moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Srebrni wioślarze, brązowa szablistka

Sportowcy z „armii mistrzów” znów sprawili miłą niespodziankę w boju o medale na prestiżowych imprezach. W niedzielę srebro na wioślarskich regatach o Puchar Świata wywalczyła czwórka podwójna mężczyzn z trzema żołnierzami w składzie, a brąz na mistrzostwach Europy w szermierce zdobyła st. szer. spec. Sylwia Matuszak w turnieju szablistek.

Oba medale żołnierze z „armii mistrzów” wywalczyli we Włoszech. Szer. Dominik Czaja, szer. Mirosław Ziętarski i szer. Mateusz Biskup wraz z Piotrem Płomińskim startowali w Varese, zaś st. szer. spec. Sylwia Matuszak zdobyła pierwszy krążek dla Polski na rozgrywanych w Genui mistrzostwach Starego Kontynentu. Szermierze walczyć będą o medale do 19 czerwca – rywalizację o miejsca na podium zakończą turnieje drużynowe.

 

Z Varese reprezentanci Polski wrócili z jednym krążkiem. Na podium stanęła tylko czwórka podwójna mężczyzn. Czaja, Ziętarski, Biskup i Płomiński od startu nadawali ton finałowej rywalizacji. Po 500 m zajmowali pierwszą pozycję. W dalszej fazie wyścigu prowadzenie objęła osada gospodarzy. Giacomo Gentili, Andrea Panizza, Luca Rambaldi i Matteo Sartori nie oddali pierwszej pozycji już do mety. Włosi triumfowali z czasem 5 min 38,37 s. Biało-Czerwoni stracili do gospodarzy 2,57 s. Trzecie miejsce zajęli Brytyjczycy, którzy płynęli 5 min 42,23 s. Na szóstej pozycji, z wynikiem 5 min 50,95 s, ukończyła rywalizację druga polska osada w składzie: Mikołaj Kulka, Igor Czekanowicz, Michał Rańda i Daniel Gałęza.

W pierwszych czterech finałach rywalizacji indywidualnej o medale mistrzostw Europy w szermierce najlepiej z reprezentantów Polski spisała się szablistka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego st. szer. spec. Sylwia Matuszak, która wywalczyła pierwszy medal dla Biało-Czerwonych. W fazie pucharowej Polka przegrała tylko w półfinale 6:15 z późniejszą srebrną medalistką Ukrainką Aliną Komaszczuk. Szablistka z Ukrainy również 6:15 przegrała walkę o złoto z Francuzką Sarah Noutchą.

W drodze do półfinału Sylwia Matuszak w pierwszej rundzie wygrała 15:11 z Bułgarką Białosławą Iwanową. W drugiej walce pokonała 15:12 koleżankę z reprezentacji Zuzannę Cieślar. W pojedynku o awans do ćwierćfinału Matuszak wygrała 15:13 z reprezentantką gospodarzy Chiarą Mormile. Natomiast w walce o półfinał szablistka CWZS-u zmierzyła się z Węgierką Renátą Katoną. Polka triumfowała 15:13 i zapewniła sobie przynajmniej brązowy medal. Nadzieję na trofeum z cenniejszego kruszcu odebrała jej wspomniana Ukrainka Komaszczuk, drużynowa mistrzyni olimpijska z Paryża i brązowa indywidualna medalistka wojskowych igrzysk w Wuhan z 2019 roku. St. szer. spec. Sylwia Matuszak, zdobywając brąz w Genui, osiągnęła największy sukces w karierze – po raz pierwszy stanęła na podium mistrzostw Europy. Wcześniej tylko raz – w 2022 roku – wywalczyła medal (również brązowy) w zawodach o Puchar Świata.

W czołowej szesnastce ukończyła też rywalizację na planszy w Genui st. szer. spec. Angelika Wątor, druga z szablistek Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W stawce 59 zawodniczek sklasyfikowano ją na 15. pozycji. W pierwszej walce Wątor wygrała 15:11 z Olgą Hramovą z Bułgarii, a w drugiej 15:14 z podwójną drużynową mistrzynią świata z 2022 i 2023 roku – Lizą Pusztai z Węgier. W pojedynku o awans do ćwierćfinału Polkę wyeliminowała z dalszej rywalizacji Hiszpanka Lucía Martín-Portugués – szablistka CWZS-u z brązową drużynową medalistką mistrzostw Europy z zeszłego roku przegrała jednym trafieniem.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Polski Związek Szermierczy

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Koszykarskie widowisko
Apetyt Smoka rośnie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
DOL(a) pilota
Koło zamachowe gospodarki
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Podchorążowie w dżungli
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-35 Changes Everything
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Czerwieńsze będą…
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Wielka gra na ukraińskim froncie
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Minister obrony RFN w Polsce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Trening działań połączonych
Premier powołał nową wiceminister obrony
Na granicy stratosfery
Święto DGRSZ
Równanie z „Iksem”
Sportowe jubileusze
Podróż w ciemność
Ważne decyzje w Brukseli
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Najzdrowsi z najtwardszych
Wsparcie ma znaczenie
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Zełenski traci Order Orła Białego?
Łączą nas wspólne cele
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Lotnicze święto w Lesznie
Bezzałogowce zdobyły Paryż
W centrum uwagi
Uniforms Are Worn by Real People
Umowa na pociski do Patriotów
Polska szykuje się do produkcji Panter
Na straży nieba
Generał z cienia
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Sojusz kontra drony
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Bez zmian w emeryturach
Polski wkład w operację „Overlord”
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kraków zaprosił weteranów
Zbrodnicza farsa
Śmierć w sercu Azji
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Ruszyły największe targi obronne
AMW oferuje mieszkania
Innowacje dla bezpieczeństwa
Stała baza wojsk USA w Polsce
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Mundur, medale i duma
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Jego ofiara – nasza pamięć
Krok w stronę pokoju
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO