moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska

Dzięki współpracy z Koreą Płd. mamy namacalne efekty wzmacniania Wojska Polskiego – mówił dziś w Seulu wicepremier Mariusz Błaszczak. W planach trzydniowej wizyty w Korei są rozmowy na temat współpracy militarnej i przemysłów zbrojeniowych między oboma państwami. Szef MON-u weźmie też udział w prezentacji pierwszego egzemplarza samolotu FA-50 dla Polski.

– Współpraca między Polską a Koreą Południową jest bardzo zaawansowana, nasze działania są skoncentrowane na tym, żeby zastąpić sprzęt postsowiecki nowoczesnym, a takim jest właśnie sprzęt koreański – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony, podczas rozpoczynającej się w poniedziałek, trzydniowej wizyty w Korei Południowej.

Szef MON-u spotkał się dziś z ministrem Lee Jong-sup, swoim koreańskim odpowiednikiem, oraz Eom Dong-Hwan, ministrem odpowiedzialnym za program zakupów obronnych. Politycy rozmawiali na temat możliwości podniesienia potencjału polskiej armii w ramach współpracy polsko-koreańskiej. Błaszczak spotkał się także z Lim Jong-deuk, zastępcą doradcy prezydenta Korei Południowej ds. bezpieczeństwa narodowego. – Moim zadaniem jako ministra obrony jest wzmacnianie Wojska Polskiego, a dzięki współpracy z Koreą Południową mamy już tego namacalne efekty – zaznaczył wicepremier Błaszczak. Podkreślił, że rządy Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku modernizują technicznie polską armię i zwiększają liczbę żołnierzy, powołują nowe jednostki wojskowe i wyposażają je w nowoczesne uzbrojenie, takie jak np. koreańskie czołgi K2.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak przypomniał, że pierwsze egzemplarze z kupionych w Korei Południowej czołgów K2 są już w Polsce. Podobnie jak pierwsze armatohaubice K9, które zostały przekazane do wyposażenia 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Latem tego roku rozpocznie się użytkowanie samolotów FA-50, które zastąpią postsowieckie maszyny – zapowiedział. Wicepremier dodał, że FA-50 trafią do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i będą mogły np. uczestniczyć w misjach Air Policing. Z kolei w sierpniu armia otrzyma z Korei pierwsze zestawy artylerii rakietowej K239 Chunmoo o zasięgu do 300 km. – Będą posadowione na polskich Jelczach, co także jest przykład naszej współpracy – podkreślił minister.

W kolejnych dniach wizyty w Korei Płd. ministrowie obrony obu krajów podpiszą porozumienie o powołaniu wspólnej polsko-koreańskiej Rady ds. Współpracy w Sprawach Obronnych i Przemysłów Obronnych (Joint Korean-Polish Committee on Cooperation in the Fields of Defence and Defence Industry). – W ramach nowego komitetu zostanie powołanych sześć zespołów zajmujących się poszczególnymi rodzajami uzbrojenia, ale także współpracą naukowo-badawczą. Patrzymy w przyszłość, chcemy wspólnie rozwijać nowe technologie – podał polski wicepremier. Odbędzie się też pierwsze posiedzenie rady, której będą przewodniczyć szefowie resortów obrony.

Z kolei w środę minister Błaszczak weźmie udział w roll-out, czyli uroczystym wyprowadzeniu z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu FA-50 Fighting Eagle przeznaczonego dla Polski. Politycy z obu państw będą też obserwować szkolenia ogniowe z wykorzystaniem systemu K239 Chunmoo oraz samobieżnej armatohaubicy K9.

Plan wizyty przewiduje również szereg spotkań polskiej delegacji z przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Nasza armia kupuje od Korei czołgi K2 Black Panther, wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 Chunmoo oraz haubice samobieżne K9 Thunder. Szef MON-u zatwierdził też dwie umowy na zakup koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50. Polska zamówiła ich w sumie 48 egzemplarzy: 12 samolotów trafi do wojska w tym roku, pozostałe w latach 2025–2028.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1686303240
w korei o pozyczkach na uzbrojenie
C7-31-3D-45

Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
 
Brązowa czwórka podwójna
RBN o rezultatach szczytu NATO
Szwedzi na „Czernickim”
Nie płynie z nurtem
Wojsko pomoże Słoweńcom
Przysięga w Kolnie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wychodzi poza schematy
Nie uznaje półśrodków
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Raki dla podhalańczyków
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Tak rodziła się konspiracja
Abramsy jadą na ukraiński front
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Konsekwentnie dąży do celu
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Długi marsz na wschód
Dwa medale w Budapeszcie
Czerwona powódź
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Śladem profesjonalistów
Stawia na dobrą komunikację
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
16 Dywizja świętuje
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Plan misji „Air Defender”
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wojskowe kontrakty w USA
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Spełnia marzenia
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Moc Buzdygana
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Strategiczne partnerstwo z Londynem
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polsko-koreańskie rozmowy
Armia rosyjska wychodzi z Polski
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
"Jesienny ogień” z ministrem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lecimy F-35
Wyższe diety za służbę na granicy
Odliczanie do przysięgi
Wirtualna walka na morzu
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Przyszłość pod znakiem dronów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polska rozdarta przez okupantów
The Power of Buzdygany Awards
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO