moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na zakup z USA czterech aerostatów rozpoznawczych w ramach programu „Barbara”. System ma osiągnąć zdolność operacyjną w 2027 roku. Polska to drugi – po USA – kraj, który będzie korzystał z tych urządzeń radiolokalizacyjnych. – Ta umowa definiuje nasze bezpieczeństwo – podkreślił szef MON-u.

Plan zakupu aerostatów radiotechnicznych w ramach programu o kryptonimie „Barbara” został ogłoszony przez Ministerstwo Obrony Narodowej w maju 2023 roku, kiedy polski rząd wysłał do władz USA zapytanie ofertowe, tzw. Letter of Request, z prośbą o wyrażenie zgody na sprzedaż tych systemów. Departament Stanu USA zdecydował o sprzedaży Polsce czterech aerostatów rozpoznawczych wraz z pakietem logistycznym. Dzisiaj Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, podpisał umowę i przekazał ją na ręce ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego. – Stany Zjednoczone nie dzielą się z każdym najnowocześniejszymi technologiami. Transakcja z Polską pokazuje poziom zaufania między naszymi krajami, który jest tak bardzo ważny dla bezpieczeństwa Europy – powiedział ambasador.

– Jesteśmy gotowi do pierwszych działań. Czekamy na dostawę poszczególnych elementów systemu. Rok 2027 będzie kluczowy dla pozyskania całości i osiągnięcia zdolności operacyjnej przez system Barbara – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu. Wartość kontraktu to 960 mln dolarów netto. Zakup zostanie sfinansowany z pożyczki udzielonej przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Aerostaty rozpoznawcze to element systemu rozpoznania radiolokacyjnego. Mają uzupełnić System Obrony Powietrznej i Brzegowy System Obserwacji. Służą do wykrywania m.in. pocisków rakietowych, dronów i samolotów, mają też zastosowanie przy namierzaniu jednostek na wodzie. Zakotwiczone na ziemi aerostaty mogą pracować w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych z wyjątkiem silnego wiatru. Radar dalekiego zasięgu, który stanowi najważniejszy sensor tego systemu, ma zasięg ponad 300 km. Wykrywa też obiekty poruszające się na małych wysokościach, których obserwacja przez systemy naziemne jest utrudniona.

– Wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo wielowarstwowe musi być rozpoznanie. Musi być to rozpoznanie, które będzie oddziaływać na każdym poziomie. Tu będzie też rozpoznanie nawodne, tak ważne dla obrony całego kraju, każdej granicy, niezależnie od tego, gdzie ona się znajduje – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1716387060
Blisko 5 miliardow zlotych wywalone w bloto. Szkoda. Tym bardziej, ze to dopiero poczatek wydatkow - teraz trzeba bedzie wybudowac bazy. Amerykanie wydawali na kazde stanowisko kilkadziesiat milionow dolarow - podobno najdrozsza jest instalacja zabezpieczajaca przed wyladowaniami atmosferycznymi.
85-FD-57-96

Nowy ośrodek badań WIML
Oni strzegą naszego spokoju
Flanka pod strażą
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Kartki sercem malowane
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Rok 2027 bez Air Show Radom
Gorący lipiec PKW Łotwa
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Coraz więcej Alpha Scramble
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Drony na autopilocie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Młodzi medycy na poligonie
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wicher” na wodzie
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Siatka antydronowa
Akustyczna tarcza dla wojska
Dwa marzenia spełnione naraz
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Legion Medyczny na poligonie
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Abordaż z polskim wsparciem
Azjatycka szansa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Cztery brygady, jeden cel
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Z prądem i pod prąd
MON i MSZ o szczycie NATO
Aukcja dla weterana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO