moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Październik ma być miesiącem gen. Maczka

Na szlaku bojowym od Normandii do Niemiec nie przegrał żadnej bitwy. Doceniali go alianci, podziwiali polscy żołnierze. Senatorowie chcą, by październik był miesiącem pamięci generała Stanisława Maczka.


Projekt uchwały w tej sprawie przyjęły jednogłośnie Senacka Komisja Obrony Narodowej oraz Komisja Ustawodawcza. Okazja jest w tym roku podwójna: w lutym minęło 70 lat od czasu, gdy generał sformował w Szkocji 1 Dywizję Pancerną, miesiąc później przypadła 120. rocznica jego urodzin.

– Zasługi gen. Maczka dostrzega zagranica, w wielu miejscowościach odbywają się uroczystości. Polacy nie mogą pozostać w tyle – mówi senator Władysław Ortyl (PiS), przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej.

W projekcie uchwały senatorowie oddają hołd generałowi, nazywając go „wielkim synem polskiego narodu". Wymieniają dokonania Maczka, który zapisał się w historii przede wszystkim jako dowódca 1 Dywizji Pancernej podczas ofensywy normandzkiej 1944 roku. „To wtedy zdobył wysokie uznanie w dowództwie alianckim, zaskarbił sobie wdzięczność ludności wyzwalanych miast we Francji, Belgii i Holandii oraz wzbudził podziw i szacunek swoich żołnierzy" – głosi projekt uchwały.

– Jako dowódca przeszedł cały szlak bojowy i nie przegrał żadnej bitwy – przypomina senator Leszek Piechota (PO), absolwent LO numer 4 w Katowicach, które nosi imię generała Maczka. – Trzeba przypominać dziś młodzieży i uczniom o życiu i osiągnięciach generała. Mimo że po wojnie z powodów politycznych został pozbawiony polskiego obywatelstwa, nigdy nie odciął się od Polski – podkreśla senator Piechota.

Politycy podkreślają, że wiele szkół i stowarzyszeń ma za swojego patrona Stanisława Maczka. Od 2000 roku imię generała nosi m.in. 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Miesiąc poświęcony gen. Maczkowi ma być okazją do przypomnienia jego działalności niepodległościowej przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, udziału w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz walki na frontach II wojny światowej, najpierw w kampanii wrześniowej 1939 roku, a później – podczas wyzwalania Francji, Belgii i Holandii.

Aby inicjatywa senackich komisji weszła w życie, uchwałę musi jeszcze przyjąć cały Senat i zagłosować za nią Sejm. Jednak senatorowie podkreślają, że to tylko formalność, bo w tej sprawie jest zgoda ponad politycznymi podziałami.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~Polska Zbrojna
1345724340
O święcie Czarnej Dywizji będziemy oczywiście pisali. Wszystko w swoim czasie.
68-29-C8-55
~szczepan
1345720320
Szkoda, że nie wspomnieliście o głównych obchodach roku Maczka, które odbędą się podczas święta Czarnej Dywizji w Żaganiu w październiku. Będą obecni na obchodach żołnierze 1PDP generała Maczka, a nad imprezą honorowy patronat objął prezydent RP. Jesteśmy jedynym związkiem taktycznym WP dziedziczącym tradycje Maczkowców :)
97-4C-D5-43

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Polski wkład w operację „Overlord”
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Szermierze i pięściarki na podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mundur, medale i duma
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Musztra i marsz ubezpieczony
Święto DGRSZ
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Kraków zaprosił weteranów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Podróż w ciemność
Wojna pod lupą
Śmierć w sercu Azji
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Zełenski traci Order Orła Białego?
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Sonda dla Jastrzębia
Ważne decyzje w Brukseli
Zbrodnicza farsa
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
At the Controls of F-35A Husarz
PKW Irak zostaje w Jordanii
Atak w Porcie Elbląg
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Ratunek z powietrza
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Równanie z „Iksem”
Cyberparasol nad wyborami
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wsparcie ma znaczenie
Koło zamachowe gospodarki
Orka tuż, tuż
„Strzała weterana” spaja środowisko
Sojusz Madrytu i Warszawy
Powietrzne cysterny dla Polski
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Sportowe jubileusze
Bez zmian w emeryturach
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Przerzut Abramsów do Lublina
Twardy ma moc
Apetyt Smoka rośnie
AMW oferuje mieszkania
Akcja na jeziorze
Niebo bez dominacji
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Marsz gąsienicowych kolumn
Ratunek na polu walki
Elektronika dla obrony powietrznej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO