moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-litewskie konsultacje

Przygotowania do szczytu NATO i sytuacja na terenach graniczących z Białorusią – to niektóre tematy, jakie podczas spotkania w Wilnie poruszyli ministrowie obrony Polski i Litwy. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował też, że Polska przygotowała kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy – chodzi o sprzęt i amunicję o łącznej wartości 100 mln euro.

W środę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przebywał na Litwie. Celem wizyty było spotkanie z ministrem obrony tego państwa, Laurynasem Kasčiūnasem. Rozmowy polityków dotyczyły zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, wsparcia walczącej Ukrainy, a także sytuacji na terenach graniczących z Białorusią.

Szef polskiego resortu obrony powiedział, że na polsko-białoruskiej granicy, podobnie zresztą jak na Litwie, Łotwie i w Estonii, trwa wojna hybrydowa. Zaznaczył jednak, że to w Polsce jest najtrudniejsza sytuacja, o czym świadczy śmierć polskiego żołnierza pełniącego służbę na granicy. – Państwo polskie nie spocznie dopóki nie znajdziemy winnego. Państwo polskie razem ze swoimi sojusznikami zrobi wszystko, żeby jeszcze lepiej chronić wschodnią granicę Unii Europejskiej i NATO – zapewnił. Wicepremier przypomniał, że w rejonie przygranicznym ma powstać projekt „Tarcza Wschód”, natomiast Litwa, Łotwa i Estonia wspólnie utworzą bałtycką linię obrony. Laurynas Kasčiūnas zapowiedział, że na obszarach graniczących z Białorusią zostaną wybudowane m.in. fortyfikacje, a jeśli będzie taka konieczność, także stałe punkty oporu. Szef litewskiego resortu obrony nie wykluczył wykorzystania sprzętu do zdalnego minowania terenu. Celem obu projektów jest stworzenie takich umocnień czy naturalnych przeszkód, które utrudnią przeciwnikowi ewentualny atak na granicę. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że działania te mają wzmocnić nie tylko granice poszczególnych państw, ale będą jednocześnie ochroną wschodnich granic Unii Europejskiej i NATO. – Dlatego Polska i Litwa oczekują finansowego zaangażowania Unii Europejskiej w ochronę granic, budowę „Tarczy Wschód” oraz linii litewskiej i linii bałtyckiej obrony – wyjaśniał.

REKLAMA

Ministrowie obrony omówili również formy wsparcia dla Kijowa. Jak mówił Kosiniak-Kamysz, zarówno Polska jak i Litwa wspierają państwo walczące z rosyjskim agresorem. – To czy pomagać Ukrainie nie jest przedmiotem jakichkolwiek dyskusji, dla Polski i Litwy to część planu bezpieczeństwa i ten plan realizujemy – powiedział. Poinformował także, że Polska przygotowała kolejną transzę pomocy dla Ukrainy. Chodzi zarówno o sprzęt, jak i amunicję o łącznej wartości 100 mln euro. – Polska tę donację przekaże w najbliższym czasie – zapewnił.


Film: Aleksander Kruk, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Politycy rozmawiali o – zaplanowanym na połowę lipca – szczycie NATO w Waszyngtonie. Wicepremier Kosiniak-Kamysz poinformował, że Warszawa i Wilno będą zwracały uwagę na konieczność wypełniania regionalnych planów NATO, a także przeznaczanie przez każde państwo Sojuszu minimum 2 proc. PKB na obronność. Obecnie kilku z członków Paktu Północnoatlantyckiego nie spełnia tego wymogu. – Litwa i Polska są najlepszym przykładem zaangażowania finansowego w podniesienie bezpieczeństwa w Europie – zaznaczył. Przypomniał, że pierwsze z państw przeznacza na obronność 3 proc. PKB, a drugie niemal 4 proc.

Laurynas Kasčiūnas dodał, że Polskę i Litwę łączy wspólna historia, wartości ale też podobne interesy i wizja przyszłości. – Zarówno polska „Tarcza Wschód”, jak i linia obrony Litwy oraz wszystkich państw bałtyckich połączone w jedną, staną się tym, co skutecznie będzie odstraszało potencjalnych agresorów – powiedział. Przyznał, że postawa Polski, jeśli chodzi o obronność i finansowanie modernizacji armii, zasługuje na podziw. Ocenił, że „bez wolnej Litwy nie będzie wolnej Polski, a bez wolnej Polski, wolnej Litwy”.

Spotkanie Władysława Kosiniaka-Kamysza i Laurynasa Kasčiūnasa odbyło się w siedzibie litewskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wcześniej szefowie resortów odwiedzili punkt kontroli w Podwarańcach (niedaleko przejścia granicznego w Miednikach Królewskich), gdzie zaprezentowano systemy umocnień wykorzystywane przez Litwę do zabezpieczania granicy z Białorusią.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
 
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
The Suwałki Gap in the Game
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polsko-litewskie konsultacje
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
„Armia mistrzów” – sporty walki
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Feniks – następca Mangusty?
Za zdrowie utracone na służbie
Wracajcie z medalami!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Lato pod wodą
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Na ratunek… komandos
Z parlamentu do wojska
Pancerny sznyt
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
RBN przed szczytem NATO
Walka – tak, ale tylko polityczna
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Czujemy się tu jak w rodzinie
Oczy na Kijów
Szpital u „Troski”
Spadochroniarze na warcie w UE
Jaki będzie czołg przyszłości?
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Jak usprawnić działania służb na granicy
Roczny dyżur spadochroniarzy
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Nie wierzę panu, mister Karski!
Pancerniacy trenują cywilów
„Operacja borelioza”
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Formoza. Za kulisami
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO