moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gość specjalny MSPO – Ukraina

Od celowników i lornetek, przez systemy łączności, różnego typu pociski i rakiety, po opancerzone pojazdy i lądowe roboty. Firmy z Ukrainy prezentują na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego różnorodną gamę sprzętu i uzbrojenia. W tym roku Ukraina jest bowiem gościem specjalnym kieleckich targów. Z „wystawy narodowej państwa wiodącego” organizatorzy zrezygnowali.

Od 20 lat organizatorzy Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zapraszają jeden kraj do roli „państwa wiodącego”, którego przywilejem jest wystawa narodowa. To ekspozycja, na której firmy z danego państwa mogą prezentować swój sprzęt i broń.

Dotychczas na kieleckich targach zbrojeniowych zaprezentowały się w ten sposób m.in. Niemcy, Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Turcja czy Korea Południowa. W tym roku z przyczyn organizacyjnych takiej wystawy nie przygotowano. – Kraj wiodący wskazuje Rada Programowa MSPO, którą kieruje wiceminister obrony narodowej. Ostateczną decyzję podejmuje oczywiście szef MON-u. Nowy rząd, a co za tym idzie także Ministerstwo Obrony Narodowej, tak naprawdę zaczęło działać od stycznia. Pierwsze posiedzenie Rady Programowej było w marcu. Wówczas padła propozycja, aby to była Australia. Nieoficjalne zaproszenie do strony australijskiej zostało wysłane, bo wyrażali duże zainteresowanie. Natomiast ze względu na krótki termin i odległość pomiędzy naszymi krajami, Australijczycy po prostu nie zdążyliby z przygotowaniem wystąpienia narodowego – wyjaśnia Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, organizatora MSPO.

 

Organizatorzy Salonu, w porozumieniu z resortem obrony, postanowili więc sięgnąć po inną formułę wyróżnienia jednego z państw i jako „gościa specjalnego” targów zaproszono Ukrainę. Na udział w kieleckich targach zdecydowało się 11 ukraińskich firm, które promują bardzo szeroką gamę sprzętu i uzbrojenia: od celowników i lornetek, poprzez systemy łączności, różnego typu pociski i rakiety, aż po opancerzone pojazdy i lądowe roboty.

Zdecydowanie najwięcej w ofercie firm zza naszej wschodniej granicy jest bezzałogowych statków powietrznych: amunicja krążąca, systemy rozpoznawcze, maszyny uderzeniowe. Rozwiązania ukraińskie budzą bardzo duże zainteresowanie zwiedzających targi, a ich niewątpliwym atutem jest „combat proven”, czyli to, że właściwie wszystkie zostały już sprawdzone w działaniach bojowych na wojnie z Rosją.

Organizatorzy targów zadbali o to, aby ukraińskie firmy miały możliwość zaprezentowania się nie tylko poprzez eksponowane produkty. Drugiego dnia targów odbyło się przygotowane przez ukraiński rząd „Ukraińsko-polskie forum przemysłu obronnego”. Dodatkowo przez cały dzień trwały spotkania bilateralne polskich i ukraińskich przedsiębiorstw (jeszcze przed rozpoczęciem targów chęć wzięcia w nich udziału wyraziło prawie sto firm).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Szermierze i pięściarki na podium
Stała baza wojsk USA w Polsce
Orka tuż, tuż
Koło zamachowe gospodarki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w operację „Overlord”
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
AMW oferuje mieszkania
Podróż w ciemność
Święto DGRSZ
Premier powołał nową wiceminister obrony
Królestwo pojazdów
Sonda dla Jastrzębia
Podchorążowie w dżungli
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Sojusz Madrytu i Warszawy
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Krok w stronę pokoju
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Zbrodnicza farsa
Ratunek na polu walki
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Akcja na jeziorze
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Prezydent z wizytą w Orzyszu
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Pancerny Poznań
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Wsparcie ma znaczenie
Marsz gąsienicowych kolumn
Ważne decyzje w Brukseli
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Przerzut Abramsów do Lublina
Umowa na pociski do Patriotów
Polska szykuje się do produkcji Panter
Kraków zaprosił weteranów
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Mundur, medale i duma
Niebo bez dominacji
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
At the Controls of F-35A Husarz
Sportowe jubileusze
Powietrzne cysterny dla Polski
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
„Strzała weterana” spaja środowisko
Minister obrony RFN w Polsce
Musztra i marsz ubezpieczony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Apetyt Smoka rośnie
Zełenski traci Order Orła Białego?
Bez zmian w emeryturach
Śmierć w sercu Azji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO