moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa

735 milionów dolarów wart jest kontrakt na zakup ze Stanów Zjednoczonych ponad 800 lotniczych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu AGM-158B JASSM-ER. Dokument podpisał dziś Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Umowa na pociski o zasięgu około 1000 km będzie realizowana w latach 2026–2030.

– To zakup o charakterze strategicznym, zmieniający naszą pozycję i zdolności polskiej armii dotyczące odstraszania i obrony – powiedział dziś wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umowy na zakup z USA lotniczych pocisków dalekiego zasięgu JASSM-ER. Szef resortu obrony podkreślił podczas konferencji w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, że Wojsko Polskie już korzysta z pocisków z rodziny JASSM, a to jest największy do tej pory zakup tego typu uzbrojenia.

Umowa z rządem Stanów Zjednoczonych warta 735 mln dolarów obejmuje zakup 821 pocisków manewrujących powietrze-ziemia AGM-158B JASSM-ER o zasięgu niemal 1000 km. Jak zaznaczył wicepremier, podpisany dziś kontrakt to jedna z najważniejszych umów dla Wojska Polskiego, a pociski będą dla niego prawdziwym game changerem. – Ten zakup po raz kolejny potwierdza nasz sojusz z USA, a wzmacniając polską armię, wzmacniamy też siłę Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Kosiniak-Kamysz.


Film: Anna Dąbrowska, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

W swoim wystąpieniu wicepremier przypomniał, że w ubiegłym tygodniu podpisał umowę na zakup z USA czterech aerostatów rozpoznawczych w ramach programu „Barbara”. Jak tłumaczył, zwiększą one możliwości rozpoznawcze wojska, a to, co zostanie wykryte m.in. przez aerostaty, będzie mogło być rażone przez pociski JASSM-ER.

Z kolei Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, zauważył, że podpisany dokument to następny krok wzmacniający obronność Polski i całego NATO. Jest też, jak mówił Brzezinski, kolejnym z wielu przykładów współpracy i wzajemnego zaufania pomiędzy Polską a USA. – Zakup uczyni polskich obywateli bezpieczniejszymi, a przeciwnicy, zanim podejmą jakiekolwiek kroki, kilka razy się nad tym zastanowią – stwierdził ambasador USA.



Pierwsze dostawy nowego sprzętu planowane są na 2026 rok i potrwają do 2030 roku. Uzbrojenie ma trafić do samolotów F-16, a w przyszłości także F-35. W marcu tego roku zgodę na sprzedaż Polsce pakietu AGM-158 JASSM-ER wydał Departament Stanu USA, a następnie amerykański Kongres.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1716913200
"Umowa z rządem Stanów Zjednoczonych warta 735 mln dolarów obejmuje zakup 821 pocisków manewrujących" Janes twierdzi, ze 340. AU pisze "kilkaset". Czy mozna oficjalnie powtierdzic, ze jednak 821?
85-FD-57-96

Dywersja na kolei. Są dowody
Merops wdrażany natychmiast
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Kapral Bartnik mistrzem świata
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
„Road Runner” w Libanie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Polski „Wiking” dla Danii
Im ciemniej, tym lepiej
Ogień z Leopardów na Łotwie
Gdy ucichnie artyleria
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Mity i manipulacje
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Is It Already War?
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Plan na WAM
Czy to już wojna?
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Pięściarska uczta w Suwałkach
Sukces Polaka w biegu z marines
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Brytyjczycy na wschodniej straży
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Ułani szturmowali okopy
My, jedna armia
Mundurowi z benefitami
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Torpeda w celu
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Nowe zasady dla kobiet w armii
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nieznani sprawcy wysadzili tory
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Kosmiczna wystawa
Standardy NATO w Siedlcach
„Zamek” pozostał bezpieczny
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Dzień wart stu lat
Dodatkowe zapory
Awanse w dniu narodowego święta
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Marynarze podjęli wyzwanie
Dostawa Homarów-K
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojskowy bus do szczęścia
Kaman – domknięcie historii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO