moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum zadba o bezpieczeństwo sieci

Narodowe Centrum Kryptologii wesprze nie tylko Ministerstwo Obrony Narodowej, ale także pozostałe resorty rządowe. Centrum stworzą wojskowi kryptografowie, naukowcy cywilni oraz eksperci ABW. Będą oni podlegać szefowi MON. Na czele NCK stanie gen. Krzysztof Bondaryk.


Środowe posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej poświęcone było bezpieczeństwu teleinformatycznemu w Siłach Zbrojnych RP. Informacje na ten temat przedstawili Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony oraz Romuald Hoffmann, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON. Z oczywistych powodów przekazywane dane miały charakter dość ogólny.

Waldemar Skrzypczak powiedział, że resort zapewnia bezpieczeństwo dwóch systemów przetwarzania informacji: jawnych oraz niejawnych. Z kolei dyrektor Hoffman omówił sześć podstawowych elementów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. Wśród nich wymienił m.in. modernizację istniejących oraz budowę nowych Centrów Przetwarzania Informacji, standaryzację wykorzystywanego oprogramowania i narzędzi, współpracę międzynarodową i specjalistyczne szkolenia oraz politykę kadrową, dzięki której w zespołach czuwających nad bezpieczeństwem teleinformatycznym pracują najlepsi informatycy na rynku. Hoffmann ujawnił, że w ubiegłym roku doszło do niemal 5 tys. „incydentów komputerowych”. Jednak w zdecydowanej większości nie były to cyberataki, lecz efekt błędów popełnianych przez osoby obsługujące systemy teleinformatyczne.

– Obecnie resort obrony czeka na zakończenie certyfikacji nowoczesnych urządzeń kryptograficznych pozwalających na budowę rozległych systemów teleinformatycznych, w których możliwe będzie przetwarzanie niejawnych informacji włącznie z tymi, które mają klauzulę „tajne” – mówił dyrektor Hoffmann.

Posłów zainteresowała zapowiedź powołania Narodowego Centrum Kryptologii. W połowie marca MON ujawnił, że jego organizacją zajmie się gen. Krzysztof Bondaryk, były szef ABW. – Czy powołanie Centrum odbędzie się w drodze ustawy czy rozporządzenia? Komu podlegać będzie jego szef? I czy będzie wykorzystywać dorobek polskich kryptologów? – pytali członkowie komisji obrony.

Dyrektor Hoffmann powiedział, że Centrum zostanie powołane w drodze rozporządzenia ministra, zarządzać nim będzie szef MON, a tworzyć je będą naukowcy wojskowi i cywilni. – Jest rzeczą naturalną, że Centrum będzie ściśle współpracowało z ABW – mówił. Dyrektor zapowiedział też, że w przyszłości NCK będzie świadczyć usługi kryptograficzne nie tylko ministerstwu obrony narodowej, ale także innym resortom, np. MSZ w kontaktach z attachatami wojskowymi.

Politycy chcieli się także dowiedzieć, czy Polska jest przygotowana na cyberatak. – Czy są prowadzone ćwiczenia na wypadek tego rodzaju napaści? – pytała posłanka Renata Butryn.

Przedstawiciele MON zapewniali, że takie scenariusze są trenowane zarówno przez wojsko, jak i we współpracy służb mundurowych i cywilnych. Dyrektor Hoffmann podkreślił, że strona internetowa ministerstwa skutecznie broniła się przed atakami hakerskimi np. podczas protestów związanych z przyjęciem ACTA.

W drugiej części posiedzenia wiceminister Beata Oczkowicz poinformowała, że w resorcie rozpoczęto prace nad rozporządzeniem, dzięki któremu samorząd lokalny będzie miał mniejsze możliwości decydowania o przeznaczeniu terenów wokół obiektów wojskowych. – Władze lokalne prowadzą dość ekspansywną politykę i coraz częściej przeznaczają tereny obszaru chronionego, jaki otacza obiekty wojskowe, na budownictwo mieszkaniowe. – Kiedyś o takich gruntach decydował wojewoda i chcemy wrócić do tej praktyki. Wojewodowie lepiej rozumieli potrzeby obronne wojska i uwzględniali je przy opracowywaniu planów zagospodarowywania – tłumaczyła wiceminister.

Propozycja minister zyskała przychylność posłów z komisji obrony. – W ostatnich latach nastąpiło pewne „przegięcie”. Kiedyś wojsko hamowało rozwój sąsiadujących z nim miejscowości, teraz samorząd lokalny hamuje rozwój wojska. Trzeba wypracować sensowny kompromis pomiędzy potrzebami samorządu i armii – zauważył poseł Jerzy Budnik (PO).

JT

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gunner, nie runner
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Barwy walki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO