moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko ochroni Pustynię Błędowską

Ćwiczyły tu oddziały niemieckiej Africa Korps, teraz szkolą się spadochroniarze z Krakowa. Niestety, wyjątkowa Pustynia Błędowska zarasta. Aby ją ochronić, wojsko, dzięki unijnym dotacjom, wykarczuje drzewa rosnące na terenie poligonu. Będzie to pierwszy w Polsce tak duży projekt prowadzony przez armię i przyrodników. Prace mają ruszyć w czerwcu tego roku.


– Pustynia Błędowska, największy tego typu obszar w Europie, od kilkudziesięciu lat zarasta drzewami i krzakami, tracąc swój wyjątkowy charakter – tłumaczy Justyna Markiewicz–Kuchta, starszy specjalista ds. realizacji projektu Life+ w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Krakowie, który jest gospodarzem północnej – wojskowej części pustyni.

Armia wykorzystuje ten teren jako poligon dla spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Piasek zapewnia skoczkom komfort lądowania – wyjaśnia st. szer. Marian Piotrowski, były żołnierz brygady.

Teraz „polska Sahara” zostanie przywrócona naturze dzięki objęciu jej unijnym projektem NATURA 2000 – Life+. W jego ramach wykarczowane zostaną porastające ponad połowę powierzchni poligonu laski brzozowo-sosnowe i skupiska sztucznie nasadzonej wierzby. Dzięki temu na pustynię powrócą naturalne siedliska traw.

Teren zostanie też rozminowany. W planie jest również zorganizowanie warsztatów i punktu informacyjnego dotyczących ochrony przyrody w strefach wojskowych. – Rozpisujemy przetargi na rozminowanie około 375 ha pustyni. Prace ruszą w czerwcu – wylicza Justyna Markiewicz-Kuchta.

Natomiast, jak dodaje, usuwanie drzew i krzewów rozpocznie się w połowie października, kiedy skończą się okresy lęgowe ptaków. Wszystkie prace potrwają do czerwca 2017 roku, jednak w ich trakcie żołnierze nadal będą mogli ćwiczyć na pustyni.

Koszt przywrócenia naturze poligonu wyniesie 9,8 mln zł. Po połowie pokryją go Unia Europejska oraz polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To pierwszy w Polsce projekt prowadzony przez wojsko i przyrodników na tak dużą skalę – podkreśla Justyna Markiewicz-Kuchta.

Podobne prace prowadzi na „swojej” części pustyni gmina Klucze. Tam trzeba oczyścić 400 ha obszaru z niewybuchów i niewypałów oraz wykarczować setki drzew i krzewów. Od ubiegłego roku pustynia jest zamknięta dla odwiedzających.

Wartość projektu wynosi 9 mln zł, z czego 95 proc. finansuje UE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, pozostała część to wkład gminy. Prace mają się zakończyć w listopadzie tego roku. Gmina liczy, że odnowiona pustynia stanie się jedną z największych atrakcji Małopolski.

* * * * *

Pustynia Błędowska, największy taki obszar w Europie, leży na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Zajmuje powierzchnię 32 km kw. Jej powstanie wiąże się z rozwojem górnictwa w XIII wieku. Na potrzeby budowy sztolni masowo wycinano drzewa, a ogołocona ziemia odsłoniła nagromadzone tu polodowcowe piaski dając początek pustyni. Jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku można było zaobserwować tu zjawisko fatamorgany. W latach sześćdziesiątych, aby ustabilizować piaski, które zasypywały okoliczne gospodarstwa, obsadzono pustynię m.in. sosnami oraz wierzbami. Dziś jej teren należy częściowo do wojska, gminy Klucze, lasów państwowych i parków krajobrazowych.

Od ponad 90 lat pustynia służy jako wojskowy poligon. W okresie międzywojennym była wykorzystywana do ćwiczeń piechoty i artylerii. W czasie II wojny ćwiczyła tu niemiecka Afrika Korps oraz lotnicy Luftwaffe. Po 1945 roku istniał tu poligon lotniczy. Obecnie północna część pustyni, stanowiąca ok. jednej trzeciej jej obszaru, jest we władaniu wojska i służy jako miejsce szkolenia skoczków spadochronowych z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Ostatnio nad pustynią ćwiczyli też lotnicy z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza i piloci rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. 6BPD

dodaj komentarz

komentarze

~Dawid
1465163220
Co za bzdura, nigdy nie ćwiczyły tu wojska Africa Corps
3F-4F-31-DA

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Ryś” z laserem
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO