moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-koreańskie rozmowy

Przygotowywana jest druga faza współpracy polsko-koreańskiej dotycząca produkcji wojskowego sprzętu w Polsce – zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wspólnej konferencji prasowej z Lee Jong-supem, szefem koreańskiego MON-u. Politycy rozmawiali w Warszawie także o bezpieczeństwie międzynarodowym.

– Dzięki współpracy wzmacniamy bezpieczeństwo, zdolności obrony i odstraszania Wojska Polskiego. Jestem przekonany, że rozwijając tę współpracę osiągniemy sukces – mówił szef resortu obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Lee Jong-supem, ministrem obrony Korei Południowej. Błaszczak podkreślał, że do Polski dotarły już pierwsze dostawy uzbrojenia kupionego w Korei Południowej. – Miliony osób mogły podziwiać 15 sierpnia defiladę w Warszawie, na której zaprezentowany został nowoczesny sprzęt wyprodukowany w Korei, czołgi K2, armatohaubice K9 Thunder, samoloty FA-50 czy wyrzutnie K239 Chunmoo. Natomiast samoloty FA-50 mogliśmy podziwiać także podczas Air Show – wymieniał Błaszczak.

To jednak nie wszystko. Koreański sprzęt będzie można zobaczyć również 17 września na pokazie na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. – W ramach współpracy polsko-koreańskiej już wkrótce wspólnie zorganizujemy ćwiczenia „Jesienny ogień”, podczas których będziemy mogli podziwiać skuteczność koreańskiej broni w rękach polskich żołnierzy – zapowiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u podziękował ministrowi Korei za współpracę i zaznaczył, że przygotowywana jest jej druga faza, która będzie dotyczyła m.in. produkcji wojskowego sprzętu w Polsce. Porozumienie obu państw zakłada m.in. że w przyszłości w naszym kraju mają być produkowane czołgi K2 i haubice K9.

Tymczasem koreański sprzęt i broń będzie można zobaczyć także na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Szef MON-u podkreślał, że Korea Południowa jest państwem ramowym tegorocznych targów w Kielcach. Oprócz osiągnięć przemysłu obronnego zwiedzający będą mogli poznać bliżej również koreańską kulturę.

– Poprzez współpracę z Polską inwestujemy w siłę i bezpieczeństwo naszych krajów. Wspólnie staramy się wzmacniać bezpieczeństwo międzynarodowe – mówił minister Lee Jong-Sup. Jak zaznaczył, to już piąte od maja ubiegłego roku spotkanie z szefem polskiego MON-u. – W tym czasie zbudowaliśmy osobiste zaufanie i rozwijamy naszą współpracę w zakresie przemysłu obronnego – mówił.

Lee Jong-Sup przypomniał, że w lipcu tego roku spotkali się w Warszawie również prezydenci obu krajów: Andrzej Duda i Yoon Suk-Yeol. – Uzgodnili, jak wzmacniać partnerstwo strategiczne między naszymi państwami w zakresie przemysłu obronnego, handlu i inwestycji w infrastrukturę – wymieniał koreański minister.

Dzisiejsze rozmowy ministrów poza kwestiami dwustronnych relacji wojskowych dotyczyły także sytuacji bezpieczeństwa oraz modernizacji technicznej i dalszej współpracy zbrojeniowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzi z Piorunami
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Litwa stawia na poligony
Experience It Yourself
Przeprowadzka CSWOT-u
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Ekstremalnie ważny cel
To nie mogło się udać, ale…
Na styku zagrożeń
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Co nowego w przepisach?
Co dalej z Tarczą Wschód?
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
PKW „Noteć” – koniec misji
Gladius wzmacnia armię
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Maj polskich żywych torped
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Zmiana warty na wschodniej granicy
Amerykański szogun
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Partnerstwo daje siłę
Kierunek Rumunia
Partnerstwo Polski i Litwy
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Outside the Box
Together on the Front Line and Beyond
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Pod nową czaszą
Zimowi podhalańczycy
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Pies pomaga walczyć z PTSD
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sprawdzili się na macie i w ringu
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Premier wojenny
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Medale na lodzie i śniegu
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Ferie z wojskiem
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Moc z powietrza
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO