moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy przeszkolili 160 Malijczyków

Trzecia kompania malijskiej armii rozpoczęła szkolenie pod okiem polskich instruktorów: logistyków i saperów. W międzynarodowym Centrum Szkoleniowym w Koulikoro 100 Malijczyków przez 10 tygodni będzie się uczyć strzelać, organizować magazyny z bronią i unieszkodliwiać miny pułapki.


Zajęcia rozpoczęły się na początku października. Najpierw Malijczycy odebrali mundury, niezbędne wyposażenie i broń. Potem odbył się pierwszy wspólny apel. Dowódca II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ppłk Mieczysław Spychalski, zwracał się do malijskich żołnierzy: – Jako logistycy macie w swoim batalionie szczególnie odpowiedzialne zadania, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu pododdziałów bojowych. Każdy z was powinien najpierw nauczyć się być dobrym żołnierzem, aby po zakończeniu szkolenia specjalistycznego zostać dobrym logistykiem – przypominał pułkownik.

Dlatego ćwiczenia rozpoczęto od szkolenia podstawowego: Malijczycy uczą się strzelać, czy prowadzić patrole. Potem będą się szkolić, jak organizować magazyny z bronią i żywnością, prowadzić wojskową dokumentację.

W 19-osobowym polskim kontyngencie poza instruktorami-logistykami są także saperzy z grupy rozminowania (Explosive Ordnance Disposal – EOD). Uczą Malijczyków wykrywania min pułapek i ich bezpiecznego unieszkodliwiania. Zajęcia odbywają się na terenie bazy oraz w jej okolicach. – Żołnierze malijscy są zadowoleni ze współpracy z nami i chętnie uczestniczą w zajęciach – opowiada instruktor st. kpr. Piotr Kozieł. Dziesięciotygodniowe szkolenie zakończą ćwiczenia, podczas których współdziałanie będzie ćwiczył cały miejscowy batalion.


W skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego wchodzi także tłumacz, pracownik wojska. Kontyngent podzielony jest na trzy sekcje. Pierwsza składa się ze specjalistów od transportów lotniczych i przeładunków (Joint Transit Team – JTT). Pełnią oni służbę na lotnisku w stolicy Mali – Bamako. Drugą grupę tworzą instruktorzy Logistycznego Zespołu Szkoleniowego (LTT), którzy uczą Malijczyków podstaw wojskowych działań, m.in. strzelania, taktyki oraz planowania i gospodarowania wojskowym sprzętem i zaopatrzeniem, obsługi i napraw pojazdów samochodowych. Trzeci – to Zespół Rozminowania (EOD Team) odpowiedzialny za ochronę bazy szkoleniowej w Koulikoro przed minami i prowadzenie ćwiczeń z wykrywania min pułapek.

Polscy instruktorzy uczą już trzecią kompanię malijskiej armii. Podczas dwóch wcześniejszych kursów nasi logistycy przeszkolili już ponad 160 malijskich wojskowych.

Logistycy w Mali wchodzą w skład misji szkoleniowej Unii Europejskiej – EUTM. Stacjonują tam od lutego tego roku. Pierwsza zmiana po blisko półrocznej służbie wróciła do kraju 22 września.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: str. kpr. Piotr Kozieł

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1382116140
Tak prawidłowo nosi się bron osobistą.
DB-A6-73-01

Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Sukces Polaka w biegu z marines
Polski „Wiking” dla Danii
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Koniec dzieciństwa
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Marynarze podjęli wyzwanie
Nie daj się zhakować
Wellington „Zosia” znad Bremy
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
„Road Runner” w Libanie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Sportowcy na poligonie
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Niespokojny poranek pilotów
Pięściarska uczta w Suwałkach
Kolejny kontrakt Dezametu
Husarze bliżej Polski
Szansa na nowe życie
Pomnik nieznanych bohaterów
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Inwestycja w bezpieczeństwo
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Odznaczenia za wzorową służbę
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Mundurowi z benefitami
Mity i manipulacje
Standardy NATO w Siedlcach
Starcie pancerniaków
Męska sprawa: profilaktyka
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Abolicja dla ochotników
Zasiać strach w szeregach wroga
Marynarze mają nowe motorówki
Nowe zasady dla kobiet w armii
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Kircholm 1605
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Brytyjczycy na wschodniej straży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO