moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Trwa największy od kilku tygodni atak powietrzny na Ukrainę. Rosjanie wykorzystują drony kamikadze, rakiety manewrujące i balistyczne. Najtrudniejsza sytuacja panuje m.in. w Kijowie, Charkowie i Lwowie. Dziś nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych myśliwców w związku z intensywną aktywnością rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu.

Alarmy przeciwlotnicze w piątek nad ranem rozległy się niemal w całej Ukrainie, także w graniczących z Polską obwodach wołyńskim i lwowskim. Rosjanie uderzają z powietrza na ukraińskie miasta drugą noc z rzędu. Jak podają analitycy, to największy od kilku tygodni atak powietrzny, którego celem są m.in. Kijów, Charków, Zaporoże, Lwów i wiele innych ukraińskich miast. Według wstępnych doniesień, w wyniku ataków nikt nie zginął, choć są osoby ranne.

Ukraińscy wojskowi poinformowali, że Rosjanie użyli m.in. ciężkich myśliwców MiG-31K, różnego rodzaju dronów, rakiet manewrujących, które odpalono z bombowców strategicznych Tu-95 oraz rakiet balistycznych wystrzeliwanych z terytorium Federacji Rosyjskiej. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 55 nalotów i 150 ostrzałów rakietowych. Ich celem stały się budynki mieszkalne, przedszkola, szkoły, a także obiekty infrastruktury krytycznej. W wielu miejscach występują przerwy w dostawie prądu i wody.

Nad ranem komunikat w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa opublikowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. „Informujemy, że dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi samolotów Tu-95, Tu-22 oraz MiG-31 wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy. Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DORSZ na bieżąco monitoruje sytuację”, czytamy w komunikacie. W związku z zagrożeniem za naszą wschodnią granicą zdecydowano także o poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych. Samoloty wykonywały zadania głównie w południowo-wschodniej części kraju.

Po kilku godzinach alarm odwołano. „Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej. Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej”, zapewniło Dowództwo Operacyjne RSZ za pośrednictwem mediów społecznościowych.

MKS

autor zdjęć: Rafał Samluk

dodaj komentarz

komentarze


Florecista i kajakarka na pucharowym podium
NATO i USA o Iranie
SAFE dla Tarczy Wschód
Leopardy 2PL na podium
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Wielka gra na ukraińskim froncie
Od indeksu do munduru
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Specjalsi: mała, wielka siła
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Ślady, których nie widać
Syndrom Karbali
Polsko-estońska współpraca
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Lotnisko w zanadrzu
Wsparcie ma znaczenie
Za sterami DORSZ i myśliwców
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Generał z cienia
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Chcą budować dla Amerykanów
Groźny incydent w Libanie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Polsko-kanadyjska współpraca
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Równanie z „Iksem”
Miłość od pierwszego wejrzenia
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Bez zmian w emeryturach
Czerwieńsze będą…
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowa baza US Army w Polsce?
Oswoić „latający komputer”
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Marsz prawdę ci powie
Bałtyk, wspólna sprawa
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Tu nie ma miejsca na błędy
Kraków zaprosił weteranów
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
K9, ognia!
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Strzelcy wyborowi muszą się lubić

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO