moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO o wzmocnieniu wschodniej flanki i pomocy Ukrainie

Nowe regionalne plany obrony na wypadek rosyjskiej agresji, zwiększenie politycznego i wojskowego wsparcia dla Ukrainy, ambitniejsze niż dotąd wydatki na obronność – oto tematy posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, która zebrała się dziś w Wilnie. W obradach, obok przywódców państw członkowskich, bierze udział premier Szwecji.

We wtorek rano rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO w Wilnie. Już kilkanaście godzin wcześniej stało się jasne, że będzie on wyjątkowy. Po wielomiesięcznych zawirowaniach Turcja wreszcie zgodziła się poprzeć akcesję Szwecji. Do sfinalizowania kolejnego rozszerzenia Sojuszu potrzeba jeszcze zgody tureckiego parlamentu i... Węgier, które dotychczas również nie ratyfikowały dokumentów akcesyjnych. Premier Victor Orban już wcześniej zapewnił jednak, że Budapeszt nie będzie z tym dłużej zwlekał.

 

REKLAMA

Wczesnym popołudniem szwedzki premier Ulf Kristersson towarzyszył przywódcom państw członkowskich podczas posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, czyli najważniejszego z organów decyzyjnych Sojuszu. – Podejmiemy dziś wiele decyzji co do wzmocnienia Sojuszu – zadeklarował na wstępie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. W agendzie obrad znalazła się dyskusja na temat zwiększenia politycznego i wojskowego wsparcia Ukrainy, nowych planów obrony na wypadek agresji ze strony Rosji oraz wydatków na obronność. – U progu NATO toczy się bardzo brutalna wojna Rosji przeciwko suwerennej i niepodległej Ukrainie. Dzisiejszy szczyt zaświadcza o wadze zbiorowej obrony i solidarności – podkreślał prezydent Litwy Gitanas Nausėda podczas powitania uczestników obrad.

Rosyjski najazd na Ukrainę sprawił, że NATO otworzyło w swojej historii zupełnie nowy rozdział. Sojusz rozpoczął zakrojone na wielką skalę działania, które mają go wzmocnić i obronić przed ewentualną inwazją. Nowe plany obronne zakładają między innymi wskazanie konkretnych jednostek, które w razie zagrożenia miałyby zostać relokowane we wskazane rejony wschodniej flanki. Do tego doszło bezprecedensowe wsparcie udzielane władzom w Kijowie. Ukraina na przyjęcie do NATO będzie musiała jeszcze co prawda poczekać, ale ze szczytu w Wilnie ma popłynąć ważny dla niej sygnał. Stoltenberg zapowiedział, że niebawem zostanie wdrożony pakiet działań, który ma przyspieszyć jej akcesję. Sojusz chce pomóc ukraińskiej armii w osiągnięciu interoperacyjności z natowskimi wojskami i zacieśnić więzi polityczne z Kijowem dzięki powołaniu Rady NATO–Ukraina. Ukraińcy – wzorem Finlandii i Szwecji – będą mogli wejść do NATO bez MAP, czyli Planu Działania na Rzecz Członkostwa, co znacznie skróci proces akcesyjny. Na tym nie koniec. Jak powiedział Stoltenberg, Sojusz konsekwentnie zmierza do tego, by nałożony na kraje członkowskie wymóg przeznaczania 2 procent PKB na zbrojenia, był dolnym, a nie górnym pułapem. Wielu państwom udało się zresztą ten poziom przekroczyć. – W tym roku realne wydatki na obronność zwiększamy w Sojuszu aż o 8,3 procent – zaznaczył.

Ważne dla Ukrainy rozstrzygnięcia zostały ogłoszone jeszcze przed rozpoczęciem obrad Rady Północnoatlantyckiej. Podczas konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że jego kraj przekaże ukraińskiej armii pociski dalekiego zasięgu SCALP. – Podjąłem decyzję o zwiększeniu dostaw uzbrojenia i sprzętu, które pozwolą Ukraińcom razić wroga głęboko za jego liniami obrony – podkreślał Macron. Dodał jednak, że nadal oczekuje, iż Ukraina nie będzie atakować celów na terytorium Rosji. Zasięg rakiet SCALP to blisko 250 kilometrów. Wcześniej podobną broń dostarczyła władzom w Kijowie Wielka Brytania. Pociski Storm Shadow są wykorzystywane podczas kontrofensywy, między innymi do rozbijania rosyjskich magazynów broni, a także zgrupowań wojska. Zwiększenie pomocy dla Ukrainy planują także Niemcy. Jak poinformowała agencja AFP, wartość nowego pakietu sięgnie 700 milionów euro. Niemieckie władze nie podały jednak, co dokładnie się w nim znajdzie.

Polskę na szczycie Sojuszu w Wilnie reprezentuje prezydent Andrzej Duda oraz ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Mobilne dowodzenie
Uwaga, transformacja!
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Zapraszamy na Festiwal
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO