moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi GROM-u trafili do świata gier

Twórcy legendarnej gry komputerowej Medal of Honor zrobili ukłon w stronę polskich graczy. W jej najnowszej wersji można wcielić się w żołnierzy GROM-u. „Dostajemy” nie tylko mundury i broń, których używają komandosi, ale i misję do wykonania. – To prawdziwa gratka – mówią gracze.


Medal of Honor: Warfighter to pierwsza w historii gra FPS (ang. first-person shooter, gracz wciela się w postać, widzi wirtualny świat jej oczami i wykonuję misję, np. musi przetrwać w dzikiej dżungli), w której można stać się współczesnym polskim żołnierzem – komandosem GROM-u.

Gra wydawana jest od 1999 r., przy jej pierwszej edycji pracował m.in. Steven Spielberg. Od razu stała się przebojem. Do 2010 r. gracze mogli wcielać się w postacie z okresu II wojny światowej. Później jako żołnierze oddziałów specjalnych armii Stanów Zjednoczonych przeprowadzali misje antyterrorystyczne. W najnowszej wersji poznajemy żołnierza, który wraca do domu po służbie w Afganistanie. Zastaje niemal rozbitą rodzinę. Chce uratować to, co zostało, i odbudować to, co zostało zniszczone, ale armia nie daje mu o sobie zapomnieć. Aby ochronić swoją rodzinę, musi ponownie wyruszyć na misję.

Jak to się stało, że specjalsi GROM-u trafili do gry? Producent Medal of Honor zastanawiał się, jakie jeszcze jednostki specjalne można włączyć do scenariusza najnowszej edycji gry. O pomoc został poproszony konsultant Navy Seals, oddziału amerykańskiej marynarki wojennej. Na pytanie, w kogo chciałby się wcielić na ekranie komputera, odpowiedział krótko – operatora GROM-u. Elitarna polska jednostka jest bardzo znana w Stanach. Amerykanie docenili wyszkolenie żołnierzy m.in. podczas operacji Samum.

Kiedy twórcy gry zdecydowali, że jednym z oddziałów, które się w niej pojawią, będzie GROM – machina ruszyła. Polski wydawca Medal of Honor – firma Electronic Arts Polska –  zapytał Ministerstwo Obrony Narodowej o zgodę na wykorzystanie wizerunku polskiego komandosa. Odpowiedź była pozytywna i resort przesłał twórcom niezbędne materiały. Graficy, którzy pracowali przy grze, byli zachwyceni zdjęciami polskich żołnierzy, które dostali od polskiego MON-u.

Gracze i recenzenci doceniają szczególnie dbałość o szczegóły. To zasługa polskiego konsultanta, operatora GROM-u – Vinciego, który doradzał twórcom gry i dbał, żeby polscy żołnierze wyglądali i zachowywali się tak jak na prawdziwej misji. Na okładce polskiej edycji Medal of Honor widać jednego z nich, ze znakiem Polski Walczącej na mundurze. Postacie komandosów są bardzo dokładnie odwzorowane, mają identyczne jak w rzeczywistości mundury, wyposażenie, nawet poruszają się w podobny sposób.

Polscy gracze są grą zachwyceni. – Dla nas prawdziwą gratką jest spotkanie z GROM-em w grze – mówi Bartosz Bera, miłośnik gier komputerowych. – Wiernie odwzorowane mundury naszych specjalsów, naszywki, HK416 w rękach to coś, co musi się podobać.

Ale polscy komandosi podnoszą sprzedaż gry nie tylko w Polsce, bo twórcy zdecydowali się promować ją ich wizerunkiem również w Ameryce. – Trudno o lepszą promocję polskiej armii wśród młodzieży – podkreśla Bera.

mks, ek

autor zdjęć: Electronic Arts Polska

dodaj komentarz

komentarze

~macko
1351626000
Pierwszą poważną operacją GROM-u była "Uphold Democracy" na Haiti, a jeśli chodzi o Operację Samum, to właśnie dopiero dzięki niej GROM mógł w ogóle powstać i zostać wyszkolony przez Jankesów. Pozdrawiam.
C1-CF-ED-20

Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
 
MON robi zakupy amunicji
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Kara śmierci za życie Zofii
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Czajka” po udanej operacji
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kto otrzyma Buzdygana?
Nowe książeczki wojskowe
Tygrysi zlot myśliwców
Co ze sprawdzianem z WF?
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Specjalsi lądują w wodzie
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Afganistan. Czas wracać do domu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Misje kształtują charakter
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Defender” dotarł do Europy
BME pod znakiem „Miecznika”
Rumuński „Scorpion Spring”
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Sto sekund do zagłady
„Wolverine Strike” odpiera atak
Śląskie salwy
Kuźnie oficerskich kadr
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Podchorążowie ćwiczą BLOS
AFN znów w oktagonie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Nowy karabin z Tarnowa
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Polska stawia na fregaty Miecznik
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Wspólny wysiłek
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Raki w Toruniu
WOT szkoli snajperów
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
To było wyzwanie dla wszystkich
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Szczepimy się
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Kurs na dyplomację
Pomoc w walce z dezinformacją
Course on Diplomacy
Jak wojsko walczy z pandemią
Bój o czarną perłę w koronie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO