moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Na wieloletni program budowy fortyfikacji, przeszkód ziemnych i linii bunkrów chcemy wydać minimum 10 mld zł. To największy tego typu plan od II wojny światowej – zaznaczył wiceminister Cezary Tomczyk na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Uruchomienie projektu ogłosił w weekend premier Donald Tusk.



Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, był w poniedziałek gościem audycji „Bez uników” w Programie 3 Polskiego Radia. Wiceminister mówił m.in. o programie „Tarcza Wschód”, którego uruchomienie zapowiedział premier Donald Tusk. – „Tarcza Wschód” to budowa umocnień na wschodniej i północnej granicy Polski – mówił wiceminister. – To jest program, który jest bardzo potrzebny, to największy tego typu program od II wojny światowej – dodał. W ramach tych inwestycji na granicy z Białorusią i Rosją w ciągu kilku lat powstaną fortyfikacje, przeszkody ziemne i linia bunkrów.

Jak zaznaczył Tomczyk, plany budowy umocnień powstają w konsultacji z NATO oraz z partnerami z krajów bałtyckich. Litwa, Łotwa i Estonia w styczniu podpisały porozumienie w sprawie budowy tzw. bałtyckiej linii obrony. W ciągu kilku lat na granicy z Rosją ma powstać nawet 1000 nowych bunkrów, uzupełnionych m.in. polami minowymi, stanowiskami artyleryjskimi czy zaporami przeciwczołgowymi.

Głównym celem „Tarczy Wschód” jest odstraszenie potencjalnych agresorów od naruszenia polskiej granicy, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia, umożliwienie wojsku prowadzenia skutecznej operacji obronnej. – Nie ma żadnego twardego scenariusza, który mówi, że coś się wydarzy za dwa czy trzy lata – uspokajał Tomczyk. – Przyszłość ciągle zależy od nas. Wszystko zależy od tego, czy Europa się obudziła, a wydaje mi się, że tak. Zależy też od tego, jaka będzie sytuacja w Ukrainie i od polityki polskiego rządu – przekonywał wiceminister obrony. Jego zdaniem, dzięki dyplomatycznym wysiłkom Polski udało się przekonać zachodnich partnerów do naszych argumentów. – Europa wierzy w polski punkt widzenia i patrzy dzisiaj przez pryzmat polskiego stanowiska na to, co się dzieje na Wschodzie – powiedział Tomczyk. – Ważne jest, by produkcja zbrojeniowa w Europie szła pełną parą, by gospodarka, także polska, przestawiła się na niemal wojenny tryb – zaznaczył.

O program „Tarcza Wschód” pytany był dzisiaj także Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Na antenie Radia ZET zapewniał, że rząd zabezpieczy odpowiednie środki na realizację planu wzmocnienia północno-wschodniej granicy, bo „bezpieczeństwo nie ma ceny”. – Zapoznałem się z materiałem, który na ten temat przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Wojskowi lubią konkrety i wszystko jest rozpisane. Wiele szczegółów wymaga jeszcze dopracowania, natomiast zostało to ogłoszone przez premiera i tym samym stało się jednym z priorytetów rządu – zapewnił Siemoniak.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Śmierć w sercu Azji
Jego ofiara – nasza pamięć
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Powitanie F-35 z Polską
Biało-czerwona na Monte Cassino
Studia z obrony granic
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Równanie z „Iksem”
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Natowskie manewry na Bałtyku
Marsz prawdę ci powie
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Wielka gra na ukraińskim froncie
Merops nad Ustką
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Od eksperymentu do elity NATO
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Wyjątkowy przelot polskich F-35
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Wsparcie ma znaczenie
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Litwini z polskimi Gromami
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Polski wkład w operację „Overlord”
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Groźny incydent w Libanie
Husarze dla mieszkańców Polski
Nowy Grot zatwierdzony
Koszykarskie widowisko
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Generał z cienia
Bez zmian w emeryturach
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Kraków zaprosił weteranów
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Czerwieńsze będą…
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Drugi dom efów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Sojusz kontra drony
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Hegseth odznaczył polskiego generała
Za sterami Husarza
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO