moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomnik płk. Pileckiego stanie w Warszawie

W stolicy powstanie pomnik Witolda Pileckiego, legendarnego bohatera II wojny światowej, zabitego przez władze komunistyczne. Pomysłodawcą są warszawskie władze, które sfinansują budowę monumentu. Pomniki pułkownika stoją już w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.

Witold Pilecki na strzelnicy podczas ćwiczeń.

Pomysł, by w stolicy postawić pomnik pułkownika Pileckiego, honorowego obywatela Warszawy, poparła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz kluby parlamentarne PO i PiS. Pieniądze na budowę wyłoży stołeczny ratusz.

Zanim inwestycja ruszy, projekt zostanie skonsultowany z Radą Pamięci Walk i Męczeństwa. – Dopiero po tych ustaleniach będziemy mogli wskazać możliwe lokalizacje pomnika – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu m. st. Warszawy. Ratusz przedstawi też radnym projekt uchwały w tej sprawie i ogłosi konkurs architektoniczny.

Radni PiS zaproponowali już, żeby pomnik pułkownika stanął na placu Wileńskim, na Pradze-Północ. Wcześniej klub Prawa i Sprawiedliwości chciał, by zajął miejsce odnawianego obecnie pomnika Braterstwa Broni z 1945 roku, popularnie nazywanego pomnikiem Czterech Śpiących. Ten wniosek został jednak odrzucony. O dobrą lokalizację pomnika zabiega także Stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”, założone w 2012 roku na Uniwersytecie Warszawskim. „Chcemy, by postać płk. Pileckiego jako symbol walki o wolność, polskość, z niezłomnością ducha i ciała przemawiała do nas w centrum odbudowanej po wojnie stolicy (...)” – napisali na swoim profilu na Facebooku „Młodzi dla Polski”.

Witold Pilecki z młodzieżą, lata 30. XX wieku.

Witold Pilecki to legendarna postać. Brytyjski historyk Michael Foot uznał polskiego oficera za jednego z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej. W 1940 roku Pilecki podczas ulicznej łapanki pozwolił się aresztować Niemcom, by trafić do Auschwitz. Tam organizował ruch oporu i pisał raporty, które miały ukazać światu, co się dzieje za bramą obozu. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku na rozkaz gen. Władysława Andersa rotmistrz Pilecki prowadził w Polsce działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu Polskiego. Został aresztowany i był torturowany. W 1948 roku władze komunistyczne uznały go za szpiega i skazały na śmierć w pokazowym procesie. Dopiero w 1990 roku Witolda Pileckiego pośmiertnie zrehabilitowano i odznaczono Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

Kilka dni temu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował rotmistrza Pileckiego do stopnia pułkownika. Jego pomniki stoją już w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: rotmistrzpilecki.eu

dodaj komentarz

komentarze

~franxd
1616606220
nieżle
53-39-CC-0A

Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
„Był twarzą sił powietrznych”
„Żelazna Dywizja” na Narwi
Morski Drozd, czyli polski ekranoplan
Statuetki dla tuzów biznesu
Fantom, który sam się leczy po postrzale
Agencja Uzbrojenia na zakupach. Kieleckie targi to dopiero początek
Polska i Szwecja, razem na rzecz bezpieczeństwa
Drony na celowniku
Loty szkoleniowe na F-16 wstrzymane do odwołania
„Żelazny obrońca” wkracza w decydującą fazę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grot A3 w drodze do linii
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Beret „na rekinka” lub koguta
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Wielkie zbrojenia za Odrą
Hekatomba na Woli
Inowrocławscy saperzy z misją na południu
Skorzystaj z szansy na zostanie oficerem
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Towarzysze czołgów
Premierowe strzelania Spike’ami z Apache’ów
Coś dla Huzara, coś dla fregaty
Awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca
Na otwartym morzu mierzą daleko!
Nowe radary i ładunki trotylowe dla armii
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Świetne występy polskich żołnierzy
Lepsza efektywność
„Naval” o „Zielonej liście” wyposażenia osobistego
Z najlepszymi na planszy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Koalicja chętnych” o kolejnych działaniach w sprawie Ukrainy
Piorun 2 coraz bliżej
Laury MSPO przyznane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie siły zbrojne stawiają na nowoczesność
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
MON rozpoczyna współpracę z Ligą Obrony Kraju
Gen. Nowak: Pilotom wolno mniej
Brytyjczycy żegnają Malbork
Wyczekiwane przyspieszenie
Łódź na granicy
Lockheed Martin wspiera polskich weteranów
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Kikimora o wielu twarzach
Zwycięska batalia o stolicę
Salwa z wysokości
Spotkanie Trump-Nawrocki
StormRider na fali
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Nasz Hercules
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Kadeci będą się uczyć obsługi dronów
Detect & Classify: satelity z AI
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Startuje „Żelazny obrońca”
Zielona lista, czyli decyzja należy do żołnierza
Nocne ataki na Ukrainę
Czas nowych inwestycji
Banki – nowi partnerzy PGZ-etu
31 Baza Lotnictwa Taktycznego apeluje do mediów
Finisz programu „Orlik”?
Dwie agresje, dwie okupacje
Polska chce przyjąć więcej wojsk z USA
Czarna skrzynka F-16 w rękach śledczych
Współpraca z Koreą ma wymiar strategiczny
Polski udział w produkcji F-16 i F-35
„Road Runner” w Libanie
Orlik na Alfę
System Trophy będzie chronił czołgi K2PL
„Pamięć o nim będzie szybować wysoko”
NATO ćwiczy na Bałtyku. Z polskim udziałem
Premier i szefowa UE na granicy w Krynkach
Certyfikacja „Dwunastki” na XII zmianę do Libanu
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Małopolscy terytorialsi tym razem walczyli z suszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO