moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o umowach offsetowych

Resort obrony, a nie Ministerstwo Gospodarki, będzie zajmował się umowami offsetowymi. Zniknie także próg 5 mln euro jako warunek zawarcia takiej umowy. To jedne z najważniejszych zmian wprowadzonych do ustawy określającej zasady zakupu zagranicznego sprzętu dla wojska. Jej nowelizacja ma wzmocnić polski potencjał przemysłu obronnego.


To rząd zaproponował zmiany w ustawie o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz niektórych innych ustaw, w skrócie: offsetowych. Są one zawierane przez Skarb Państwa z zagranicznym partnerem, który realizuje kontrakt na dostawę sprzętu wojskowego. W ramach offsetu dostawca może zostać zobowiązany na przykład do przeniesienia produkcji poszczególnych elementów do Polski czy przekazania technologii. W przesłanym do sejmu dokumencie zmieniającym obowiązującą ustawę znalazło się prawie 30 poprawek. Przez ostatnie dwa miesiące projektem nowelizacji zajmowała się Podkomisja Obrony Narodowej. W środę jej przewodnicząca Renata Butryn (PO) przedstawiła posłom Komisji Obrony Narodowej efekty prac.

Co się zmieni? Przede wszystkim charakter offsetu z ekonomicznego na obronny. – Prawo europejskie stanowi, że kryterium stosowania offsetu może być tylko i wyłącznie występowanie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa – tłumaczył wiceminister Czesław Mroczek podczas pierwszego posiedzenia Komisji poświęconej nowelizacji ustawy.

Nowe umowy offsetowe mają więc służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, a nie gospodarczych. Dlatego też będą one zawierane z przedsiębiorstwami z branży obronnej. Konsekwencją tej zmiany jest przeniesienie obowiązku zajmowania się umowami offsetowymi i nadzorowania ich z Ministerstwa Gospodarki do Ministerstwa Obrony Narodowej. Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej posłowie zaproponowali, by wprowadzić przepisy przejściowe. Zgadza się na to MON. W efekcie, mimo wejścia w życie nowych przepisów, resort gospodarki będzie zawierał umowy offsetowe wówczas, gdy postępowanie przetargowe już się toczy. Dotyczy to na przykład rozpoczętej procedury przetargowej na dostawę śmigłowców dla wojska.

Zniesiono obowiązujący dotychczas wymóg zawierania umowy offsetowej w przypadku zamówień, których wartość przekracza 5 mln euro. Ten próg był krytykowany przez Komisję Europejską. Nowelizacja ustawy offsetowej upraszcza także stosowane dotychczas procedury offsetowe oraz ogranicza tzw. uznaniowość. Zwiększa przy tym odpowiedzialność zagranicznego dostawcy z tytułu niedopełnienia warunków umowy. Została również zawężona lista offsetobiorców, czyli firm, które będą mogły realizować umowę offsetową. Chodzi o to by, nie doszło do sytuacji, w której podstawiona firma przejmie zobowiązanie offsetowe. Sprecyzowano ponadto przepisy dotyczące sposobu wyceny wartości oferty.

Dokument zakłada także utworzenie komitetu offsetowego, czyli organu opiniodawczo-doradczego ministra obrony narodowej. Zgodnie z propozycją posłów w jego skład – oprócz osób wskazanych przez poszczególne resorty – wejdą przedstawiciele środowiska offsetobiorców.

Dlaczego przygotowano zmiany? Polska musiała dostosować swoje przepisy do obowiązujących w Unii Europejskiej. Znowelizowana ustawa offsetowa będzie zgodna z traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a zwłaszcza z zapisem o możliwości podejmowania przez każde państwo członkowskie UE środków, jakie uważa za konieczne do ochrony swojego bezpieczeństwa.

– Zmiany wynikają także z konieczności równoczesnego budowania zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiarygodnych zdolności przemysłowych do zabezpieczenia pozyskiwania sprzętu wojskowego – mówił w marcu podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej wiceminister Czesław Mroczek, przedstawiając projekt zmian.

Posłowie z Komisji przyjęli sprawozdanie podkomisji i zaakceptowali wprowadzone do ustawy zmiany. Teraz projekt nowelizacji trafi pod obrady Sejmu.

JT

autor zdjęć: Jan Jorgensen

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398409740
Nie ma takiego prawa , które zastąpiło by zdrowy rozsadek. Mnie interesują szybkie zmiany oraz krótkie terminy dotyczące decyzji przy wykonywaniu modernizacji armii.
39-FF-C3-6D

Morze Czarne pod rakietowym parasolem
 
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Barwy walki
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gunner, nie runner
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO