moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko szykuje się do walki z hakerami

Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk tworzy Narodowe Centrum Kryptologii. Instytucja ma odpowiadać m.in. za bezpieczeństwo cybernetyczne. – To będzie jednostka badawcza, a nie służba specjalna – podkreśla minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Tworzenie Narodowego Centrum Kryptologii powierzono generałowi Krzysztofowi Bondarykowi, byłemu szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Generał po rezygnacji ze stanowiska szefa Agencji nie odszedł ze służby. Został czasowo oddelegowany do Ministerstwa Obrony. Narodowe Centrum Kryptologii odpowiadać ma m.in. za bezpieczeństwo cybernetyczne.

– Projektowane Narodowe Centrum Kryptologii to będzie jednostka badawcza, a nie służba w jakimkolwiek sensie specjalna – komentuje na Twitterze minister obrony Tomasz Siemoniak.

Prace nad wspólnym projektem MON i ABW trwają od połowy ubiegłego roku. Narodowe Centrum Kryptologii powstaje na razie za pieniądze z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego wartość to niespełna 10 mln złotych.

Pomysł stworzenia NCK pochwala gen. Roman Polko. – Współpraca z ABW jest armii potrzebna po to, by lepiej chronić swoje tajemnice. Moje doświadczenia z misji, czasu służby w jednostkach specjalnych, ale także z Biura Bezpieczeństwa Narodowego pokazują, że w tej dziedzinie mamy jeszcze wiele do zrobienia – przyznaje gen. Polko. Jego zdaniem NCK mogłoby się zająć przede wszystkim ochroną informacji elektronicznych. – Trzeba zabezpieczyć dane, które przekazywane są do wyższych szczebli dowodzenia, by po drodze nie trafiały w niewłaściwe ręce – dodaje.

Narodowe Centrum Kryptologii nie będzie kolejną specsłużbą wojskową. Obecnie w MON działają dwie służby wywiadu: Służba Wywiadu Wojskowego do ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi i Służba Kontrwywiadu Wojskowego przeznaczona do ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi. Obie funkcjonują od 1 października 2006 roku, od chwili rozwiązania Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI).

Poza wojskowymi strukturami w Polsce działają także: Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Źródło: PAP, DGP

MKS

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~aniou
1391886180
Nie mieszajmy pojęć, proszę. A tutaj stanowisko hakerów w sprawie niefortunnej wypowiedzi MON: http://rys.io/static/list-hakerow-do-MON-07.02.2014.pdf
F3-8C-2F-38

Na tronie mistrza bez zmian
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Nowe Abramsy na horyzoncie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Nowe Daglezje na nowy rok
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Człowiek, który sprzedał ciszę
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Piątka z czwartego wozu
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Wojsko kontra śnieżyce
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
W cieniu dumy floty
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
USA: chcemy Grenlandii
Góral z ORP „Gryf”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Koniec bezkarności floty cieni?
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Oskarżony Maduro
Odpalili K9 Thunder
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Czas podwodniaków
Co nowego w przepisach?
Morskie roboty do walki z minami
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Przeżyj to sam
Wojskowy triumf na Gali Sportu
PKW „Noteć” – koniec misji
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Amerykański szogun
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Dyplomatyczna gra o powstanie
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO