moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska

Dzięki współpracy z Koreą Płd. mamy namacalne efekty wzmacniania Wojska Polskiego – mówił dziś w Seulu wicepremier Mariusz Błaszczak. W planach trzydniowej wizyty w Korei są rozmowy na temat współpracy militarnej i przemysłów zbrojeniowych między oboma państwami. Szef MON-u weźmie też udział w prezentacji pierwszego egzemplarza samolotu FA-50 dla Polski.

– Współpraca między Polską a Koreą Południową jest bardzo zaawansowana, nasze działania są skoncentrowane na tym, żeby zastąpić sprzęt postsowiecki nowoczesnym, a takim jest właśnie sprzęt koreański – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony, podczas rozpoczynającej się w poniedziałek, trzydniowej wizyty w Korei Południowej.

Szef MON-u spotkał się dziś z ministrem Lee Jong-sup, swoim koreańskim odpowiednikiem, oraz Eom Dong-Hwan, ministrem odpowiedzialnym za program zakupów obronnych. Politycy rozmawiali na temat możliwości podniesienia potencjału polskiej armii w ramach współpracy polsko-koreańskiej. Błaszczak spotkał się także z Lim Jong-deuk, zastępcą doradcy prezydenta Korei Południowej ds. bezpieczeństwa narodowego. – Moim zadaniem jako ministra obrony jest wzmacnianie Wojska Polskiego, a dzięki współpracy z Koreą Południową mamy już tego namacalne efekty – zaznaczył wicepremier Błaszczak. Podkreślił, że rządy Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku modernizują technicznie polską armię i zwiększają liczbę żołnierzy, powołują nowe jednostki wojskowe i wyposażają je w nowoczesne uzbrojenie, takie jak np. koreańskie czołgi K2.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak przypomniał, że pierwsze egzemplarze z kupionych w Korei Południowej czołgów K2 są już w Polsce. Podobnie jak pierwsze armatohaubice K9, które zostały przekazane do wyposażenia 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Latem tego roku rozpocznie się użytkowanie samolotów FA-50, które zastąpią postsowieckie maszyny – zapowiedział. Wicepremier dodał, że FA-50 trafią do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i będą mogły np. uczestniczyć w misjach Air Policing. Z kolei w sierpniu armia otrzyma z Korei pierwsze zestawy artylerii rakietowej K239 Chunmoo o zasięgu do 300 km. – Będą posadowione na polskich Jelczach, co także jest przykład naszej współpracy – podkreślił minister.

W kolejnych dniach wizyty w Korei Płd. ministrowie obrony obu krajów podpiszą porozumienie o powołaniu wspólnej polsko-koreańskiej Rady ds. Współpracy w Sprawach Obronnych i Przemysłów Obronnych (Joint Korean-Polish Committee on Cooperation in the Fields of Defence and Defence Industry). – W ramach nowego komitetu zostanie powołanych sześć zespołów zajmujących się poszczególnymi rodzajami uzbrojenia, ale także współpracą naukowo-badawczą. Patrzymy w przyszłość, chcemy wspólnie rozwijać nowe technologie – podał polski wicepremier. Odbędzie się też pierwsze posiedzenie rady, której będą przewodniczyć szefowie resortów obrony.

Z kolei w środę minister Błaszczak weźmie udział w roll-out, czyli uroczystym wyprowadzeniu z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu FA-50 Fighting Eagle przeznaczonego dla Polski. Politycy z obu państw będą też obserwować szkolenia ogniowe z wykorzystaniem systemu K239 Chunmoo oraz samobieżnej armatohaubicy K9.

Plan wizyty przewiduje również szereg spotkań polskiej delegacji z przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Nasza armia kupuje od Korei czołgi K2 Black Panther, wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 Chunmoo oraz haubice samobieżne K9 Thunder. Szef MON-u zatwierdził też dwie umowy na zakup koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50. Polska zamówiła ich w sumie 48 egzemplarzy: 12 samolotów trafi do wojska w tym roku, pozostałe w latach 2025–2028.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1686303240
w korei o pozyczkach na uzbrojenie
C7-31-3D-45

Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
 
RBN przed szczytem NATO
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Roczny dyżur spadochroniarzy
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Czujemy się tu jak w rodzinie
The Suwałki Gap in the Game
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Wracajcie z medalami!
Szpital u „Troski”
Polsko-litewskie konsultacje
Oczy na Kijów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Na ratunek… komandos
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Formoza. Za kulisami
Mark Rutte pokieruje NATO
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Lato pod wodą
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Pancerny sznyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Walka – tak, ale tylko polityczna
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Włoski Centauro na paryskim salonie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Śmierć przyszła po wojnie
Feniks – następca Mangusty?
Spędź wakacje z wojskiem!
Szkolenie do walk w mieście
Pancerniacy trenują cywilów
Za zdrowie utracone na służbie
Spadochroniarze na warcie w UE
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenie na miarę czasów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Sportowa rywalizacja weteranów misji
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Jak usprawnić działania służb na granicy
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Serwis bliżej domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO