moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom

Tu, na krakowskim Rynku, dzisiaj wspólnie z polskimi żołnierzami i z ich dowódcami możemy sobie głośno, uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii – mówił w Krakowie Donald Tusk. Premier wziął udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2 Korpusu Polskiego.

Podczas przemówienia na Rynku Głównym w Krakowie premier Donald Tusk wspomniał, że przed kilkoma dniami spotkał się z weteranami bitwy pod Monte Cassino. – Dzisiaj pamiętamy o was. Chwała wam! Będziecie zawsze w naszej pamięci, w naszych sercach przykładem polskiego bohaterstwa, niezłomności i odwagi – powiedział szef rządu. Dodał też, że dzisiaj weterani są na włoskiej ziemi, dając po raz kolejny świadectwo swojej niezłomności i patriotyzmu oraz przypomniał, co od nich usłyszał podczas ostatniego spotkania. – Mówili mi, że są bardzo dumni ze swojej ojczyzny, że jest taka, jak wtedy w ich marzeniach, kiedy wspinali się na wzgórze. Jest wolna, bezpieczna, silna i z każdym dniem bezpieczniejsza i silniejsza – relacjonował premier.


Film: Joanna Morawska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

REKLAMA

Donald Tusk podkreślił również, że bezpieczeństwo Polski jest efektem narodowej, mądrej, wizjonerskiej polityki prowadzonej wspólnie od 35 lat oraz zasługą żołnierzy, ich dowódców i całego polskiego narodu. Podczas wystąpienia premier zapytał: – O czym marzyli żołnierze spod Monte Cassino, o czym marzą dzisiaj walczący na wschód od Polski Ukraińcy? – O bezpieczeństwie w wielu wymiarach – odpowiedział sobie i zapowiedział utworzenie planu obrony i odstraszania „Tarcza Wschód”, którego koszt ma wynosić 10 mld zł, oraz budowę komponentu satelitarnego – finansowanego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Premier Tusk stwierdził, że w poniedziałek będzie rozmawiał o finansowaniu komponentu satelitarnego z EBI. – Otrzymamy ten kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo – pół miliarda złotych. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek państwu będę mógł złożyć – powiedział szef rządu.

Mówiąc o bezpieczeństwie w wielu wymiarach, premier wymienił cztery z nich: geopolityczny oraz bezpieczeństwo – wewnętrzne, na polskim niebie i naszej granicy. Odnosząc się do wymiaru geopolitycznego, zwrócił uwagę na zagrożenie ze Wschodu i atak Rosji na Ukrainę oraz podkreślił rolę NATO i Unii Europejskiej w budowaniu bezpieczeństwa. Dodał, że państwa dyktatorskie i autorytarne coraz częściej atakują Zachód, wykorzystując elementy wojny hybrydowej. – Atakują nie tylko ze względu na konflikt interesów, lecz także na zasadniczy konflikt wartości – zauważył Tusk i dodał, że Polska musi się wywiązać z roli lidera Zachodu w tej części świata. Mówiąc natomiast o bezpieczeństwie naszej granicy, rozwinął temat ogłoszonego dzisiaj w Krakowie narodowego planu bezpieczeństwa o kryptonimie „Tarcza Wschód” oraz przeznaczenia 10 mld zł na umocnienie 400 kilometrów granicy z Rosją i Białorusią. – To będzie tarcza, która zabezpieczy nas przed potencjalnymi atakami ze Wschodu, ale będzie miała za zadanie odstraszyć wroga. To będzie strategia odpychania wojny od naszych granic. Polska jest silna, Polska będzie silna dzięki własnym działaniom, dzięki własnym sojuszom! – zaznaczył premier.

Z kolei wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na krakowskim Rynku zapowiedział, że „w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino nakreślamy plany, żeby zanieść lepszą Polskę następnym pokoleniom”. – Premier przedstawił założenia wielkiego planu bezpiecznej Polski. Od Wschodu, od najeźdźcy, który niezmiennie przez pokolenia na różne sposoby starał się wprowadzać na naszych ziemiach zniszczenie, głód, śmierć i cierpienie. Dzisiaj zjednoczenie i współpraca, porozumienie i wspólne budowanie w NATO i Unii Europejskiej jest naszym głównym zadaniem – stwierdził szef MON-u.

Podczas uroczystości na Rynku Głównym w Krakowie z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz w związku z ustanowieniem Święta 2 Korpusu Polskiego odbyła się też ceremonia przekazania Chorągwi Wojska Polskiego Dowództwu 2 Korpusu Polskiego – Dowództwu Komponentu Lądowego. Formacji tej nadano również patrona. Został nim gen. Władysław Anders.

2 Korpus Polski jest związkiem operacyjno-taktycznym o wysokiej gotowości, w pełni rozwiniętym, gotowym do natychmiastowego prowadzenia działań bojowych przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów walki, w tym rozpoznania, rażenia i dowodzenia. Ważną cechą 2 KP jest interoperacyjność i pełna kompatybilność z V Korpusem Amerykańskim oraz Wielonarodowym Korpusem Północny Wschód. Struktura formacji odzwierciedla struktury i zdolności Korpusu Amerykańskiego oraz kompatybilność z siłami Sojuszu. Nazwa Dowództwa 2 Korpusu Polskiego wywodzi się od nazwy utworzonego 21 lipca 1943 roku 2 Korpusu Polskiego, który pod wodzą gen. Władysława Andersa wsławił się zwycięskimi walkami o Monte Cassino, Anconę i Bolonię.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla cyberwojsk
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Wkrótce certyfikacja WOT-u
„Baltops” – moc na Bałtyku
Policjanci szkolą wojsko
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Trzy miecze pokoju
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak rozbito więzienie w Końskich
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Latający radar
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Pokazali swoją siłę
Inwestycja potrzebna jak tlen
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
AWACS-y dostarczone
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AW149 wkrótce „made in Poland”
Terroryści na lotnisku
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Zaprojektuj mural o powstaniu
Plan na szczyt
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Podróż w ciemność
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Czarownice” nad Londynem
„Osiodłać krowę”
Kremlowska wirtualna korekta
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Ratownicy na medal
Equipment Tailored to the Needs
Gortat Team vs drużyna NATO
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Przesmyk w grze
Więcej niż szkolenie TCCC
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO