moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odporny jak MRAP

Na trasie przemarszu wojskowej kolumny został odkryty improwizowany ładunek wybuchowy. Należało więc zabezpieczyć teren i wezwać grupę EOD specjalizującą się w neutralizacji niewybuchów – tak szkolili się żołnierze 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów. Używali przy tym Cougarów, czyli pojazdów typu MRAP – jednego z najnowszych nabytków polskiej armii.

Dla saperów takie zadania to chleb powszedni. W myśl scenariusza ćwiczeń na trasę wyruszył patrol, który miał ubezpieczać przejazd wojskowej kolumny. Po drodze żołnierze trafili na podejrzanie wyglądający przedmiot. Okazało się, że to improwizowany ładunek wybuchowy (tzw. ajdik). Saperzy musieli dopilnować, by nie eksplodował on pod kołami osłanianych pojazdów. – Zadanie może wydawać się nieskomplikowane, ale to pozory. Faktycznie składa się na nie szereg działań, które należy przeprowadzić dokładnie i sprawnie, licząc się przy tym, że w każdej chwili można dostać się pod ogień przeciwnika – przyznaje sierż. Piotr Maciejewski z 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów.

Na początek specjaliści sprawdzili najbliższe otoczenie znaleziska, opierając się między innymi na procedurze zwanej 5/25. Polega ona na stopniowym przeszukiwaniu kolejnych stref, wytyczanych przez okręgi o promieniu od pięciu do dwudziestu pięciu metrów. Wszystko po to, by dokładnie sprawdzić, czy ajdik nie jest połączony z innymi urządzeniami. Kolejnym krokiem było ustawienie kordonu bezpieczeństwa i obserwowanie strefy zagrożenia tak, by nie dostał się tam nikt niepowołany. I wreszcie akord ostatni – wezwanie na miejsce specjalistycznej grupy EOD, która specjalizuje się właśnie w neutralizacji improwizowanych ładunków wybuchowych. Podobne ćwiczenia odbywają się stosunkowo często. Tym bardziej, że improwizowane ładunki wybuchowe są coraz powszechniej wykorzystywane podczas różnego typu konfliktów zbrojnych. Polscy żołnierze mogli się o tym przekonać np. służąc na misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Także na wojnie w Ukrainie ajdiki stanowią poważne zagrożenie.

REKLAMA

Podczas ostatniego szkolenia żołnierze ze Stargardu korzystali z robota saperskiego oraz amerykańskich transporterów Cougar 4x4. – To lekkie pojazdy opancerzone typu MRAP. Dzięki swojej budowie są bardziej odporne na wybuchy min. Gdy dojdzie do eksplozji, żołnierze mają stosunkowo duże szanse na przeżycie – wyjaśnia sierż. Maciejewski. Cougar jest w stanie przetrwać wybuch o sile odpowiadającej siedmiu kilogramom trotylu, jeśli dojdzie do niego pod kadłubem wozu albo czternastu kilogramom trotylu, jeżeli ładunek wybuchnie bezpośrednio pod kołem. Pojazd ma napęd na cztery koła, jego prędkość nieznacznie przekracza 100 km/h, a załogę tworzą dwaj żołnierze. Dodatkowo Cougar może zabrać na pokład czterech żołnierzy desantu. Amerykanie korzystali z tych wozów podczas wojen w Iraku i Afganistanie. Tam właśnie po raz pierwszy zetknęli się z nimi polscy żołnierze.

W 2021 roku resort obrony zawarł kontrakt na dostawę 300 MRAP-ów. Pierwsze trafiły nad Wisłę w czerwcu ubiegłego roku. Początkowo korzystali z nich żołnierze 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej. Potem pojazdy były dostarczane także do innych jednostek. – Saperzy ze Stargardu otrzymali je w maju. Cały czas jeszcze uczą się, jak w optymalny sposób wykorzystać ich atuty – podkreśla mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, której podlega stargardzki batalion. Żołnierze korzystają z MRAP-ów podczas szkoleń, m.in. do prowadzenia patroli, zabezpieczania punktów kontrolnych, przeszukiwania terenu i ewakuacji medycznej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gry wojenne w szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO