorami są w większości pracownicy CBW.

Pierwsza niepodległa Ukraina

W pierwszym numerze publikacji zwracają uwagę teksty związane z historią Ukrainy i stosunkami polsko-ukraińskimi. Piotr Dobrowolski pisze o pierwszej niepodległości Ukrainy i Ukraińskiej Republice Ludowej. Jak stwierdza autor, bolszewicy, mimo głoszonych haseł o prawie narodów do samostanowienia, uważali, że nie dotyczy ono Ukrainy, bez której nie wyobrażali sobie komunistycznej Rosji. Bolszewicy mieli znaczne wpływy w dużych ośrodkach przemysłowych na Ukrainie zdominowanych przez Rosjan i zrusyfikowaną ludność ukraińską. Wojska URL tłumiły bolszewickie powstania oraz toczyły boje  z Armią Czerwoną.

Ukraińska Republika Ludowa walczyła także z wojskami rosyjskiej Armii Ochotniczej gen. Denikina. Także i carscy generałowie nie wyobrażali sobie Rosji bez Ukrainy. „Przy niechętnej postawie zarówno Rosji białej, jak i czerwonej oraz państw Ententy jedynym naturalnym sojusznikiem Ukrainy stała się Polska, której władze wojskowe i polityczne pragnęły utworzyć państwo buforowe oddzielające je od Rosji.”

Prof. Janusz Odziemkowski przedstawia obronę Drohobycko-Borysławskiego Zagłębia Naftowego w sierpniu 1920 roku. Składające się z 6 Armii gen. Iwaszkiewicza i sojuszniczej armii Ukraińskiej Republiki Ludowej gen. Omelianowicza-Pawlenki zgrupowanie nie dopuściło do przerwania przez Armię Czerwoną linii Dniestru ani do opanowania przez nią ważnego strategicznie zagłębia naftowego. Wiążąc siły wroga, ułatwiło obronę Lwowa oraz pokonanie Konarmii Budionnego pod Zamościem i Komarowem. Autor zauważa, że ani w wojsku, ani w społeczeństwie ukraińskim nie było jedności. Galicyjscy Ukraińcy nie przyjmowali argumentu, że w interesie Ukrainy leży sojusz z Polską przeciwko Rosji.

Relacje z Polską

Maksymilian Sokół-Potocki pisze o stosunkach polsko-ukraińskich w dwudziestoleciu międzywojennym, wskazując, że negatywny wpływ na nie miała ogromnie niekonsekwentna i niespójna polityka narodowościowa władz polskich. Jednak na postępowanie władz II Rzeczpospolitej wpływała postawa środowisk ukraińskich, zwłaszcza działania skrajnej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, nastawione na konfrontację i uniemożliwiające jakiekolwiek próby porozumienia. „Stosunki polsko-ukraińskie w okresie II Rzeczpospolitej stanowiły swoisty węzeł gordyjski, co uwidoczniły dramatyczne w skutkach wydarzenia, które miały miejsce w następnych latach” – stwierdza Sokół-Potocki.

Artykuł pod redakcją Elżbiety Kopczyńskiej prezentuje udokumentowany przez pracowników CBW wykaz 330 książek należących do Józefa Piłsudskiego. To tylko część z liczącej kilka tysięcy pozycji jego biblioteki. Oprócz prac z zakresu historii wojen i wojskowości, pamiętników polityków i wojskowych, w księgozbiorze Marszałka znajdowała się klasyka literatury polskiej z ulubionym jego poetą – Słowackim i „Trylogia” – „nieodstępna książka Komendanta”. W księgozbiorze były także „Świat mego ducha i wizje przyszłości” Stefana Ossowieckiego oraz „Szczenięce lata” Melchiora Wańkowicza.

„Studia i materiały” zawierają również m.in. wykaz zmarłych, poległych, zamordowanych podczas II wojny światowej admirałów i generałów II Rzeczpospolitej oraz artykuł o Krajowym Centrum Dystrybucji Publikacji NATO STO w Centralnej Bibliotece Wojskowej.

Tomasz Stańczyk
dziennikarz zajmujący się tematyką historyczną, redaktor miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Był współtwórcą dodatków historycznych „Rzeczpospolitej”.

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO