moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie

Jak wygląda służba w siłach powietrznych, jaką drogę wybrać, by spełnić marzenia o lotnictwie i czy jest w nim miejsce dla kobiet? Na pytania uczennic i studentek odpowiadały m.in. pilotki, kontrolerki ruchu lotniczego i inżynierki pokładowe. – Lotnictwo otwiera się na kobiety – zapewniał płk rez. Grzegorz Rosłan, organizator konferencji „Kobiety w lotniczym mundurze”.

Debata pod hasłem „Kobiety w lotniczym mundurze” odbyła się 29 lutego w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Trzynaście kobiet, które służą w siłach powietrznych, opowiadało o swojej pasji oraz zadaniach, które na co dzień wykonują. Wśród zaproszonych gości były m.in. pilotki samolotu myśliwskiego i transportowego, kontrolerki ruchu lotniczego, meteorolożka, techniczka, inżynierka pokładowa, stewardessy, które służą w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego oraz w 1 i 8 Bazie Lotnictwa Transportowego. Na spotkanie przyszło wielu uczniów, m.in. liceów lotniczych.

Film: Paweł Sobkowicz, Ewa Korsak / ZbrojnaTV

Prelegentki opowiadały o drodze, jaką musiały pokonać, by spełnić marzenia o lotnictwie. – Na początku zawsze jest marzenie – mówiła kpt. Urszula Brzezińska-Hołownia, pilot myśliwca MiG-29 w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. – Dziewczynie, która chce służyć w lotnictwie, radzę tak jak każdemu: zdobyć jak najwięcej wiedzy o wymaganiach, jakie stawiają uczelnie, m.in. o tych dotyczących zdrowia. Potem trzeba już tylko dużo pracować – mówiła pilotka.

O pracy inżynierki samolotu FA-50 w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego mówiła kpt. Małgorzata Urban, która wcześniej zajmowała się obsługą techniczną F-16 w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. – Miałam to szczęście, że nie byłam pierwszą kobietą w mojej eskadrze. Była tam już dziewczyna, która została moją mentorką i pokazała mi, jak wygląda ta praca – opowiadała kpt. Urban.

Płk rez. Grzegorz Rosłan, wykładowca Politechniki Rzeszowskiej, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra” oraz organizator spotkania, podkreślał, że świat lotniczy jest otwarty dla kobiet, których pasją jest lotnictwo. – Pamiętajmy, że siły powietrzne to nie tylko myśliwce. Jest tam również miejsce dla kobiet, które chciałyby się zajmować kontrolą ruchu, służbą meteorologiczną czy obsługą techniczną samolotów – mówił płk rez. Grzegorz Rosłan. – Lotnictwo zawsze skupiało ludzi z pasją, cieszę się, że również kobiety odnajdują tu swoje miejsce. Nasze prelegentki są tego najlepszym przykładem – dodał oficer.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Marynarz w koreańskim tyglu
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Wojsko testuje systemy antydronowe
Debata o bezpieczeństwie
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
„Kryzys” na AWL-u
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Miecz w ręku NATO
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
NATO i USA o Iranie
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Syndrom Karbali
Pirania zdała egzamin
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Pasja i fart
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Zasiąść za sterami Apache’a
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Groźny incydent w Libanie
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Antydronowa DIANA w Polsce
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Rosomaki na lądzie i morzu
Bądź bezpieczny w sieci
Wypadek w PKW UNIFIL
Ochrona w gotowości
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Zbrodnia bez kary
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Wielkie serce K9
Logistyczna rewolucja w Opolu
Fińska armia luzuje rygory
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Armia na kryzys
Moja Karbala
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Twarde na poligonie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Pierwsze loty
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Początek wielkiej historii
Psiakrew, harmata!
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Chunmoo trafią do Gostynina
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Od cyberkursu po mundurówkę
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Adaptacja i realizm

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO