moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Sejmie o 25 latach w NATO

O tym jak Sojusz Północnoatlantycki wpływał na bezpieczeństwo Polski przez ostatnie 25 lat i jak dziś, wspólnie z sojusznikami, stanowimy jedność w kwestii obronności debatowali politycy podczas konferencji z okazji 25-lecia Polsce w NATO. Wśród prelegentów m.in. Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Radosław Sikorski.

W piątek w Sejmie odbyła się konferencja „25 lat członkostwa Polski w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – od zimnej wojny do strategicznego partnerstwa". Konferencję otworzył marszałek Szymon Hołownia, który zaznaczył, że słowem, które najczęściej pojawia się w Traktacie Północnoatlantyckim jest „pokój”. – Każdy, niezależnie od tego, czy jest politykiem, czy jest człowiekiem, który nosi mundur, czy jest kimś, kto pełni jakąś funkcję w społeczeństwie, w czasach wojny powinien być człowiekiem pokoju. Jeżeli chcielibyśmy być ludźmi wojny w czasach wojny, to nie jesteśmy w tym ekosystemie, który opisuje Traktat Północnoatlantycki, a który jest pewnym DNA naszych wartości i na to trzeba zawsze zwracać uwagę – powiedział marszałek Sejmu. – Jeśli mamy wojsko, to mamy je po to, aby zachować pokój. Jeśli mamy sojuszników, to mamy ich po to, żeby razem z nimi zachowywać pokój na jeszcze większym obszarze świata. Najważniejszym słowem na wojnie nie powinna być „wojna” tylko „pokój” – dodał Hołownia.


Film: Dominika Celińska, Ewa Korsak, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

Jednym z prelegentów konferencji był wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. W panelu „Polska w NATO – szanse i wyzwania” wskazał on, że przystąpienie Polski do NATO było najważniejszym wydarzeniem ostatnich lat. – To pozwoliło naszemu krajowi utrzymać zdobytą wolność i demokrację. Dziś Polska jest liderem NATO, liderem bezpieczeństwa – powiedział Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski oparte jest o trzy filary. – To wspólnota narodowa, silna i dobrze zorganizowana armia oraz silne sojusze w NATO i Unii Europejskiej – wymieniał Kosiniak-Kamysz. Jednocześnie przypomniał o idei obrony cywilnej. – Bez zaangażowania samorządu nie będzie obrony państwa polskiego. Działania musimy podejmować natychmiast. Jesteśmy gotowi, za kilka tygodni ustawa o obronie ojczyzny trafi do parlamentu – zapowiedział wicepremier.

REKLAMA

Film: MON

W wystąpieniu ministra obrony narodowej nie zabrakło tematu walczącej z Rosją Ukrainy. – Mam głębokie przekonanie, że w ciągu 25 najbliższych miesięcy rozegra się sprawa bezpieczeństwa Polski i Europy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz i podkreślił, że m.in. dlatego należy podjąć jak największy wysiłek na rzecz rozwoju przemysłu zbrojeniowego. – Dziś najważniejsze jest zainwestowanie w gospodarkę. Każde państwo ma swoje problemy, ale w Sojuszu musimy wydawać przynajmniej 2 procent PKB na zbrojenia. Nie wszystkie państwa wypełniają ten wymóg – uczulał minister obrony narodowej. Przyznał, że w Polsce jest zgoda podatników na wydatki na obronność. – Bez tego nie zapewnimy bezpieczeństwa – mówił szef MON-u. Według szefa resortu obrony, oprócz wydatków na obronność, ważna w zapewnianiu bezpieczeństwa jest również świadomość Polaków dotycząca ataków informacyjnych. – Istotne jest, aby już w szkole rozwijać zdolności młodych ludzi do rozróżniania prawdy od fałszu w sieci. Bez świadomości obywateli na temat dezinformacji, sama aktywność podmiotów państwa będzie niewystarczająca – mówił Kosiniak-Kamysz.

O potrzebie wspierania Ukrainy przez NATO mówił również Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. – Pierwotnie europejski budżet obronny miał wynosić 14 mld euro na 7 lat, przez COVID został zmniejszony do 7 mld. Te 7 już wydaliśmy. Teraz potrzebujemy uchwalić 5 mld na ten rok i jesteśmy na dobrej drodze – mówił Radosław Sikorski. Odniósł się również do dezinformacji. – Przechodzimy do kontrofensywy i to nie tylko kontrując kłamstwa rosyjskich ambasadorów, ale także instytucjonalnie. MSZ jest w tej chwili w intensywnych negocjacjach z odpolitycznioną telewizją publiczną i chcemy, aby w perspektywie kilku miesięcy zaczęły działać profesjonalne redakcje telewizyjne i radiowe w językach naszych sąsiadów – po niemiecku, rosyjsku, białorusku, ukraińsku i oczywiście angielsku, żeby do tych społeczeństw docierać z rzetelną informacją, która jest najlepszą odtrutką na dezinformację – zapowiedział Sikorski.

W trakcie dzisiejszej konferencji wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz uhonorował pamiątkową statuetką osoby, które szczególnie przysłużyły się obecności Polski w Sojuszu. Statuetkę odebrali Jan Krzysztof Bielecki, premier RP w 1991 roku; Jadwiga Zakrzewska, posłanka, która w 2010 roku była wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego NATO; gen. broni w st. spoczynku Zbigniew Zalewski, były dowódca wojsk lądowych, który wprowadził zasadnicze reformy w ich strukturach, co ułatwiło płynną integrację z NATO; Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Krzysztof Osiński, który był dyrektorem Departamentu Integracji z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego w MON.

Kolejny panel poświęcony został wartościom demokratycznym i odporności społecznej. Wśród prelegentów była m.in. prof. Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, przewodnicząca Warsaw Security Forum. – Warto przypomnieć, że NATO to nie tylko Sojusz obronny, to wspólnota wartości. Warto przypomnieć, że w preambule Sojuszu mowa jest o demokracji, wolności jednostki i rządach prawa – mówiła prof. Pisarska. – Dlaczego to jest tak ważne? Bo w krajach, w których te wartości słabną, na Węgrzech, w Turcji, zaczyna się transakcjonizm – „Co ty mi dasz, co ja dam tobie”. Bez tych wartości nie ma solidarności i nie ma efektywnej obrony – podkreślała profesorka.

Konferencję zakończył poseł Michał Szczerba, przewodniczący delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, który zacytował Madeleine Albright: „Musimy pamiętać dlaczego powstał nasz sojusz, jakie wartości za nim stoją i dlaczego zwycięża”. – Niech zwycięża nadal – powiedział Michał Szczerba.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DGRSZ, Krzysztof Niedziela/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Krwawa noc pośród puszczy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podróż po AWACS-ie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO