moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicza wizyta na Mazurach

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek z Angelem Tilvarem, ministrem obrony Rumunii. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy wojskowej obu państw. – Razem budujemy siłę państw położonych na wschodniej flance NATO, udowadniając potencjalnemu agresorowi, że atak na Polskę lub Rumunię się nie opłaci – powiedział szef polskiego MON-u.

Spotkanie wicepremiera Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony narodowej Rumunii Angelem Tilvarem odbyło się w Bemowie Piskim. To właśnie w tej miejscowości stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO, którą tworzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Żołnierze sojuszniczych armii na co dzień ćwiczą z wojskowymi z 15 Brygady Zmechanizowanej. – Ta współpraca układa się bardzo płynnie, z czego obaj możemy być dumni – mówił wicepremier Błaszczak.

 

Szef polskiego MON-u zaznaczył, że Polskę i Rumunię wiele łączy, nie tylko ze względów historycznych. Oba państwa należą do Unii Europejskiej i tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Mamy zbliżone poglądy, jeżeli chodzi o zagrożenia oraz odpowiedzi na nie, a także na to w jaki sposób należy wzmacniać nasze siły zbrojne – zaznaczył. Dodał, że oba państwa przeznaczają ponad 2 proc. PKB na obronność i inwestują w nowoczesny sprzęt wojskowy. – Razem budujemy siłę państw Sojuszu Północnoatlantyckiego położonych na wschodniej flance NATO, udowadniając potencjalnemu agresorowi, że atak na Polskę lub Rumunię się nie opłaci – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szefowie resortów obrony rozmawiali m.in. o sytuacji panującej w Ukrainie. – Kiedy Rosja odtwarza swoje imperium, niezależnie czy jest wtedy biała czy czerwona, to postrzegamy ją jako realne zagrożenie – zaznaczył szef polskiego MON-u. Błaszczak podkreślił, że zarówno Polska, jak i Rumunia nie zgadzają się na negowanie przez Kreml woli narodu ukraińskiego do samostanowienia o sobie. – Razem jesteśmy silniejsi – mówił wicepremier. Poinformował także, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele Polski i Rumunii spotkają się, by omówić szczegóły dotyczące udzielania kolejnego wsparcia Ukrainie.

Angel Tilvar, minister obrony Rumunii, przyznał, że lista dziedzin, w których Warszawa i Bukareszt mogą współpracować, jest bardzo długa. – Jesteśmy częścią największego, najsilniejszego sojuszu w historii, Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też jesteśmy partnerami w UE i cieszymy się bardzo dobrymi relacjami dwustronnymi – przekonywał. Rumuński minister obrony nazwał toczącą się w Ukrainie wojnę „nielegalnym najazdem jednego państwa na drugie, suwerenne”, mówił także o solidarności Polski i Rumunii w kwestii wsparcia m.in. osób uciekających przed rosyjską agresją. – Trzy miliony uchodźców przeszło przez Rumunię, przez nasz kraj przetransportowano około 8 mln ton pszenicy, która uratowała od głodu kraje północnej Afryki – wymieniał. – Bardzo ważna jest solidarność europejska przeciwko Rosji – powtórzył.

Tilvar przypomniał także, że w Polsce stacjonują wojskowi z Rumunii, ale Polacy wzmacniają Batalionową Grupę Bojową, która ma bazę w rumuńskiej miejscowości Craiova. – Dziękuję za warunki, jakie zapewniono naszym żołnierzom stacjonującym w Polsce. Mam nadzieję, iż pan minister Błaszczak miał podobne wrażenia o warunkach bytowych polskich żołnierzy w Rumunii – powiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowy szach
 
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Spadochroniarze na Podlasiu
Ślubowanie kadetów OPW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zielone światło dla Barbary
Śnieg może być groźną bronią
Nowoczesna łączność dla armii
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza kwalifikacja wojskowa
Mocny sygnał od NATO
Cud w Trewirze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Invictus w zimowym stylu
Nowy szef CWCR
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szef MON-u w Brukseli
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Podwójny Półmaraton Komandosa
W rezerwie pasywnej będą oceny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO