moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP

Polska armia wzmocni zdolności do obrony przestrzeni powietrznej kraju. – Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe LOR dotyczące pozyskania rozpoznawczych aerostatów „Barbara” dla WP. Chcemy maksymalnie zwiększyć nasze możliwości w zakresie radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.

O planach kupienia dla polskiego wojska aerostatów wyposażonych w radarowe systemy rozpoznawcze wicepremier Mariusz Błaszczak mówił podczas konferencji naukowo-przemysłowej Defence24Day. Już w piątek zaś poinformował, że została uruchomiona procedura ich zakupu. – Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe LOR [Letter of Request – red.], dotyczące pozyskania rozpoznawczych aerostatów „Barbara” dla Wojska Polskiego. Chcemy maksymalnie zwiększyć nasze możliwości w zakresie radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej – napisał w mediach społecznościowych szef MON-u.

W rozmowie z PAP-em ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, podkreślił, że stacje radiolokacyjne umieszczone na aerostatach mają dużą przewagę nad radarami naziemnymi. – Każdy radar jest ograniczony horyzontem radiolokacyjnym. Także radar wczesnego ostrzegania, który może wykrywać cele nawet z 300 km, ma takie ograniczenia, bo im niżej przemieszcza się dany obiekt, tym później będzie wykryty. Natomiast aerostaty z wysokości kilku kilometrów mogą śledzić cele na dużo większych odległościach, ponieważ mają inną perspektywę rozpoznania – tłumaczył.
Na razie nie wiadomo, ile aerostatów i w jakim ukompletowaniu (z jakimi konkretnie radarami) zamierza kupić polska armia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1685113740
To balonów z radarami nie potrafią nasze firmy wyprodukować? Niemożliwe! Trzeba im tylko dać trochę czasu na opracowanie, a nie dokonywaćj zakupy w ramach pilnej potrzeby w USA.
E9-4F-82-14

OSA wystartowała!
Trójskok Belmy
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Co kryje Bałtyk
Klucz do przyszłości
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Polskie antydrony z Gdyni
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Prezydenckie weto dla SAFE
PFM bez tajemnic
Powaga w lekkości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Pancerna nauka strzelania
Francuska tarcza dla NATO
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Leopard nie stoi w kolejce
Centrum wsparcia dla AH-64E
Buzdygany 2025 wręczone
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Międzynarodowy poligon AWL
Zakochałam się w slalomie
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Kosmiczny Bałtyk
Zielone światło dla potwora
Nie pozwala spocząć na laurach
Wodny test Rosomaków
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
AWL stawia na rozbudowę
Cel: Podwoić moc
Polski sukces w Duńskim Marszu
Piekło „Pługa”
The Beginning of Great History
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
PKW Irak ewakuowany
Zacięta walka o medale pod siatką
Rekompensaty dla weteranów
Kierunek: przyszłość
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Polska będzie zbrojna!
Patrol z Syriusza
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Bułgarzy patrzą na Wizjery

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO