moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyrusz jednośladem na weterański szlak

Pod koniec maja już po raz piąty wystartuje Rajd Motocyklowy Weteranów, w którym mogą wziąć udział żołnierze, pracownicy resortu obrony, funkcjonariusze różnych służb mundurowych, a także cywile. Centrum Weterana rozesłało zaproszenia do dowódców poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, a ci skierowali je do podległych im jednostek. Zapisy trwają do 5 kwietnia 2024 roku.

– To wyjątkowe wydarzenie, które łączy pasję do jazdy motocyklem z duchem braterstwa, z potrzebą pielęgnowania pamięci o poległych i zmarłych na misjach kolegach oraz oddania hołdu bohaterom, którzy poświęcili swoje życie w służbie pokoju na całym świecie – mówi chor. rez. Sebastian Bartkowski z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, koordynator rajdu na szczeblu centralnym. Mogą się zapisać do udziału w nim żołnierze w służbie czynnej, którym bliska jest idea tego przedsięwzięcia. Muszą mieć tylko sprawny motocykl oraz uprawnienia kierowcy, a także zgodę dowódcy jednostki. Z kolei cywile, którzy chcą uczestniczyć w rajdzie, zapisują się przez wojskowe centra rekrutacji.

Rajd rozpocznie się 29 maja podczas uroczystych obchodów Dnia Weterana. W czerwcu motocykliści przemierzą na jednośladach całą Polskę, by upamiętnić kolegów, którzy zginęli w zagranicznych operacjach wojskowych. Odwiedzą 129 grobów, na których zapalą znicze. Spotkają się także z rodzinami poległych. Na misjach zagranicznych oprócz żołnierzy poległo także pięciu policjantów oraz jeden funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa.

– To szlachetna inicjatywa – przyznaje mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z jego formacji oraz innych jednostek garnizonu Szczecin w 5. rajdzie motocyklowym weźmie udział kilkudziesięciu żołnierzy. Oficer podkreśla, że wojskowi z „Dwunastki” podtrzymują pamięć o poległych kolegach, biorąc także udział w rajdach rowerowych, marszach czy koncertach. – Chcemy, aby oni na zawsze pozostali z nami – dodaje.

Rajd zakończy się 27 czerwca. Jak mówi Sebastian Bartkowski, ze względów logistycznych udział w tej uroczystości wezmą zaproszone delegacje z poszczególnych jednostek.

Rajd Motocyklowy Weteranów organizuje Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa we współpracy z jednostkami Wojska Polskiego. Po raz pierwszy odbył się w 2020 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Centrum płk. Szczepana Głuszczaka oraz st. chor. Marcina Michalaka. Z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszej edycji wystartowało około 300 uczestników. W 2022 roku prawie tysiąc motocyklistów odwiedziło groby poległych kolegów, a rok później niemal dwa razy więcej.

Wojsko Polskie od 1953 roku brało udział w 94 zagranicznych operacjach, przez które przewinęło się 120 tys. polskich żołnierzy. Większość z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy odnieśli rany, 123 wojskowych zaś oddało życie w służbie dla ojczyzny.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

dodaj komentarz

komentarze


Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powietrzne cysterny dla Polski
Marsz gąsienicowych kolumn
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Umowa na pociski do Patriotów
Podchorążowie w dżungli
Pancerny Poznań
Podróż w ciemność
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Sojusz Madrytu i Warszawy
Wsparcie ma znaczenie
Apetyt Smoka rośnie
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Święto DGRSZ
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Mundur, medale i duma
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Orka tuż, tuż
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Niebo bez dominacji
Zbrodnicza farsa
Sonda dla Jastrzębia
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Zełenski traci Order Orła Białego?
Koło zamachowe gospodarki
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Polski wkład w operację „Overlord”
Sportowe jubileusze
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Śmierć w sercu Azji
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez zmian w emeryturach
Premier powołał nową wiceminister obrony
Akcja na jeziorze
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Ratunek na polu walki
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
„Strzała weterana” spaja środowisko
Szermierze i pięściarki na podium
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Krok w stronę pokoju
Równanie z „Iksem”
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Stała baza wojsk USA w Polsce
AMW oferuje mieszkania
Królestwo pojazdów
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Kraków zaprosił weteranów
Minister obrony RFN w Polsce
Musztra i marsz ubezpieczony
At the Controls of F-35A Husarz
Ważne decyzje w Brukseli
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Polska szykuje się do produkcji Panter
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO