moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o bohaterach Batalionów Chłopskich

Oni odegrali niezwykłą rolę podczas okupacji, broniąc wsi – zaznaczył szef UDSKiOR Lech Parell podczas obchodów 84. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich. Członków tej formacji upamiętniono przy pomniku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Warszawie. W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.



– 170 tys. żołnierzy wywodzących się z polskiej wsi tworzyło Bataliony Chłopskie – przypomniał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Warszawie podczas uroczystości z okazji 84. rocznicy powołania podziemnej siły zbrojnej ludowców. Święto żołnierzy BCh obchodzone jest 8 października w rocznicę dnia, kiedy w 1940 roku gen. Franciszek Kamiński „Zenon Trawiński” został zaprzysiężony na komendanta tej formacji.

Przemawiając przed pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet, szef MON-u dodał, że szlak bojowy BCh to 6 tys. akcji i ponad 900 bitew, a organizacja była drugą co do wielkości po Armii Krajowej podziemną armią w okupowanej Polsce. – To zbiorowa akcja, która trwała nieprzerwanie przez cały okres wojny i okupacji, a idea Batalionów trwa do dziś – zaznaczył wicepremier i wskazał, że współcześni dowódcy polskiej armii są również spadkobiercami gen. Kamińskiego i jego walki.

Film: Anna Dąbrowska, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

Minister obrony podkreślił, że niezmiennie pamiętamy o historii i naszych bohaterach. – Pamięć jest dla przyszłości, a nie tylko dla uszanowania minionych pokoleń – mówił Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do sprawy ofiar zbrodni wołyńskiej zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943–1944. – Nie spoczniemy, dopóki ofiar ludobójstwa na Wołyniu nie upamiętnimy; prawda o tym musi być powszechnie w Europie i na świecie przyjęta oraz zrozumiana – zadeklarował wicepremier. Dodał, że wśród pierwszych ofiar tamtych wydarzeń byli właśnie żołnierze BCh.

Podczas obchodów głos zabrał także Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Bataliony Chłopskie odegrały niezwykłą rolę podczas okupacji, broniąc wsi, a ich żołnierze stworzyli jedną z największych podziemnych ochotniczych armii – mówił Parell.

Zaznaczył przy tym, że siłą tych żołnierzy było szerokie i solidarne poparcie polskiej wsi. – Przypominamy dziś, że walka o niepodległość Polski nie ograniczała się do miast, ale obejmowała ludzi z najmniejszych nawet wiosek, co świadczyło o tym, że w chwilach próby potrafimy wspólnie się zmobilizować i być solidarni – podkreślił szef UdsKiOR-u. Podczas uroczystości odczytano apel pamięci i złożono wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Bataliony Chłopskie powstały w sierpniu 1940 roku. W marcu 1944 roku liczyły około 170 tys. żołnierzy. Przeprowadziły około 3 tys. większych akcji bojowych. Do ważniejszych należą walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach 1942–1943, m.in. pod Wojdą, Zaborecznem i Różą, rozbicie więzień w Krasnymstawie i Pińczowie czy zatopienie wspólnie z AK niemieckiego statku Tannenberg. Organizację rozwiązano we wrześniu 1945 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krzysztof Gumul/WCEO

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Początek wielkiej historii
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Równanie z „Iksem”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wsparcie ma znaczenie
Ślady, których nie widać
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Chcą budować dla Amerykanów
Biało-czerwona na Monte Cassino
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Roboty saperskie bez tajemnic
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Blizny, których nie widzimy
Generał z cienia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Za sterami DORSZ i myśliwców
SAFE dla Tarczy Wschód
Oswoić „latający komputer”
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
NATO i USA o Iranie
Polsko-estońska współpraca
Syndrom Karbali
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Kraków zaprosił weteranów
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Polsko-kanadyjska współpraca
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Groźny incydent w Libanie
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Wielka gra na ukraińskim froncie
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Od indeksu do munduru
Przed misją w Rumunii
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Leopardy 2PL na podium
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Miłość od pierwszego wejrzenia
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Specjalsi: mała, wielka siła
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Marsz prawdę ci powie
Lotnisko w zanadrzu
Tatuaże pod mundurem
Tu nie ma miejsca na błędy
Bez zmian w emeryturach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czerwieńsze będą…
K9, ognia!
Podziemny szpital na trudne czasy
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO