Już ponad 107 tys. osób na granicach z Niemcami i Litwą skontrolowała Straż Graniczna wspierana przez wojsko i policję. Szefowie MON-u, MSWiA oraz resortu infrastruktury podsumowali pierwszy tydzień prowadzenia operacji „Bezpieczny Zachód”. Jak podał Cezary Tomczyk, wiceszef MON-u, w uszczelnianiu granic pomaga obecnie ponad 1000 żołnierzy.
– W ciągu tygodnia skontrolowano ponad 107 tys. osób, co pokazuje skalę i intensywność działań służb – mówił Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, podsumowując tydzień funkcjonowania tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Jak dodał minister podczas briefingu w siedzibie MSWiA, służby – Straż Graniczna, policja i wojsko – skutecznie identyfikują oraz zatrzymują osoby poszukiwane, wykrywają fałszywe dokumenty oraz udaremniają próby przemytu i nielegalnego przekroczenia granicy. Siemoniak podkreślił jednocześnie, że działania służb na granicach z Niemcami i Litwą potwierdzają słuszność wprowadzenia tymczasowych kontroli.
Szef MSWiA podał, że do zatrzymań doszło m.in. w ostatni weekend na granicy polsko-litewskiej. – Staramy się w zarodku zlikwidować tam nowy szlak migracyjny, który się pojawił w związku z uszczelnieniem zapory na granicy polsko-białoruskiej – tłumaczył minister. Jak wyjaśniał, migranci, którzy nie przedostali się do Polski przez zaporę, kierują się teraz do Łotwy i stamtąd na południe.
Siemoniak dodał, że migranci próbują dostać się do Polski nie tylko przez przejścia graniczne, ale także przez tzw. zieloną granicę. – Wydałem dyspozycje, aby Komendant Główny Straży Granicznej w kontakcie z resortem obrony zwiększył siły na granicy, aby jej szczelność była większa niż obecnie – mówił szef MSWiA. Zapowiedział także, że jego resort będzie w tym tygodniu kontaktował się z partnerami z Niemiec i Litwy, aby ocenić pierwszy tydzień funkcjonowania kontroli granicznej.
Szef MSWiA poinformował, że na przejściach granicznych z Niemcami i Litwą sytuacja jest stabilna, a ruch odbywa się bez poważniejszych utrudnień. Zatory tworzyły się jedynie w weekend w Świecku. Jak podał Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury, aby poprawić płynność ruchu w tym miejscu, otwarty zostanie drugi pas ruchu na wjeździe do Polski.
Minister Siemoniak zwrócił również uwagę na rosnące zagrożenie dezinformacją i fałszywymi informacjami na temat nielegalnych migrantów. Zaapelował, aby informacje na temat sytuacji na granicy czerpać tylko z danych przekazywanych przez służby państwowe. Także Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej podkreślił, żeby korzystać wyłącznie z oficjalnych komunikatów i nie szerzyć dezinformacji, co może wpłynąć na bezpieczeństwo osób chroniących granice kraju.
Jak wyliczył wiceszef MON-u, dziś na granicy z Niemcami i Litwą Straż Graniczną wspiera ponad 1000 żołnierzy. – Bardzo dobrze sprawdzają się mieszane patrole – mówił Tomczyk. Podziękował też żołnierzom WOT-u, dzięki którym w ostatnim czasie udało się zatrzymać kurierów trudniących się przerzucaniem migrantów przez nasz kraj. Jak mówił wiceminister obrony, obecne zaangażowanie wojska w ochronę granic obejmuje w sumie ok. 10 tys. żołnierzy. – Połowa jest skierowana do operacji na granicy białoruskiej, a 5 tys. żołnierzy jest gotowych do użycia na granicy z Niemcami i Litwą – wyliczał Tomczyk.
Wiceminister obrony pytany przez dziennikarzy odniósł się też do napaści na żołnierza na wschodniej granicy, do której doszło 10 lipca. – Trzeba pamiętać, że interwencja żołnierzy była skutkiem nielegalnego przekroczenia granicy przez obywatela Afganistanu, a każdy atak na polskiego żołnierza jest atakiem na polskie państwo – zaznaczył Tomczyk. Dodał też, że w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano 724 próby nielegalnego przekroczenia wschodniej granicy, co oznacza wzrost o ok. 32 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.
Tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą zostały przywrócone 7 lipca. W ramach operacji „Bezpieczny Zachód” Straż Graniczną wspierają policja, żołnierze wojsk obrony terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. Pomagają funkcjonariuszom SG w prowadzeniu kontroli i patrolują teren. Tymczasowe kontrole graniczne mają potrwać do 5 sierpnia, ale rząd nie wyklucza ich przedłużenia.
autor zdjęć: MSWiA

komentarze