moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Negocjacje czas zacząć

Konsorcjum PGZ i HSW złożyło kompleksową ofertę dotyczącą Borsuków, która jest teraz przez nas analizowana i będzie przedmiotem negocjacji – poinformował ppłk Grzegorz Polak, rzecznik Agencji Uzbrojenia. Pierwszy kontrakt wykonawczy – do zawartej w 2023 roku umowy ramowej – przewiduje dostawę około 100 Borsuków wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

Na początku lutego odpowiedzialny za modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda zapowiedział, że w najbliższych tygodniach należy się spodziewać kluczowych rozstrzygnięć w sprawie pozyskania nowych bojowych wozów piechoty. – Borsuk jest już tak naprawdę na ostatniej prostej. Czekamy na końcową ofertę cenową – mówił wiceminister. Dodał, że Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola powinny przekazać wojsku niezbędne dokumenty do 10 lutego, a sama umowa może być parafowana do końca miesiąca.

Wiadomo już, że konsorcjum PGZ-HSW przekazało przed 10 lutego wymagane dokumenty do Agencji Uzbrojenia. Potwierdził to ppłk Grzegorz Polak, rzecznik Agencji Uzbrojenia. – Konsorcjum PGZ i HSW złożyło kompleksową ofertę dotyczącą Borsuków, która jest teraz przez nas analizowana i będzie przedmiotem negocjacji – przyznał.


Testy poligonowe Borsuka w listopadzie 2022 roku. Film: Magdalena Miernicka, Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Przedstawiciele Agencji poinformowali, że po ostatecznych negocjacjach kontraktu wykonawczego (m.in. ustaleniu ceny pojazdów) umowa – ze względu na jej dużą wartość – musi zostać zaakceptowana przez Prokuratorię Generalną. Zgodnie z przepisami ma ona na to dwa tygodnie.

Borsuki mają zastąpić w linii Bojowe Wozy Piechoty -1 (BWP-1). Wojsko docelowo chce pozyskać ponad 1400 Borsuków (z czego tysiąc w wersji bazowej z wieżą ZSSW-30) oraz około 400 pojazdów w odmianie specjalistycznej, m.in. wozów dowodzenia.

Umowę ramową w tej sprawie podpisano z konsorcjum PGZ-HSW w lutym 2023 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1739873220
kiedy finał tego brazylijskiego serialu zamawiania Borsuka ...??? pewnie będzie 100 sztuk zamiast co najmniej 500 i zdziwienie dlaczego tak drogo ...
A7-96-5F-35

Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Nowi generałowie na święto wojska
PGZ o koalicji antybalistycznej
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Abordaż z polskim wsparciem
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Gorący lipiec PKW Łotwa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Nowy ośrodek badań WIML
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Wicher na morzu
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Szkolenia na pomostówkę
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
„Wicher” na wodzie
Pamięć, która zobowiązuje
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Ostatnie szlify przed defiladą
Azjatycka szansa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
MON i MSZ o szczycie NATO
Wsparcie ma znaczenie
Bataliony przyszłości
Generał w niewoli
Pokolenie NATO
Nocna próba na Wisłostradzie
Coraz więcej Alpha Scramble
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z prądem i pod prąd
Próba przed morską paradą
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Flanka pod strażą
W Sejmie o rosyjskim pocisku
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Legion Medyczny na poligonie
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Młodzi medycy na poligonie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Powietrzna defilada
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Kartki sercem malowane
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO