moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Steadfast Jazz”: Gdynia czeka na okręty

Cztery okręty i dwa śmigłowce wystawi Marynarka Wojenna do współorganizowanych przez Polskę natowskich ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013”. W morskiej części manewrów wezmą udział żołnierze ośmiu państw, a pokieruje nim polski oficer – kmdr Mariusz Kościelski.


Przygotowania do największych od lat manewrów NATO wkraczają w decydującą fazę. – Pod koniec przyszłego tygodnia w gdyńskim porcie wojennym zacumują pierwsze jednostki biorące udział w manewrach: włoski niszczyciel ITS „Duilio”, a także okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którym z pokładu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dowodzi oficer polskiej Marynarki Wojennej kmdr por. Piotr Sikora – zapowiada kmdr ppor. Czesław Cichy z Biura Prasowego Marynarki Wojennej. W sumie w skład komponentu morskiego wejdzie kilkanaście jednostek z ośmiu państw NATO. Polska Marynarka Wojenna, prócz „Czernickiego”, na „Steadfast Jazz” wyśle okręt podwodny ORP „Sokół”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”. Siły te będą wspomagane przez dwa śmigłowce: Mi 14PŁ i maszynę pokładową SH-2G.

Dowodzenie komponentem obejmie Polak, kmdr Mariusz Kościelski, na co dzień służący w Centrum Operacji Morskich. – Polscy oficerowie będą też stanowili większość w dwudziestotrzyosobowym sztabie. Znajdzie się ich tam aż siedemnastu. Ale okrętem flagowym ćwiczeń będzie holenderska jednostka HNLMS „De Ruyter” – informuje kmdr ppor. Cichy.

Znaczenie manewrów trudno przecenić. – Podczas nich będą certyfikowane Siły Odpowiedzi NATO. Dla nas to najważniejsze ćwiczenia w trakcie rocznej misji. Prawdziwe jej zwieńczenie – podkreśla kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa-1. Na razie wchodzące w jego skład jednostki stacjonują w Helsinkach. Za niespełna dwa tygodnie utworzą jedną z dwóch grup komponentu. Na czas ćwiczeń do zespołu dołączą dwa kolejne niszczyciele min: z Polski i Wielkiej Brytanii.

Zadaniem grupy będzie oczyszczanie z min wyznaczonych akwenów Morza Bałtyckiego, zwłaszcza podejścia do portów, i torowanie drogi transportu morskiego. Druga grupa, w której skład wejdą fregata, niszczyciel oraz holenderski okręt dowodzenia, otrzyma zadanie odparcia wszelkich ataków z powietrza i spod wody. – W rolę nieprzyjacielskiego okrętu podwodnego wcieli się chociażby nasz ORP „Sokół” – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. W manewrach weźmie też udział lotnictwo morskie. Prócz polskich śmigłowców, nad Bałtykiem pojawią się portugalski samolot patrolowy P-3C „Orion” oraz samolot wczesnego ostrzegania z Norwegii DA-20.

– Komponent będzie operował na wodach należących do Polski: na Zatoce Gdańskiej i dalej, aż do poligonu morskiego w Ustce – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. Okręty wyjdą w morze 2 listopada. Wcześniej marynarzy czeka tak zwana faza portowa. Zanim jednak ona nastąpi, 29 i 30 października jednostki otworzą swoje pokłady dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. – Chcielibyśmy, by mogli zwiedzać wszystkie jednostki. To jednak zależy od decyzji poszczególnych dowódców – zaznacza kmdr ppor. Cichy.

„Steadfast Jazz 2013” to największe od siedmiu lat manewry NATO. Zostaną przeprowadzone na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Prócz sił morskich, będą ćwiczyły wojska lądowe, powietrzne oraz specjalne – łącznie sześć tysięcy żołnierzy i marynarzy z przeszło 20 krajów członkowskich i partnerskich sojuszu północnoatlantyckiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
 
Policjanci szkolą wojsko
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Eurosatory 2024 idą na rekord
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sześcioosobowe armie na start!
„Osiodłać krowę”
Ameryka daje wsparcie
Borsuk w Paryżu
Sztandar dla cyberwojsk
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
„Umieram jak Polak”
Przez Dunaj do Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Pierwsza Drużyna” na start
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Mistrzowie Spike`ów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Incydent lotniczy
AWACS-y dostarczone
„Czarownice” nad Londynem
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Koszykarskie święto w Łodzi
Pokazali swoją siłę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Pierwsi za sterami Apache
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Gortat Team vs drużyna NATO
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Plan na szczyt
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
M-ATV po polsku
Kajakarze i wioślarze na podium
Docenić „misjonarzy”
Paryskie trendy
Spadochroniarze w operacji TALO
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Inwestycja potrzebna jak tlen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO