moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy saperzy kończą misję w Słowenii

Udrażniali rzeki, strumyki, przepusty i kanały wodne, rozbierali uszkodzone mosty i budowali nowe. Przekazywali pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym oraz pomagali mieszkańcom w usuwaniu skutków nawałnic w ich gospodarstwach domowych. Saperzy z 2 Pułku Inżynieryjnego, którzy w Słowenii stanowili Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, powoli kończą swoją służbę.

Słowenia zmagała się z obfitymi opadami deszczu oraz potężnymi powodziami na początku sierpnia. Skala zniszczeń była olbrzymia: pod wodą znalazło się kilkanaście miejscowości, kilka osób straciło życie, a tysiące zostało poszkodowanych. Słoweńskie władze zwróciły się o pomoc w walce z żywiołem do Unii Europejskiej i NATO. Bardzo szybko na apel odpowiedziało Wojsko Polskie. Minister obrony Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach sierpnia zdecydował o skierowaniu do Słowenii żołnierzy wojsk inżynieryjnych wraz ze specjalistycznym sprzętem. Początkowo do Lublany, stolicy kraju, odleciała grupa rekonesansowa, by ustalić zakres prac niezbędnych do wykonania na terenach dotkniętych powodziami. Finalnie w połowie sierpnia do Słowenii wysłano Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, w skład którego wchodzą żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. WZZ Słowenia liczy prawie 50 żołnierzy i około 30 jednostek sprzętu wojskowego. Saperami dowodzi ppłk Marcin Malinowski.

– Żołnierze pokonali 1200 km przez terytorium Polski, Czech, Austrii oraz Słowenii, by wesprzeć ofiary klęski żywiołowej. Zgrupowanie transportowało także pomoc humanitarną przekazaną przez Caritas Polska i Caritas Ordynariatu Polowego WP – wyjaśnia ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To właśnie ta instytucja dowodzi WZZ w czasie misji pełnionej w Słowenii. Jak informuje Dowództwo Operacyjne, przez niespełna miesiąc żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego zbudowali nowe mosty w miejscowościach Mežica i Gornji Grad oraz rozebrali uszkodzone przeprawy zagrażające zdrowiu lub życiu. Polscy saperzy udrażniali również rzeki, strumyki, kanały wodne i przepusty. Pomagali także lokalnej ludności w usuwaniu skutków powodzi na terenie ich gospodarstw domowych. Natomiast specjaliści z dziedziny CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa) udzielali wsparcia i pomocy humanitarnej.

Żołnierzy z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Słowenia” w środę 13 września odwiedził gen. broni Tomasz Piotrowski. Dowódcy operacyjnemu towarzyszyli m.in. ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki oraz dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Artur Gruszczyk. – Słoweńcy dziękowali nam za inicjatywę i szybką pomoc. Docenili zaangażowanie naszych żołnierzy i efekty ich pracy. Od 25 sierpnia do 8 września, mimo trudnych warunków, polscy wojskowi zbudowali dwa mosty o nośności kilkudziesięciu ton każdy – mówi gen. Piotrowski, który wczoraj wziął udział w uroczystym otwarciu mostu w miejscowości Gornji Grad w środkowej Słowenii. – Nasi saperzy udowodnili swoją niezwykłą skuteczność i profesjonalizm. Zachowali się przy tym jak siły natychmiastowej odpowiedzi, co nie jest jednak typowe dla wojsk inżynieryjnych – podkreśla dowódca operacyjny RSZ.

Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe kończy swoją misję w Słowenii 19 września.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat

dodaj komentarz

komentarze


„Road Runner” w Libanie
„Trenuj z wojskiem” 7 za nami
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Transbałtycka współpraca
Mity i manipulacje
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
DragonFly czeka na wojsko
Standardy NATO w Siedlcach
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Kolejne „Husarze” w powietrzu
Medale dla sojuszników z Niderlandów
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Koniec dzieciństwa
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
Bóbr na drodze Hannibala
Wyrównać szanse
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Niezłomni w obronie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski „Wiking” dla Danii
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
Kircholm 1605
Priorytetowe zaangażowanie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Polskie drony nadlecą z Sochaczewa
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Szli po odznakę norweskiej armii
„JUR” dla terytorialsów
W wojsku orientują się najlepiej
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Żywy pomnik pamięci o poległych na misjach
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Sztuka i służba w jednym kadrze
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Abolicja dla ochotników
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
Wellington „Zosia” znad Bremy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
WOT dostanie 13 zestawów FlyEye

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO