W bazie Gwardii Narodowej Ebbing w Arkansas odbyła się ceremonia ukończenia szkolenia lotniczego (Transition Course) kolejnych pilotów wielozadaniowego samolotu F-35A Lightning II – poinformował dziś Sztab Generalny Wojska Polskiego. Pod okiem Amerykanów zaczęli się także szkolić polscy technicy, którzy będą stanowić początkową kadrę obsługi samolotu F-35 w Polsce.
W maju wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz składał gratulacje dwóm pierwszym Polakom, którzy ukończyli szkolenie w bazie Gwardii Narodowej Ebbing i zostali pilotami F-35. Teraz do tego grona dołączyli kolejni polscy oficerowie. „Przed nimi następny etap – kurs instruktorski. W USA łącznie ma zostać przeszkolonych 24 polskich pilotów, a pierwsi z nich zdobyli szlify już w październiku zeszłego roku. W tym tygodniu rozpoczął się również trening pierwszej grupy techników, która będzie stanowić początkową kadrę obsługi samolotu F-35 w Polsce” – poinformował Sztab Generalny WP.
Ukończenie szkolenia lotniczego zwanego przez Amerykanów „Transition Course” oznacza, że polscy piloci są już uprawnieni do pilotowania F-35 we wszystkich warunkach i w każdym zakresie misji podstawowych. – Każdy z lotników wykonuje na takim szkoleniu ponad 20 lotów i odbywa około 50 sesji symulatorowych. Drugie tyle poświęca na naukę własną, a nie oszukujmy się jest jej bardzo dużo. Wysiłku wymaga to, by opanować tę specjalistyczną wiedzę w języku angielskim – tłumaczył niedawno na łamach „Polski Zbrojnej” gen. dyw. pil. dr Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych.
F-35 Lightning II to myśliwiec piątej generacji, który został zamówiony przez Wojsko Polskie w 2020 roku. Za 4,6 mld dolarów Amerykanie dostarczą 32 samoloty, jeden zapasowy silnik Pratt & Whitney F135, urządzenia i sprzęt do obsługi naziemnej samolotów, a także stacjonarny system szkoleniowy, składający się m.in. z ośmiu symulatorów misji (Full Mission Simulator). W ramach tej kwoty przewidziane są także m.in.: pakiet logistyczny, teleinformatyczny system zarządzania eksploatacją samolotów F-35A Lightning II oraz przeszkolenie w amerykańskich ośrodkach 24 pilotów z Polski i około 90 osób personelu technicznego. Ponadto kontrakt obejmuje modernizację maszyn w trakcie ich użytkowania przez Wojsko Polskie.
Według najnowszych informacji pierwszy samolot trafi do Polski w maju lub w czerwcu 2026 roku. F-35 będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Dostawa wszystkich 32 zamówionych maszyn potrwa do 2030 roku.
autor zdjęć: st. sierż. Rafał Samluk

komentarze