moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
B9 stawia na solidarność

Nowe ćwiczenia i plany współpracy wojskowej zapowiadają politycy, którzy dyskutowali dziś w Warszawie podczas spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki. Ministrowie obrony państw wschodniej flanki od 2015 roku spotykają się, by rozmawiać o bezpieczeństwie w regionie. Na dzisiejsze obrady do Warszawy został również zaproszony Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii.

W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się dziś spotkanie ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9). Rozmowom na temat wsparcia Ukrainy oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO przewodniczyli wicepremier Mariusz Błaszczak oraz Angel Tilvar, minister obrony Rumunii. Wzięli w nich też udział ministrowie Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy oraz Słowacji.

– Podczas spotkania rozmawialiśmy o ćwiczeniach, współpracy i interoperacyjności między naszymi armiami. Poruszyliśmy też temat wsparcia Ukrainy – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej. – Jesteśmy solidarni, jeśli chodzi o wzmacnianie bezpieczeństwa i mamy nowe plany dotyczące odstraszania – dodał. Szef MON-u poinformował, że podczas spotkania ministrowie przyjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się próbom odbudowy imperium rosyjskiego. – To pokazuje naszą jedność i solidarność – powiedział Błaszczak.


Film: MON

Na konferencji prasowej towarzyszył mu Angel Tilvar, rumuński minister obrony narodowej, który podziękował za zorganizowanie spotkania i zapewniał o wsparciu. – Bardzo ważne jest, żebyśmy kontynuowali nasz dialog w różnych formatach, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom – mówił Tilvar. Z polskim ministrem odbyli również spotkanie dwustronne, które dotyczyło m.in. amerykańskich samolotów F-16, systemów Patriot i czołgów Abrams. – Zarówno Polska, jak i Rumunia wybrały ten sprzęt – mówił Błaszczak.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że politycy poruszyli również kwestię przygotowań do szczytu NATO, który ma się odbyć w lipcu w Wilnie. Omówili też sprawy dotyczące wsparcia NATO i Unii Europejskiej dla konsolidacji zdolności obronnych Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny – państw, których stabilność jest dziś zagrożona działaniami Rosji.

Bukaresztańska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii. W listopadzie 2015 roku w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej i zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie. Od tej pory politycy z dziewięciu państw: Polski, Rumunii, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji i Węgier wypracowują wspólną koncepcję zapewnienia bezpieczeństwa krajom wschodniej flanki NATO.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Śmierć w sercu Azji
Ratunek na polu walki
Koło zamachowe gospodarki
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sportowe jubileusze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zełenski traci Order Orła Białego?
Równanie z „Iksem”
Sonda dla Jastrzębia
Orka tuż, tuż
Królestwo pojazdów
Umowa na pociski do Patriotów
F-35 Changes Everything
Podróż w ciemność
Bez zmian w emeryturach
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Krok w stronę pokoju
Polska szykuje się do produkcji Panter
Premier powołał nową wiceminister obrony
Ważne decyzje w Brukseli
Minister obrony RFN w Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
„Strzała weterana” spaja środowisko
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Powietrzne cysterny dla Polski
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
AMW oferuje mieszkania
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Zbrodnicza farsa
Pancerny Poznań
Apetyt Smoka rośnie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Niebo bez dominacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podchorążowie w dżungli
Święto DGRSZ
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Innowacje dla bezpieczeństwa
At the Controls of F-35A Husarz
Marsz gąsienicowych kolumn
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wsparcie ma znaczenie
Musztra i marsz ubezpieczony
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Mundur, medale i duma
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kraków zaprosił weteranów
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Sojusz Madrytu i Warszawy
Polski wkład w operację „Overlord”
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Szermierze i pięściarki na podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO