moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Phenian zrywa łączność z Południem

Stany Zjednoczone i Korea Południowa rozpoczęły wspólne manewry wojskowe. Koreańczycy przygotowują się do objęcia dowodzenia w razie wojny. Na ćwiczenia ostro zareagował Phenian zrywając wszystkie kanały łączności telefonicznej z Republiką Korei.


Dziś rano miejscowego czasu przerwana została łączność telefoniczna między Seulem a Phenianem, która istniała od 1971 roku, dzięki tzw. gorącej linii Czerwonego Krzyża. Korea Północna nie utrzymuje też kontaktu telefonicznego w Panmundżomie z siłami ONZ w Republice Korei. Phenian zagroził również zerwaniem rozejmu z 1953 roku. Prezydent Republiki Korei Park Geun-hye ostrzegła, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest bardzo poważna.

Władze północnokoreańskie twierdzą, że zerwały łączność, ponieważ USA i Republika Korei nie odwołały ćwiczeń wojskowych. Dziś rozpoczęły się doroczne manewry pod kryptonimem „Key Resolve”, które potrwają przez 11 dni. Uczestniczy w nich 13,5 tys. żołnierzy, w tym około 3,5 tys. Amerykanów. Dysponują oni m.in. samolotami bojowymi F-22 i B-52 oraz niszczycielami rakietowymi. W tym roku pierwszy raz główną rolę odgrywa południowokoreańskie kolegium szefów połączonych sztabów. Koreańczycy przygotowują się do przejęcia od Amerykanów dowodzenia operacyjnego w razie wojny. Plany zakładają, że do takiej zmiany ma dojść w grudniu 2015 roku.

To jednak nie jedyne manewry z udziałem Amerykanów na terenie Korei Południowej. Od 1 marca trwa tam szkolenie „Foal Eagle”. To seria 20 powiązanych ze sobą ćwiczeń, które zakończą się 30 kwietnia.

Władze Seulu przypomniały Korei Północnej, która domaga się przerwania ćwiczeń, że ona także prowadzi podobne szkolenie swej armii w rejonie Wonsan, w prowincji Gangwon.

Przedstawiciele reżimu komunistycznego od lat ostro reagują na każde manewry odbywające się na południe od linii demarkacyjnej. Podejrzewają bowiem, że mogą one maskować przygotowania do zbrojnej inwazji. Na obecną reakcję Phenianu mają wpływ także kolejne sankcje ze strony ONZ po tym, jak Korea Północna przeprowadziła w lutym test nuklearny.

Eksperci uważają jednak, że mimo ostrej retoryki reżim nie zaryzykuje otwartej wojny z USA i Koreą Południową. Ostrzegają natomiast, że może dojść do ataków cybernetycznych i prowokacji zbrojnych na pograniczu obu krajów. Jako przykład podają wydarzenia z 2010 roku, gdy Koreańczycy z Północy zatopili południowokoreańską korwetę „Cheonan” i przeprowadzili ostrzał artyleryjski wyspy Yongpyong na Morzu Żółtym.

Źródła: BBC News, Reuters, usfk.mil, koreaherald.com, koreatimes.co.kr


 


O sytuacji na Półwyspie Koreańskim czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

   

Phenian zrywa rozejm i łączność z Seulem

Rozwścieczony nowymi sankcjami ONZ reżim północnokoreański zapowiedział zerwanie wszystkich porozumień o nieagresji z Koreą Południową, a także rozejmu z 1953 roku, który zakończył wojnę na Półwyspie Koreańskim. Wcześniej zagroził prewencyjnym atakiem nuklearnym.

wr

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Międzynarodowy poligon AWL
Kosmiczny Bałtyk
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Prezydenckie weto dla SAFE
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Rekompensaty dla weteranów
Zakochałam się w slalomie
Pierwsze oderwanie od ziemi
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
PKW Irak ewakuowany
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Powaga w lekkości
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wodny test Rosomaków
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
GROM pod nowym dowództwem
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Polskie antydrony z Gdyni
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Klucz do przyszłości
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Co kryje Bałtyk
Piekło „Pługa”
Polski sukces w Duńskim Marszu
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Zielone światło dla potwora
Apache’e kontra drony
OSA wystartowała!
Leopard nie stoi w kolejce
Odnaleźć zaginionych
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Buzdygany 2025 wręczone
Francuska tarcza dla NATO
AWL stawia na rozbudowę
Centrum wsparcia dla AH-64E
Cel: Podwoić moc
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Ratunek pod ostrzałem
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Patrol z Syriusza
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska będzie zbrojna!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO