moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hala do budowy Mieczników na finiszu

Do końca wakacji zostanie oddana do użytku ogromna hala kadłubowa, która powstaje na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. To jedna z największych tego typu konstrukcji w Europie. W ciągu kilku tygodni rozpocznie się tam montaż silników w bloku śródokręcia pierwszej z fregat typu Miecznik.

Takiej budowli jeszcze w polskich stoczniach nie było. Hala kadłubowa, która stanęła na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, ma sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i wysokość sięgającą 46 metrów. Wszystko to czyni ją jedną z największych tego typu konstrukcji w Europie. We wnętrzu obiektu zostały zainstalowane między innymi dwie suwnice o udźwigu stu ton i trzecia zdolna podnieść ciężar o wadze do 15 ton, a także ogrzewanie i wentylacja, które umożliwiają prowadzenie prac malarskich. W tym obiekcie wkrótce będą składane kadłuby fregat typu Miecznik. Poszczególne ich elementy budują PGZ Stocznia Wojenna oraz gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding.

Budowa samej hali wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. – Pozostały nam tylko prace wykończeniowe i odbiory techniczne. Całość powinna zostać sfinalizowana do końca wakacji – zapowiada Jerzy Łopatyński z gdyńskiej stoczni. Potem do wnętrza zostanie wprowadzony blok śródokręcia pierwszej z przyszłych fregat. W najbliższych tygodniach ruszy też montaż silników, które zdążyły przejść już testy u producenta. – Czekamy na ich dostawę – mówi Łopatyński.

Hala kadłubowa nie jest jedyną inwestycją realizowaną z myślą o Miecznikach. Niebawem PGZ Stocznia Wojenna wzbogaci się też o nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni prawie pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Znajdą się w niej wydziały wyposażeniowe. Stoczniowcy będą mieli do dyspozycji między innymi ślusarnie, a także stanowiska hydrauliki siłowej i obsługi wałów. Do tego dojdzie jeszcze czterokondygnacyjny budynek administracyjno-biurowy, który stanie się zapleczem dla pracowników produkcji. Tam też ma zostać ulokowane biuro projektu. Koszt budowy nowych obiektów przekracza 300 mln zł.

Gdyńskie przedsiębiorstwo znacząco zwiększa więc swoje moce, ale trudno się temu dziwić. Budowa fregat rakietowych Miecznik to największa inwestycja w historii polskiego przemysłu stoczniowego. W ramach kontraktu powstaną trzy nowoczesne okręty – ORP „Wicher”, ORP „Burza” i ORP „Huragan”. Zostaną one przystosowane do zwalczania zagrożeń powietrznych, a także okrętów podwodnych i nawodnych. Będą wyposażone między inny w armatę OTO Melara Super Rapid Strales kalibru 76 mm, dwie 35-milimetrowe armaty OSU-35K oraz wyrzutnie rakiet VLS Mk-41. Dowodzenie ułatwi system Tacticos. Projekt Mieczników opiera się na rozwiązaniach brytyjskiej firmy Babcock, które jednak zostały zaadaptowane na potrzeby polskiej marynarki. Podczas realizacji kontraktu polscy stoczniowcy ściśle współpracują z zagranicznymi partnerami. Wśród nich znalazł się nie tylko wspomniany Babcock, lecz również takie koncerny, jak Thales i MBDA.

Budowa pierwszej fregaty ruszyła w sierpniu 2023 roku. W styczniu tego roku pod okręt została położona stępka. Zgodnie z harmonogramem ORP „Wicher” ma być gotowy w 2026 roku. Kolejne dwie jednostki powinny wejść do służby w latach 2029 i 2031. Wszystkie Mieczniki trafią do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Łącznie państwo zapłaci za ich budowę 14,8 miliarda złotych brutto.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jarosław Ciślak

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Finał B żołnierza w short tracku
W NATO o inwestycjach w obronność
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Oko na Bałtyk
Zielone światło dla konwoju
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Kolejne nominacje w wojsku
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Kierunek Rumunia
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Chciałem być na pierwszej linii
To nie mogło się udać, ale…
Partnerstwo dla artylerii
Together on the Front Line and Beyond
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Medal Honoru dla Ollisa
Buzdygan Internautów – głosowanie
Ostatnia minuta Kutschery
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Invictus, czyli niezwyciężony
Przez uchylone okno
Bojowy duch i serce na dłoni
„Wicher” rośnie w oczach
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
HIMARS-y w Rumunii
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Outside the Box
Chwała bohaterom AK
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Arktyka pod lupą NATO
Engineer Kościuszko Saves America
POLSARIS, czyli oczy wojska
Multimedaliści górą
Skromny początek wielkiej wojny
Gorąco wśród lodu
Taniec na „Orle”
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Fenomen podziemnej armii
Misja zdrowie trwa
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Premier wojenny
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Rubio: należymy do siebie
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO