moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mińsk żegna MiGi-29

MiGi-29 z Mińska Mazowieckiego przeprowadzają się do Malborka. – Będą tam wykonywać dotychczasowe zadnia, czyli pełnić dyżur bojowy – mówią piloci. Tymczasem Baza w Mińsku, gdzie stacjonowało 14 MiG-ów, rozpoczyna przygotowania do przyjęcia nowych, kupionych przez wojsko samolotów FA-50.

Sześć maszyn MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim zostało przebazowanych do Malborka jeszcze przed świętami. Dziś dołączyła do nich siódma. Samoloty trafiły do siostrzanej 22 Bazy w związku z rozpoczynającymi się pracami nad infrastrukturą w Mińsku, gdzie lotnicy szykują się na przyjęcie nowo zakupionych maszyn FA-50. Trafią one do Polski już w lipcu 2023 roku. – Dla nas kończy się pewna epoka. Wielu z nas całe swoje zawodowe życie związało z MiG-29, pracuje z nami na przykład technik, który przyjmował te samoloty do służby. To kawał naszej historii i nie ukrywam, w oku zakręciła się łza. Ale cóż, trzeba patrzeć w przyszłość – mówi ppłk Marcin Boruta, oficer prasowy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Siódmy samolot przyleciał do Malborka bezpośrednio z Bydgoszczy. – Leciał z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, gdzie przeszedł przegląd kontrolny oraz modernizację systemu IFF (system identyfikacji „swój-obcy” – przyp. red.) – wyjaśnia ppłk Boruta. W Bydgoszczy znajduje się jeszcze siedem maszyn MiG-29, które poddawane są modernizacji wyposażenia awionicznego, na przykład komputera misji czy platformy laserowej. One również będą sukcesywnie przekazywane do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Przebazowanie do Malborka nie było wyzwaniem logistycznym, ponieważ samoloty już nieraz zmieniały miejsce stacjonowania właśnie na Malbork. Na przykład na czas remontu lotniska w Mińsku Mazowieckim. Lotnicy z Malborka również korzystają z MiG-ów (mają ich 14), więc tym bardziej nie stanowiło to większego problemu, ponieważ dysponują odpowiednim zapleczem technicznym oraz wymaganą infrastrukturą. – Teraz to jednak coś innego, bo oddajemy nasze maszyny kolegom – mówi oficer prasowy. – Choć są one jeszcze formalnie na stanie wyposażenia mińskiej bazy, a nasz personel będzie nadal wspierał pilotów i techników z Malborka – dodaje oficer.

Ci muszą bowiem przygotować się na przyjęcie nowych samolotów. – Jest kilka różnic między MiG-ami z Mińska a tymi z Malborka. Nasze mają na przykład system IFF, który jest przystosowany do wymagań natowskich – mówi ppłk Boruta. – Technicy muszą nauczyć się obsługi systemów awionicznych. Podobnie piloci, którzy przeszli u nas kilkugodzinny kurs teoretyczny. Tyle wystarczy, bo przecież doskonale znają te samoloty – dodaje żołnierz.

W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego MiG-29 będą wyznaczone do pełnienia dyżurów bojowych. – Samoloty, tak jak dotychczas, będą w gotowości, by poderwać się w razie potrzeby – zapowiada ppłk Marcin Boruta. Z kolei płk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl powiedział, iż nie należy się spodziewać wysłania MiG-ów ukraińskiemu wojsku, ze względu na to, że posiadają one natowski system IFF. – Nie możemy przekazywać poza państwa NATO wszystkich elementów tego systemu. Jego demontaż co prawda jest możliwy, ale trudny – powiedział Stobiecki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Na jakich zasadach gratyfikacja?
 
Bohaterowie spod Węgrowa
Proces na pokaz
System Patriot na warszawskim Bemowie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Reforma systemu RPW
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Sojusznicza rotacja
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ukraina czeka na czołgi
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Instruktor z cienia
Patrioty znów będą ćwiczyć
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Air Policing piątej generacji
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Armia przetestuje Piraty
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Armia Czerwona niesie śmierć
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Cekaemy i trumny
Styczniowy poligon terytorialsów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Abramsy jadą do Ukrainy!
Śladem profesjonalistów
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Orlik w natowskiej misji
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Odry dostarczone
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Rozmowy (nie)kontrolowane
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Łączność dla czołgów
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Sonda dla cywilów!
Przetarcie przed manewrami
Bożeny wspierają saperów
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatek już nie za klasę
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
HIMARS-y dla Polski
Sposób na drony
Za nami jest tylko śmierć
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Cegiełka na morzu
Terenowe motocykle II RP
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Patrioty w stolicy
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Sobota z żołnierzami
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO