moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne Bayraktary dostarczone

Wojsko Polskie wzmacnia swój potencjał rozpoznawczy. Do armii trafił drugi zestaw dronów klasy MALE – Medium Altitude Long Endurance. „Właśnie pozytywnie zakończyły się testy sprawdzające dronów, które zostały przeprowadzone w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu” – poinformował w mediach społecznościowych wicepremier Mariusz Błaszczak.

Wart 270 mln dolarów kontrakt na dostawę do Wojska Polskiego czterech zestawów Bayraktarów TB2 (każdy komplet to sześć aparatów latających) oraz przeznaczonej do nich amunicji Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał w maju 2021 roku. Rok później, jesienią, żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych został przekazany pierwszy z zestawów. Zgodnie z zapisami umowy dostawy sprzętu mają zostać zrealizowane do końca 2024 roku.

W piątek 14 kwietnia wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że armia otrzymała drugi zestaw dronów. „Kolejne Bayraktary trafiły do Wojska Polskiego. Właśnie pozytywnie zakończyły się testy sprawdzające, które zostały przeprowadzone w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Pierwszy zestaw został dostarczony w październiku 2022 roku” – zakomunikował na Twitterze szef MON-u.

Jak podkreśla ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, przekazane armii drony są przystosowane zarówno do zadań rozpoznawczych, jak i uderzeniowych. „Bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2 zwiększają zdolności rozpoznawczo-uderzeniowe polskich sił zbrojnych. Zostały one wyposażone w zaawansowane sensory optoelektroniczne, radary SAR oraz uzbrojenie naprowadzane laserowo MAM-L i MAM-C” – wyjaśnił oficer w mediach społecznościowych.

Tureckie drony uderzeniowo-rozpoznawcze Bayraktar TB2 są nie tylko największymi bezzałogowcami (oczywiście poza MQ-9 Reaper, które są jednak tylko wyleasingowane, a nie są własnością SZ RP), jakimi dysponuje Wojsko Polskie, lecz także takimi, które mogą utrzymywać się w powietrzu najdłużej – ponad 27 godzin. Urządzenie ma 6,5 m długości, skrzydła o rozpiętości 12 m i może ważyć (w zależności od ładunku i wyposażenia) maksymalnie 650 kg.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON, grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1681731660
Nie wstyd WAM wojskowym, że to nie jest wyrób polski? Nasze firmy były w stanie takie drony opracować i wyprodukować tylko wojskowi zlekceważyli naszą zbrojeniówkę i nie informowali o takich potrzebach.
3D-94-EF-8C

„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Co dalej z Tarczą Wschód?
Ferie z wojskiem
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Zimowi podhalańczycy
PKW „Noteć” – koniec misji
Kierunek Rumunia
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Pies pomaga walczyć z PTSD
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Medale na lodzie i śniegu
Experience It Yourself
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Together on the Front Line and Beyond
Szwedzi z Piorunami
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Gladius wzmacnia armię
Partnerstwo Polski i Litwy
Na styku zagrożeń
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Moc z powietrza
Litwa stawia na poligony
Przeprowadzka CSWOT-u
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Sprawdzili się na macie i w ringu
Partnerstwo daje siłę
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Outside the Box
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Maj polskich żywych torped
Pod nową czaszą
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
To nie mogło się udać, ale…
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Premier wojenny
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Ekstremalnie ważny cel
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Zmiana warty na wschodniej granicy
Co nowego w przepisach?
Amerykański szogun

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO